چین در هنگام مأموریت برای جمع آوری سنگهای ماه منفجر می شود

چین روز سه شنبه مأموریت جاه طلبانه ای را برای بازگرداندن سنگ و آوار از سطح ماه برای اولین بار در بیش از 40 سال آغاز کرد – اقدامی که می تواند درک انسان از ماه و منظومه شمسی را به طور کلی تقویت کند.

Chang’e 5 – نامگذاری شده برای الهه ماه چینی – جسورانه ترین مأموریت ماه در این کشور است. در صورت موفقیت ، این یک پیشرفت بزرگ برای برنامه فضایی چین خواهد بود و برخی از کارشناسان می گویند این می تواند زمینه را برای بازگشت نمونه ها از مریخ یا حتی یک مأموریت خدمه ماه فراهم کند.

چهار ماژول فضاپیمای Chang’e 5 در ساعت 4:30 بامداد سه شنبه (3:30 بعد از ظهر دوشنبه) در بالای یک موشک عظیم Long March-5Y از مرکز پرتاب Wenchang در امتداد ساحل استان جزیره جنوبی منفجر شد. هاینان

دقایقی پس از بلند شدن ، فضاپیما از مرحله اول و دوم موشک جدا شد و به مدار انتقال زمین و ماه سقوط کرد. حدود یک ساعت بعد ، Chang’e 5 صفحات خورشیدی خود را باز کرد تا منبع تغذیه مستقل خود را تأمین کند.

رسیدن به ماه به طور معمول سه روز طول می کشد.

این پرتاب به طور زنده توسط تلویزیون مداربسته ملی پخش شد و سپس به انیمیشن رایانه ای روی آورد تا پیشرفت خود را به فضای خارج نشان دهد.

به گفته ناسا ، وظیفه اصلی این مأموریت این است که 2 متر زیر سطح ماه را حفاری کرده و حدود 2 کیلوگرم سنگ و بقایای دیگر را جمع آوری کنید تا به زمین برگردانده شود. این اولین فرصت را برای دانشمندان برای مطالعه مواد ماه به دست آمده از زمان مأموریت های آمریکایی و روسی در دهه 1960 و 1970 فراهم می کند.

زمان فرود هواپیمای Chang’e 5 در ماه کوتاه و شیرین برنامه ریزی شده است. فقط یک روز در ماه یا حدود 14 روز زمینی می تواند بماند ، زیرا فاقد واحدهای گرمایشی رادیو ایزوتوپ است تا بتواند در برابر شب های منجمد ماه مقاومت کند.

لندر با مته و بازوی رباتیک خود به جستجوی مواد می پردازد و آنها را به آنچه صعود کننده نامیده می شود منتقل می کند و با کپسول سرویس از ماه بلند می شود و پهلو می گیرد. سپس مواد به کپسول بازگشت منتقل می شوند تا به زمین منتقل شوند.

از نظر فنی پیچیده است

Joan Johnson-Freese ، متخصص فضایی در کالج جنگ دریایی ایالات متحده ، گفت: پیچیدگی فنی Chang’e 5 ، با چهار م componentsلفه ، آن را “از بسیاری جهات قابل توجه” می کند.

وی گفت: “چین خود را قادر به توسعه و اجرای موفقیت آمیز برنامه های پیشرفته با فناوری پیشرفته ، مهم برای نفوذ منطقه ای و مشاركت های بالقوه جهانی نشان می دهد.”

جاناتان مک داول ، ستاره شناس در مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان ، گفت: به ویژه ، توانایی جمع آوری نمونه ها از فضا در حال افزایش است. وی گفت ، سایر كشورها كه قصد دارند مواد را از سیارك ها یا حتی مریخ بازیابی كنند ، به تجربه چین نگاه می كنند.

در حالی که این مأموریت “واقعاً چالش برانگیز است” ، مک داول گفت که چین قبلاً با ماموریت های Chang’e 3 و Chang’e 4 دو بار روی ماه فرود آمده است و با یک مأموریت آزمایشی Chang’e 5 2014 نشان داد که می تواند به زمین برگردد ، دوباره وارد شوید و یک کپسول را فرود بیاورید. تنها چیزی که باقی مانده این است که نشان دهیم می تواند نمونه ها را جمع کند و دوباره از ماه بلند شود.

وی گفت: “در نتیجه این ، من بسیار خوش بین هستم که چین می تواند این کار را انجام دهد.”

این مأموریت از جمله جسورترین چینی ها است زیرا اولین بار در سال 2003 مردی را در فضا قرار داد و پس از آمریکا و روسیه تنها سومین کشوری بود که این کار را انجام داد.

پان ژائویو ، سخنگوی ماموریت و معاون مدیر مرکز تحقیقات قمری و مهندسی فضایی اداره ملی فضایی چین ، در نشست توجیهی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: “مأموریت های Chang’e 5 و ماه های آینده” هدف پشتیبانی “فنی بهتر برای فعالیت های علمی و اکتشافی آینده است.”

“نیازهای علمی و شرایط فنی و اقتصادی” تعیین می کند که آیا چین تصمیم دارد یک مأموریت خدمه را به ماه بفرستد یا خیر ، یا اظهارات وی تا بعد از پرتاب تحریم شد. “من فکر می کنم فعالیت های اکتشافی آینده روی ماه به احتمال زیاد در یک ترکیب انسان و ماشین انجام می شود.”

در حالی که بسیاری از دستاوردهای پرواز فضایی خدمه چین ، از جمله ساخت یک ایستگاه فضایی آزمایشی و انجام یک راهپیمایی فضایی ، تولیدات سایر کشورها از سالهای گذشته است ، CNSA اکنون در حال انتقال به سرزمین جدید است.

قلمرو جدید در اکتشافات فضایی

Chang’e 4 – که تقریباً دو سال پیش اولین فرود نرم را در قسمت نسبتاً کشف نشده ماه انجام داد – در حال حاضر در حال جمع آوری اندازه گیری کامل تابش تابش از سطح ماه است ، اطلاعات حیاتی برای هر کشوری که قصد دارد فضانوردان را به ماه بفرستد.

چین در ماه ژوئیه به یکی از سه کشوری تبدیل شد که مأموریت خود را به مریخ آغاز کرده اند ، در مورد چین یک مدارگرد و یک مریخ نورد است که علائم آب را در سیاره سرخ جستجو خواهد کرد. CNSA می گوید فضاپیمای Tianwen 1 قرار است حدود ماه فوریه به مریخ برسد.

چین به طور فزاینده ای با مأموریت های خود با کشورهای خارجی درگیر شده است و آژانس فضایی اروپا اطلاعات مهم ایستگاه زمینی را برای چانگ 5 فراهم می کند.

سفر چین به ماه و ، احتمالاً بازگشت ، آخرین نقطه عطف در صعود آهسته اما ثابت این نیروگاه آسیایی به ستارگان است. (مارک Schiefelbein / آسوشیتدپرس)

با این حال ، قوانین ایالات متحده همچنان از همکاری بیشتر با ناسا جلوگیری می کند ، به استثنای چین از همکاری با ایستگاه فضایی بین المللی این امر چین را بر آن داشته است تا کار در ایستگاه فضایی خود را آغاز کرده و برنامه های خود را آغاز کند که این کشور را در رقابت مداوم با ژاپن و هند ، در میان کشورهای آسیایی که به دنبال دستیابی به موفقیت های جدید در فضا هستند ، قرار داده است.

برنامه فضایی چین با احتیاط پیشرفت کرده است و در سالهای اخیر نسبتاً ناکام مانده است. موشک مورد استفاده برای پرتاب فعلی در تلاش برای پرتاب قبلی شکست خورده است ، اما از آن زمان بدون خطا از جمله پرتاب Chang’e 4 اجرا شده است.

فریز-جانسون گفت: “چین بسیار تدریجی کار می کند و در حال ساخت بلوک های سازنده برای استفاده طولانی مدت برای انواع ماموریت ها است.” وی گفت ، سیستم استبدادی یک حزبی چین همچنین “اراده سیاسی طولانی مدت را که اغلب در دموکراسی ها دشوار است” فراهم می کند.

به گفته کارشناسان ، در حالی که ایالات متحده موفقیت های چین را از نزدیک دنبال کرده است ، گسترش همکاری با چین در فضا در میان سو ظن های سیاسی ، رقابت شدید نظامی و اتهامات سرقت فناوری چین.

جانسون-فریز گفت: “تغییر در سیاست ایالات متحده در زمینه همکاری فضایی بعید است در آینده نزدیک مورد توجه دولت قرار گیرد.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>