خوش به حالت؟ این آزمون به شما می گوید که آیا شما یک “فوق العاده تشخیص” هستید یا خیر

اگر مهارت خاصی در به خاطر سپردن چهره افراد ندارید ، حتی اگر فقط به طور خلاصه با آنها ملاقات کرده باشید یا آنها را در گذر از صحنه دیده باشید ، ممکن است همان چیزی باشید که به عنوان “فوق العاده تشخیص” شناخته می شود.

محققان استرالیایی می گویند آزمون تشخیص چهره بصورت آنلاین بهترین روش برای تأیید منطبق بودن در صورتحساب است.

جیمز دان ، روانشناس شناختی از دانشگاه نیو ساوت ولز ، گفت: “ما تلاش کردیم یک آزمون چالش برانگیزتر را برای سنجش توانایی شناسایی فوق العاده انجام دهیم.” همانطور که اتفاق می افتد میزبان کارول آف.

Dunn و همکارانش از سال 2017 برای یادگیری درمورد شناسایی فوق العاده از آزمون استفاده کرده اند و یافته های خود را در این هفته در ژورنال منتشر کردند PLOS One.

آنها دریافتند که گرچه همه از توانایی سیم کشی در تجزیه چهره و حالات چهره برخوردارند ، در بین ما تعداد معدودی وجود دارد که به طور طبیعی در این زمینه بهتر عمل می کنند.

دان گفت: “ما تمام این زیرساخت ها را برای شناخت افراد در سر داریم.”

“اکنون ، آنچه که ما کشف کردیم این است که درست مانند سایر توانایی های شناختی ، مانند هوش یا ویژگی های شخصیتی ، به رسمیت شناختن چهره نیز مهارتی است که در ژن های شما منتقل می شود و متفاوت است … از فردی به فرد دیگر.”

نحوه آزمایش

این آزمایش ، به گفته دان ، در مقایسه با سایر تست های تشخیص چهره آنلاین بسیار دشوار است. ابتدا چند ثانیه به کاربران فرصت داده می شود تا عکس های با وضوح بالا از چهره افراد را به خاطر بسپارند.

سپس ، آنها وظیفه دارند چهره هایی را که اخیراً از مجموعه عکس های جدید دیده اند ، انتخاب کنند ، بعضی از آنها همان افراد را با تصاویر با کیفیت پایین تر ، یا در سنین مختلف ، یا با نور ، تنظیمات و بیان متفاوت نشان می دهد.

“سپس در قسمت دوم آزمون ، شما کار مشابهی انجام می دهید ، با این تفاوت که به جای اینکه فقط به یک عکس بله یا نه بگویید ، در واقع چهار عکس متفاوت به شما داده می شود و شما باید تصمیم بگیرید که آیا هر یک از آنها با شخصی که شما همخوانی دارید مطابقت دارد یا نه. دیدم. “دان گفت.

آزمون تشخیص چهره UNSW سیدنی از شرکت کنندگان می خواهد عکس های با وضوح بالا را به خاطر بسپارند ، سپس چهره هایی را از عکس های بعدی که ممکن است قدیمی تر ، با کیفیت پایین تر یا فقط به طور کلی متفاوت باشند ، شناسایی کند. (PLOS One)

تاکنون 31000 نفر در این آزمون شرکت کرده اند که میانگین نمره شرکت کنندگان بین 50 تا 60 درصد است. برای اینکه یک فوق العاده تشخیص دهنده باشید ، باید بیش از 70 درصد امتیاز کسب کنید.

فقط 11 نفر بیش از 90 درصد امتیاز کسب کردند ، Dunn گفت ، و حتی یک آزمودنی نمره 100 را کسب نکرده است.

دان گفت: “بنابراین ما می دانیم كه ما فوق العاده شناسایی كامل را پیدا نكرده ایم.”

زندگی یک فوق العاده شناسایی

خوب شناختن فوق العاده چیست؟ دان می گوید آنهایی که با آنها مصاحبه کرده اند “بسیار خوشحال هستند”.

دان گفت: “آنها عاشق داشتن این توانایی منحصر به فرد هستند.” “آنها با دوستان و خانواده کاملاً صمیمی بوده اند ، فقط به نوعی تشخیص دهنده آن بوده اند.”

و توانایی آنها چشمگیر است. شناسایی کنندگان فوق العاده می توانند افرادی را که برای مدت کوتاهی در یک رویداد ملاقات کرده اند یا فقط گذرا دیده اند ، انتخاب کنند. برخی چهره ها را برای ماهها یا حتی سالها حفظ می کنند.

یکی از شرکت کنندگان به محققان گفت که او به یاد داشته است که در حال دیدن عکاس حرفه ای است که از بچه ها در یک پارک کوچک در نزدیکی Les Halles ، پاریس عکس می گرفت. سپس ، 10 سال بعد ، او همان عکاس را هنگام بیرون رفتن برای صبحانه در استرالیا شناخت.

جیمز دان روانشناس شناختی در دانشگاه نیو ساوت ولز و همكار یك مطالعه جدید در مورد “فوق شناختها” است. (ارائه شده توسط جیمز دان)

دان می گوید ، بعضی از آنها برای شغل خود مفید است ، به خصوص اگر آنها در هنر یا هر چیز دیگری که ملاقات مکرر با بسیاری از مشتریان دارد کار می کنند.

“اما ما همچنین به همان اندازه احتمال پیدا کردن [super-] شناسایی کنندگان در استخدام که ممکن است مربوط نباشد ، مانند شاید یک حسابدار یا یک مهندس ، “.

در واقع ، هیچ چیز واقعاً وجود ندارد که فوق تشخیص دهنده ها را به هم متصل کند. تحقیقات قبلی نشان می دهد این مهارتی نیست که بتوان آموخت ، که باعث می شود دان و همکارانش ژنتیکی باشند.

اما داشتن یک ابرقدرت ژنتیکی می تواند نکات منفی داشته باشد.

“من می دانم که برخی از مردم همچنین می گویند که باید در مورد شناخت مردم دروغ بگویند زیرا اگر بگویم” اوه ، من با تو ملاقات کرده ام “ممکن است کمی وحشتناک باشد. ما فقط سه روز پیش در سوپرمارکت در یک صف بودیم ، “دان گفت.”

“من داستانهایی از یک فوق العاده شناسایی شنیده ام که آنها قصد داشتند به یک سفر بروند و کسی را در فرودگاه مشاهده کنند ، یادشان نمی آید که آن شخص از کجاست ، و اساساً دو هفته اول آن سفر را صرف تلاش برای آن را کشف کنید. ”


نوشته شده توسط شینا گودیر. مصاحبه توسط Chloe Shantz-Hilkes تهیه شده است.