چگونه ستارگان پاپ مانند بیانسه و تیلور سویفت کنسرت رسانه های اجتماعی را پذیرفته اند

وقتی دیانا نادا هفته گذشته وارد فرودگاه استکهلم شد، یک مامور گمرک از او پرسید که هدفش از سفر چیست. حرفه ای بازاریابی تورنتو صادقانه ترین پاسخی را که می توانست ارائه دهد داد.

نادا گفت: “خب، واقعاً فقط یکی وجود دارد.” “این برای دیدن بیانسه است.”

تور رنسانس این ستاره پاپ روز چهارشنبه در شهر سوئد آغاز شد، اولین تور کنسرت انفرادی او از سال 2016. مانند بسیاری از هنرمندانی که طرفداران زیادی دارند، تمام جزئیات آن کنسرت بیانسه برای جهانیان پست شد تا ببینند و به میل قلبی آنها تجزیه و تحلیل کنند. .

نادا با اشاره به آن کنسرت گفت: «اگر می‌توانستم اولین کسی باشم که آن را ببینم و همه چیز را ببینم، اگر مجبور بودم تا نمایش تورنتو در ماه ژوئیه منتظر بمانم، ماه‌های آینده مجبور نمی‌شدم در اینترنت لوس شوم». اجتناب از اسپویلرها در TikTok، Twitter و دیگر پلتفرم‌ها به طور فزاینده‌ای دشوار است.

“فقط فکر می کنم که روشی که رسانه های اجتماعی به نوعی منفجر شده اند و نحوه مصرف آن محتوا امروزه، اگر به دنبال آن نباشید، به شما داده می شود.”

رسانه‌های اجتماعی، به‌ویژه TikTok، نحوه مصرف کنسرت‌های زنده را تغییر می‌دهند – و هنرمندان مورد علاقه شما این را می‌دانند.

از بیانسه گرفته تا تیلور سویفت، تا دوآ لیپا و بی‌تی‌اس، ستاره‌های پاپ با در نظر گرفتن مخاطبان رسانه‌های اجتماعی به کنسرت‌های خود نزدیک می‌شوند و طرفدارانی را جذب می‌کنند که حضوری در آنجا حضور ندارند اما به‌شدت فیلم‌های کنسرت را از تلفن‌هایشان تماشا می‌کنند.

کنسرت‌بازان «کمترین دغدغه‌شان»

زنی بلوند با لباس پلکی طلایی و آبی براق، دستش را روی لگنش می گذارد و دست دیگرش میکروفون را در دست دارد.
سوئیفت در طول تور Eras خود در آرلینگتون، تگزاس، در 31 مارس روی صحنه اجرا می کند. به لطف ماهیت خود ارجاعی آن، این تور به خودی خود به یک پدیده رسانه اجتماعی تبدیل شده است. (سوزان کوردیرو/گتی ایماژ)

برخی از مردم ممکن است متوجه شوند که فیدهای رسانه های اجتماعی آنها – صرف نظر از علاقه شما به هنرمندانی مانند بیانسه یا سوئیفت – مملو از فیلم ها، عکس ها و نظرات مربوط به کنسرت های آنها شده است.

سیدنی اوربانک، منتقد فرهنگ در تورنتو که خبرنامه مونویم با محوریت ستاره های پاپ را می نویسد، گفت: «ما خودمان را مسخره می کنیم اگر فکر نکنیم این هنرمندان از این فرصت های سه ساعته برای انجام یک نوع توهین به برند استفاده کنند. اسطوره شناسی.

او افزود: «فکر می‌کنم در این مقطع در سال 2023، ستاره‌ها به خوبی می‌دانند که وقتی روی صحنه می‌روند، افرادی که دقیقاً در اتاق با آنها هستند، به نوعی کمترین نگرانی آنها را دارند. در تلفن‌ها و خانه‌های دیگران، خیلی بیشتر از آنچه که قبلاً وجود داشت، فید زنده وجود دارد.»

تیلور سویفت تور Eras خود را در ماه مارس آغاز کرد، یک کنسرت مفهومی که برای بازبینی کل دیسکوگرافی او و همچنین شخصیت‌های عمومی گذشته‌اش (رژ لب قرمز، چتری‌های چتری و گیتار، کسی؟) طراحی شده بود. به لطف ماهیت خود ارجاعی، این تور به خودی خود به یک پدیده رسانه اجتماعی تبدیل شده است.

طرفداران بدنام سوئیفت بر روی یافتن “تخم مرغ عید پاک” متمرکز شده است که به نظر می رسد خواننده در طول هر برنامه آن را ترک می کند، گاهی اوقات با پوشیدن تی شرت هایی که اشاره ای به انتشار آلبوم های آینده دارد، یا آهنگ های مرتبط با موضوع را با هم در طول سورپرایز دو نفره خود جفت می کند. – مجموعه آکوستیک آهنگ، که دارای آهنگ های مختلف در هر شهر است.

“قطعاً همینطور است [keeping] با علاقه تیلور به، می دانید که طرفدارانش همیشه بازی می کنند و کدها را می شکند.”

Cassie Leonhardt، یک طرفدار 33 ساله تیلور سویفت از ونکوور، به کنسرت شب افتتاحیه تور Eras در گلندیل، کالیفرنیا رفت و گفت که تمام فعالیت های رسانه های اجتماعی در اطراف تور کنجکاوی را در اجراهای سوئیفت فراتر از او افزایش داده است. پرشورترین طرفداران

او گفت: «فکر می‌کنم رسانه‌های اجتماعی قطعاً ابزاری برای جلب این همه علاقه به تبلیغ موسیقی او و کمک به افزایش طرفداران بوده است.»

خواننده پاپ بریتانیایی Dua Lipa در سال گذشته از جذابیت مشابهی در تورهای خود لذت برد. این خواننده با یک حرکت رقص – رقص “مداد تراش” – که در اوایل کارش مورد تمسخر قرار گرفته بود، خود را مسخره کرد. آن لحظات کنسرت به سرعت در فضای مجازی پخش شد. طرفدارانش آن را خوردند

گروه کی پاپ BTS، خواننده اسپانیایی روزالیا و ستاره پاپ نیوزیلندی لورد از کنسرت های خود در ظرفیت مشابهی استفاده کرده اند.

Dua Lipa در روز چهارشنبه، 9 مارس 2022، در شیکاگو در United Center اجرا می کند.
دوآ لیپا در 9 مارس 2022 در شیکاگو اجرا می‌کند. خواننده پاپ بریتانیایی سال گذشته از شیفتگی آنلاین مشابهی با کنایه‌های تور خود لذت برد. (راب گرابوفسکی/اینویژن/AP)

به گفته Urbanek، فراتر از این لحظات کوچکتر، نمایش های زنده به مکان ها و فرصت های تبلیغاتی پرباری برای هنرمندان تبدیل شده اند. سوئیفت در طی یک برنامه اخیر در زادگاهش نشویل اعلام کرد که نسخه ای دوباره ضبط شده (معروف به تیلور) از آلبوم 2010 او الان صحبت کن در ماه جولای منتشر خواهد شد، اما این خبر به سرعت به طرفداران خارج از عرصه پخش شد.

طرفداران بیانسه نیز ممکن است توجه زیادی به برنامه های خارج از ایستگاه خود داشته باشند، زیرا امیدوارند خواننده یک پروژه سینمایی شایعه مرتبط با رنسانس آلبوم

اوربانک گفت: “چه بیانسه باشد، چه تیلور سویفت، هر نمایش تنها به دلیل نحوه پخش تصاویر این ستاره ها، دو یا سه لحظه ویروسی خاص خود را ایجاد می کند.”

«اگر تیلور روی صحنه چهره‌ای بامزه نشان می‌دهد یا به دلیل اینکه طرفداران را مسخره می‌کند، کمی بازی‌های رقص را به شکلی کنایه آمیز انجام می‌دهد، او می‌داند که شما آن را در TikTok یا در تایم لاین توییتر خود دریافت می‌کنید.»

ظهور اسپویلر کنسرت

زنی که کت و شلوار خال‌خالی پوشیده لبخند می‌زند و به دوردست‌ها نگاه می‌کند.
بیانسه در 4 نوامبر 2016 در کلیولند، اوهایو اجرا می‌کند. ده‌ها هزار طرفدار برای شرکت در نمایش افتتاحیه تور جهانی رنسانس او ​​در روز چهارشنبه به پایتخت سوئد، استکهلم رفتند. (اندرو هارنیک/آسوشیتدپرس)

فراگیر بودن تصاویر کنسرت در رسانه های اجتماعی معمای عجیبی را برای طرفداران ایجاد کرده است، معمایی که بیشتر آن را با یک فیلم یا برنامه تلویزیونی مرتبط می دانند: اسپویلر کنسرت.

نادا و لئونهارت هر دو در نمایش‌های افتتاحیه تورهای هنرمندان مورد علاقه‌شان تا حدی شرکت کردند تا از جزئیات اجرا اجتناب کنند – لیست غافلگیرکننده، تغییر لباس‌ها، شوخی‌ها، مهمانان ویژه و لحظاتی از مهارت‌های صوتی – تا بتوانند تجربه را حفظ کنند. از نمایش زنده

“من چند دوست دارم که اینگونه هستند [who] گفت که به محض شروع تور Eras، آنها فقط خاموشی می کنند. آن‌ها دیگر آنلاین نمی‌شوند زیرا نمی‌خواهند خراب شوند.»

تعداد زیادی از مردم، اکثراً زنان جوان با لباس‌های رنگارنگ و چکمه‌های پاشنه‌دار، از روی یک پل بزرگ عبور می‌کنند.
طرفداران پیش از دومین شب اجرای سوئیفت در 6 می 2023 در نشویل، تنسی، راهی استادیوم نیسان می شوند. طرفدارانی که در کنسرت شرکت می‌کردند، لباس‌هایی مطابق با دوران تیلور سویفت مورد علاقه‌شان قبل از نمایش سه ساعته پوشیده بودند. (ست هرالد/گتی ایماژ)

هنرمندانی از مدونا تا جان مایر در سال‌های اخیر با جعبه‌های قفل آزمایش کرده‌اند و طرفداران را مجبور کرده‌اند تا گوشی خود را در کیسه‌ای قفل کنند که فقط در پایان کنسرت باز می‌شود.

در حالی که هدف محدود کردن میزان ضبط ویدیو و استفاده از رسانه‌های اجتماعی در طول این نمایش‌ها، ایجاد محیطی صمیمی‌تر و لحظه‌ای بود، همچنین به این معنی بود که جزئیات کمتری برای طرفداران بیرون ظاهر می‌شد.

و با توجه به اینکه بلیت‌های کنسرت گران‌تر از همیشه هستند، زیرا فروشندگان بلیت با قیمت‌گذاری و فروش پویا هزینه‌ها را افزایش می‌دهند – تاکتیکی که طرفداران تیلور سویفت خیلی خوب می‌دانند – “همه نمی‌خواهند صدها دلار یا هزاران دلار برای آن بپردازند. اوربانک گفت: بلیت‌ها را دریافت می‌کنند و سپس یک نمایش را در سرتاسر جدول زمانی خود خراب می‌کنند.

نادا که به لطف سفرش به استکهلم با موفقیت بر اسپویلرهای بیانسه غلبه کرد، اکنون تور رنسانس را در TikTok دنبال خواهد کرد. او حتی ممکن است بلیت یکی از کنسرت های این خواننده در تورنتو در ماه جولای را تهیه کند.

او گفت: «من فکر می‌کنم که بتوانم در بالای آنچه اتفاق می‌افتد، چگونگی تغییر اوضاع، چگونگی تحول همه چیز بمانم، فقط علاقه‌ام را برای دیدن او بیشتر می‌کند.»