50 سال پس از فروپاشی آنها ، موسیقی بیتلز هنوز اینجا ، آنجا و همه جا است

امروز اولین مرجعی را که به چهلمین سالگرد مرگ جان لنون می بینید یا می شنوید ، یادداشت کنید. از دست دادن آن ممکن است غیرممکن باشد.

در رسانه های اجتماعی ، تلویزیون ، رادیو ، اطراف ما ، و به یک دلیل ، آنجاست – جان لنون یکی از اعضای بیتلز بود. بله ، او کار انفرادی موفقی داشت و از فعالان برجسته صلح بود ، اما در پایان روز ، او یک بیتل بود.

و بیتلز ، علی رغم اینکه 50 سال پیش از هم پاشیدند – پس از تقریباً یک دهه ساخت موسیقی – اما تا به امروز ، یک حضور فرهنگی ثابت و همه جانبه ، همچنان باقی مانده است.

در ماه آوریل ، بازیگران کمدی CBC نهر شیت روی جلد مجله Variety ظاهر شد. عکس سیاه و سفید جالب توجه – با حضور بازیگران کاترین اوهارا ، آنی مورفی ، اوژن و دانیل لوی – ادای احترام به آلبوم 1964 با بیتلز دیدار کنید!، با عنوان “The Fab Four” کامل شوید.

مقاله تجلیل از فصل پایانی نمایش است و سردبیران در ورایتی به دنبال برجسته سازی هستند نهر شیتبه نظر می رسد محبوبیت رو به رشد بهترین تعریف ممکن از موفقیت فرهنگ پاپ را داشته باشد – بیتلز.

نمایش در فیلم ها ، تبلیغات

جلد Variety بازیگوش ، هوشمند و بلافاصله قابل درک است. در دهه های پس از فروپاشی بیتلز در سال 1970 ، ارجاعاتی از این دست در دنیای تبلیغات ، تلویزیون و فیلم به علوفه ای مقاومت ناپذیر تبدیل شده است. از صفحه بزرگ ، منابع به راحتی در YouTube یافت می شوند ، حداقل یک کانال (خود را گروهبان Pepper می نامد) دهها کانال را با هم ویرایش می کند تا یکپارچه مشاهده شود.

تماشا کنید | تصاویر بایگانی از ورود بیتلز به آمریکای شمالی در سال 1964:

مردم نمی توانند از گفتگو – و جیغ زدن – درباره Fab Four دست بردارند. 3:03

یکی از اولین نشانه هایی که گروه به فرهنگ گسترده تر شکسته بود ، به سال 1964 یعنی سال حمله به آمریکای شمالی برمی گردد. این اظهارنظر تحقیرآمیز جیمز باند (با بازی شان کانری) در فیلم است انگشت طلا: مأمور 007 پیشنهاد می کند که نوشیدن شامپاین سرد نامناسب “به اندازه گوش دادن به بیتلز بدون لبه گوش است”. (در آن برهه از زمان ، جادوی بیتلز بدیهی است که در مورد جمعیت شناسی جوان بهتر کار کرده است.)

یک مرجع اخیر نمونه ای از چگونگی ساخت بیتلز به فیلمنامه امروزی است. در فیلم پرفروش سال 2018 Avengers: Infinity War، مرد آهنی (رابرت داونی جونیور) می گوید: “انتقام جویان از هم پاشیدند. ما نان تست می کنیم.” هالک (مارک روفالو) پاسخ می دهد ، “از هم پاشید؟ مثل باند؟ مثل بیتلز؟”

معمولاً این روش انجام می شود – یک خط سریع. بیتلز با طنز و بدون هیچ توضیحی ارائه می شود. از ما مخاطبان انتظار می رود که بدانیم آنها چه کسانی هستند و چه کسانی را نمایندگی می کنند و این کار را می کنیم. (اتفاقاً ، این فیلم همچنین دارای شخصیتی است که مارول کامیکس در دهه 1970 معرفی شد به نام Rocket Raccoon ، یک اشاره سرگرم کننده به آهنگ بیتلز راکین راکی.)

مجله فوربس تخمین زد که در سال 2019 ، آهنگ های بیتلز بیش از 1.5 میلیارد بار در Spotify پخش شده است. (آسوشیتدپرس)

در واقع ، تصویر بیتلز از هر گوشه فرهنگ ، هر چقدر هم مضحک باشد ، برای بهره برداری باز است. به عنوان مثال نسخه های مختلف حذفی آلبوم بیتلز را در نظر بگیرید جاده ابی، که جان ، پاول ، جورج و رینگو یکی پس از دیگری در حال قدم زدن هستند. سورئال ترین این بازآفرینی ها شامل مارگارت تاچر است. او در آنجا در سال 1990 ، در زمان نخست وزیر انگلیس است ، و با بی شرمی از رای بیتل در گذرگاه جاده ابی خواستگاری می کند. (تاچر – همیشه مخالف – در حال راه نادرست است.)

“یک سنگ محکم در حال انجام”

استیسی لی کنگ ، منتقد 35 ساله فرهنگ پاپ در تورنتو ، از ارزش ماندگار چهره بیتلز تعجب می کند. وی گفت اگر چنین پایه و اساس مهیبی نداشت ، این مدت زنده نمی ماند. البته این بنیان موسیقی است. “عنصر مهم ترانه هاست. به نظر می رسد هر نسلی در موسیقی چیزی پیدا می کند که باعث شود چیزی احساس شود. ترانه ها عمیقا انسانی هستند.”

تحسین های بی شماری در این جبهه وجود دارد ، با تفسیرهای درخشان در طول سال ها همه چیز را از ملودی های عفونی بیتلز و پیشرفت های آکورد درخشان گرفته تا جهانی بودن شعرهای آنها لمس می کند.

تماشا کنید | بیتلز محبوبیت خود را در سال 1966 منعکس می کنند:

هنگامی که بیتلز برای بازی در Maple Leaf Gardens بازگشت ، مطبوعات وفاداری هواداران را زیر سوال بردند. 0:21

لئونارد برنشتاین ، آهنگساز و رهبر ارکستر مشهور ، شاید در گفتگو درباره تحسین خود از این آهنگ ، بهترین گفته را داشته باشد یک روز در زندگی: “فقط سه میله مرا نگه داشته ، جوان می کند ، احساسات و حساسیت هایم را ملتهب می کند.”

کونگ همچنین اشاره کرد که مسئله ارتباط به ندرت با Fab Four پیش می آید ، “مثلاً برای مادونا.” (شاید مقایسه بهتری در اینجا Rolling Stones باشد.) دلیل این امر آن است که بیتلز به عنوان یک گروه جوان – مانند جیمز دین یا مرلین مونرو ، به نوعی درگذشت – که به این معنی است که کار آنها آغاز و پایان مشخصی دارد. با توجه به اینکه بیتلز در اوج بازی خود قرار گرفت ، به آنها میراثی می بخشد که هیچ نشانه ای از کاهش استعداد در اواخر کار را ندارد. بیتلز با قدرت شروع کرد و حتی با قدرت بیشتر به کار خود پایان داد.

کونگ گفت چیز دیگری که باعث جذابیت بیتلز می شود این است که امروزه “انگیزه ای برای درک مختصر فرهنگ وجود دارد.” بیتلز “همچنان سنگ محک دائمی است زیرا مردم بصورت شهودی اهمیت حضور در چیزی بزرگتر از چارچوب مرجع شخصی خود را می بینند.”

تماشا کنید | تریلر فیلم Yesterday (2019):

https://www.youtube.com/watch؟v=Ry9honCV3qc

مجله فوربس تخمین زد که در سال 2019 ، آهنگ های بیتلز بیش از 1.5 میلیارد بار در Spotify پخش شده است. طبق گفته های فوربس ، تقریبا نیمی از افراد مسئول این جریان زیر 30 سال نبودند.

این حداقل ، در حال حاضر به این معنی است که هیچ خطری بدون وجود بیتلز وجود ندارد – ایده ای که در فیلم 2019 بررسی شده است دیروز.

فرضیه ساده بود – نه زمینه های توت فرنگی، نه سلام جودی، هیچ گروهبان فلفل. همانطور که جان لنون یک بار گفت ، تصور کنید.