چگونه کارشناسان از مدل سازی و ماهواره ها برای پیش بینی و مقابله با آتش سوزی های جنگلی استفاده می کنند

با ادامه شعله‌ور شدن آتش‌سوزی‌های وحشی در سراسر آلبرتا، کارشناسان جنگل‌داری و آتش‌سوزی از مدل‌سازی و ماهواره‌ها برای کمک به تلاش‌های اطفای حریق استفاده می‌کنند.

مدل‌سازی آتش‌سوزی‌های جنگلی به کارشناسان اجازه می‌دهد یک مدل سه‌بعدی از آتش‌سوزی‌های موجود یا تاریخی ایجاد کنند و تعیین کنند که کجا به سوختن ادامه می‌دهند، تا چه حد تهاجمی هستند و الگوهای آب و هوایی خاص چگونه بر آنها تأثیر می‌گذارند. این تکنیک به آتش نشانان در خط مقدم کمک می کند تا بهتر پیش بینی کنند که آتش و دود کجا می تواند حرکت کند.

کریستی تاکر، مدیر واحد اطلاعات آتش‌سوزی آلبرتا، در جریان به‌روزرسانی آتش‌سوزی روز سه‌شنبه گفت: «ما کارشناسان رفتار آتش‌سوزی داریم که دائماً با ابزارهای مختلفی از جمله مدل‌سازی و شرایط سوخت در بخش‌های مختلف استان کار می‌کنند.»

همه اینها تأثیر زیادی بر نحوه رفتار آتش سوزی داشته است.»

تاکر گفت مدل‌سازی آتش‌سوزی بی‌خطا نیست، اما می‌تواند به آتش‌نشانان ایده‌ای درباره بهترین نحوه مقابله با آتش‌سوزی‌های خارج از کنترل بدهد.

“همیشه چیزهایی وجود دارند که نمی توان دقیقاً نحوه انجام آنها را پیش بینی کرد … وقتی اوضاع خیلی سریع پیش می رود، وقتی بادهای تند و تند دارید که کمتر قابل پیش بینی هستند.”

گزارش 2022 هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی نشان می دهد که مکان هایی که فقط هر 400 سال یک بار آتش می گیرند، هر 50 سال یک بار با آتش سوزی مواجه می شوند.

و پریری ها از فصول آتش سوزی فعال در امان نمانده اند.

مقامات می گویند که فصل آتش سوزی امسال در آلبرتا دومین بدترین فصل تاریخ آلبرتا است. رکورد قبلی در سال 1981 بود که 1.3 میلیون هکتار در آتش سوخت.

ماهواره ها، مدل های ریاضی به تجزیه و تحلیل آتش سوزی های جنگلی کمک می کنند

گابریل وینر، استاد مهندسی کامپیوتر در دانشگاه کارلتون است که در آنجا بر ایجاد معادلات ریاضی برای انجام شبیه‌سازی فعالیت‌های آتش‌سوزی متمرکز است.

او گفت که این فناوری در دهه گذشته شاهد پیشرفت‌های عمده‌ای بوده است و این به آتش نشانان کمک می‌کند تا آتش‌سوزی را بهتر درک کنند و با آن مقابله کنند.

“برای مثال، [if] باد بیشتری وجود دارد و اکنون سوخت دیگر علف نیست – کاج است یا سکویا [trees] – لازم نیست چیزی را بسوزانید. واینر گفت: فقط باید مدل ریاضی را اصلاح کنید تا بفهمید چه اتفاقی خواهد افتاد.

کارشناسان می گویند که چشم در آسمان در حال تبدیل شدن به یک ابزار مهم برای چکمه های روی زمین در هنگام مبارزه با آتش سوزی های جنگلی است. داده های تعداد فزاینده ای از ماهواره ها می تواند راه هایی را برای پیش بینی رفتار آتش سوزی و تجزیه و تحلیل عواقب آن در اختیار آتش نشانان قرار دهد.

در دهه گذشته شاهد جهش عظیمی در تعداد ماهواره‌های رصد زمین بوده‌ایم که ناشی از فناوری ارزان‌تر و ورود صنعت خصوصی بوده است.

یک شمارش از اتحادیه دانشمندان نگران، یک سازمان حمایت از علم، می گوید که 192 ماهواره از این دست در سال 2014 وجود داشت. اکنون 971 ماهواره وجود دارد.

ماهواره ها می توانند اطلاعاتی در مورد چیزهایی مانند قدرت تشعشعی آتش، اندازه گیری میزان انرژی که آتش منتشر می کند، ارائه دهند. این می تواند به مدیران آتش نشانی بگوید که نقاط داغ کجا هستند و همچنین احتمال پیشروی آتش در کجا و با چه سرعتی بیشتر است.

واینر گفت: «مدل‌ها، شبیه‌سازی‌ها، هوش مصنوعی، سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، تجسم، داده‌های بی‌درنگ، اطلاعات ماهواره‌ای، به‌علاوه متخصصان در این زمینه – ما در حال حاضر ابزارهای زیادی برای کمک به این موضوع داریم.»