چرا قیمت خانه در تهران بالا رفت؟

 

چرا قیمت خانه در تهران بالا رفت

همان گونه که مستحضر هستید این روز ها شاهد بالا رفتن صعودی قیمت خانه ها در تهران و شهرستان ها هستیم. ما در این مقاله قرار است که در رابطه با علت افزایش قیمت خانه در تهران صحبت کنیم پس لطفا تا انتهای این متن را با دقت بخوانید.  لازم  به ذکر است که عوامل متعددی برای افزایش قیمت خانه های تهران وجود دارد. این عوامل از بالا رفتن قیمت مصالح شروع می شود و حتی به نتیجه ی انتخابات آمریکا نیز می رسد. دقت کنید که تقریبا ۹۵ درصد خانه ها در اختیار بخش خصوصی هستند و این بخش خصوصی است که مسئولیت ساخت این خانه ها را بر عهده دارد و بخش عمده ای از این ۹۵ درصد را خرده ساز ها تشکیل داده اند و درصد خیلی کمی از خانه ها در اختیار انبوه سازان است. البته باید خدمتتان عرض کنیم که چنین حالتی در ایران نیست یعنی این گونه نیست که ۲۰ و یا ۳۰ هزار واحد مسکونی را با یک دیگر بسازند و به مردم تحویل بدهند. همان گونه که می دانید این افزایش قیمت خانه در تهران از قبل پیش بینی شده بود و این افزایش قیمت ممکن است باز هم ادامه دار باشد.  عوامل گوناگونی مثل کسری تولید مسکن ، قیمت نفت و وضعیت بودجه تعیین کننده ی قیمت خانه در تهران هستند.

کرونا نیز در قیمت خانه ها موثر بود

شاید زمانی که تیتر این متن را بخوانید با خود فک کنید که یک بیماری چگونه می تواند در بالا رفتن قیمت خانه موثر باشد؟ شایان ذکر است که آن زمانی که کرونا در کشور های غربی جان صدها و هزاران نفر را می گرفت برخی از سرمایه گذاران سرمایه ی خود را در کشور های شرقی مثل ایران سرمایه گذاری کردند و این سرمایه گذاری ها موجب افزایش قیمت خانه در تهران شد. قطعا این سرمایه گذاری ها پس از کرونا بیش تر نیز می شود و این احتمال وجود دارد که ما شاهد قیمت های بالا تری برای خانه ها باشیم.  همان گونه که مطلع هستید با افزایش جمعیت و هم چنین افزایش شهر نشینی این روز ها شهر ها با کمبود مسکن روبرو هستند و این کمبود مسکن نیز یکی دیگر از عوامل بالا رفتن قیمت خانه شد.  لازم به ذکر است که مسکن در ایران به عنوان یک کالای سرمایه ای است در صورتی که در کشور های دیگر چنین وضعیتی وجود ندارد.  علت اصلی این مسئله ترکیب بخش خصوصی و بخش دولتی است. مسکن زیر مجموعه ی یک بازار آزاد است  اما از شرایط حکومتی تاثیر می پذیرد. اگر بخواهیم این موضوع را با بیان ساده تری بیان کنیم باید خدمتتان عرض کنیم که زمانی که اقتصاد کشور به هر دلیلی تغییر می کند قیمت مسکن نیز تغییر می کند.

مصالح ساختمانی گران تر از قبل شده است

قطعا می دانید که برای ساخت هر واحد خانه به مقدار زیادی مصالح ساختمانی نیاز است. مصالحی که شامل موارد زیر می شود.

·         آجر

·         ماسه و سیمان

·         گچ

·         تیر آهن

·         کاشی و سرامیک

·         شیر آلات

·         لوازم برقی

·         کابینت و قفسه های آشپزخانه

·         و غیره

تک تک این موارد برای تکمیل یک خانه ضروری است و متاسفانه این روز ها شاهد قیمت نجومی این مصالح هستیم. قطعا زمانی که سازنده ی خانه ی مورد نظر این مصالح را گران تر از قبل تهیه کند ما به تفاوت را بر روی قیمت نهایی می گذارد.  با توجه به شرایط اقتصادی این روز های کشور دستمزد کارگر ، معمار ، مهندس،  برق کش، لوله کش و غیره به مراتب بیش تر از قبل شده است و بهای تمام شده ی هر واحد به شدت بالا تر می رود پس قیمت خانه در تهران بالا می رود. لازم به ذکر است که اگر از مصالح درجه یک نیز استفاده کنند قطعا هزینه ی بیشتری بر می دارند. هر وسیله و ابزاری که کیفیت بالا تری داشته باشد به طبع قیمت بالا تری نیز دارد . یک عامل دیگر وجود دارد که در تعیین قیمت خانه ها موثر است و قطعا بار ها و بار ها با آن روبرو شده اید‌. محله و منطقه در تعیین قیمت نقش بسیار پر رنگی دارند. قیمت خانه های شمال تهران به طبع بالا تر از خانه های جنوب تهران است.

بالا رفتن قیمت خانه در تهران شکاف عمیقی بین صاحب خانه ها و اجازه نشین ها ایجاد کرد

همان گونه که می دانید در طی چند سال اخیر قیمت خانه به طرز سرسام آوری بالا رفته است و این بالا رفتن قیمت یک شکاف عمیقی بین صاحب خانه ها و مستاجر ها ایجاد کرده و این شکاف نیز روز به روز بیش تر می شود. ابن بالا رفتن قیمت ها موجب شد تا سرمایه برخی افراد چندین برابر شود و از آن طرف آرزو ی صاحب خانه شدن برای برخی افراد تنها یک آرزو باقی بماند. آمار ها نشان داده اند که خانه های زیادی در تهران خالی هستند و صاحب خانه ها حتی آن ها را اجاره نمی دهند. البته دولت برای این مسئله‌ نیز فکر هایی کرده است و طرح هایی در حال انجام است. همان گونه که در این مقاله به علت بالا رفتن قیمت خانه در تهران پرداختیم متوجه شدیم که مسائل سیاسی و اقتصادی موجب بالا رفتن قیمت خانه در تهران شد.  اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی از مطالب فوق خدمتتان ارائه بدهیم باید به گران شدن قیمت مصالح اشاره کنیم  این عامل را می توان جز اصلی ترین عامل بالا رفتن قیمت خانه در تهران دانست.  گاهی نیز شایع ها موجب بالا رفتن قیمت ها می شود.

اطلاعات بیشتر درباره هزینه ساختمان سازی در تهران را با کلیک بر روی لینک مطالعه کنید.

مقاله جدید
نحوه تست کلید حرارتی نمایندگی زیمنس پارس اتوماسیون توانا