خرید | اجزای تشکیل دهنده سمعک

چه مشکلاتی باعث نیاز به سمعک گوش می‌شوند؟

در سه حالت ممکن است، شنوایی دچار اختلال شود:

آسیب‌دیدگی حسگرهای عصبی

در این نوع مشکل شنوایی، عصب‌های حسیِ گوش درونی آسیب می‌بینند یا به هر دلیلی به خوبی عمل نمی‌کنند. صدماتی از این دست ممکن است بر اثر بیماری، کهولت سن، قرار گرفتن در معرض نویز، بعضی داروهای خاص یا مشکلات ژنتیکی رخ دهند.

مشکلات گوش بیرونی و میانی

ممکن است امواج صدا بنا به دلایلی نتوانند به کانال گوش و از آنجا به گوش میانی برسند. برای مثال ممکن است، جرم و ترشحات کانال گوش و یا مایعات (مثل آب) وارد گوش میانی و سد راه امواج صدا شوند. همچنین پاره شدن پرده گوش هم می‌تواند در شنوایی مشکل ایجاد کند. این دست مشکلات معمولا با راه‌حل‌های دارویی و یا جراحی رفع می‌شوند.

ترکیبی از موارد اول و دوم باعث نیاز به سمعک گوش می‌شوند

در بدترین حالت احتمال دارد کسی دچار مشکلات مربوط به حسگر‌های عصبی و گوش بیرونی و میانی شود. یعنی ترکیبی از مشکلاتی که در مورد اول و دوم گفته شد.

چه کسانی باید از سمعک استفاده کنند

هر یک از نشانه‌های زیر نمایانگر اختلال در شنوایی است و لازم است افراد از سمعک گوش استفاده نمایند.

اگر:

  • دیگران به شما تذکر می‌دهند که با صدای خیلی بلندی صحبت می‌کنید (ولی خودتان حس نمی‌کنید).
  • برای شنیدن صدای تلویزیون و رادیو، بیش از بقیه‌ی افراد نیاز دارید صدا را زیاد کنید.
  • برای شنیدن نیاز به تلاش مضاعف دارید.
  • یکی از گوش‌هایتان بهتر از دیگری می‌شنود.
  • صدایی ممتد مثل چکه کردن آب یا صدایی تیز یا سوت‌مانند می‌شنوید.
  • در یک مکالمه‌ی عادی حس می‌کنید دیگری دارد زیرلبی یا زیادی آرام صحبت می‌کند.
  • زیاد پیش می‌آید که در مکان‌های شلوغ و مکالمات جمعی از دیگران درخواست کنید حرف‌شان را تکرار کنند.

در صورت داشتن هر یک از نشانه‌ها توصیه می‌شود که هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه شود. در صورت لزوم پزشک شخص برای شخص سمعک گوش تجویز می‌کند.

 

 

 

انواع مختلف سمعک چیست؟

انواع سمعک

سمعک درون گوشی (ITE): تمام قطعات سمعک گوش درون یک پوشش کوچک قرار دارند که خود در ابتدای مجرای گوش (کانال گوش) گذاشته می‌شود. این نوع سمعک‌ها از سمعک‌ درون مجرایی (ITC) و سمعک تماما درون مجرایی (CIC) بزرگ‌تر هستند و برای بعضی‌ها استفاده‌شان راحت‌تر است.

سمعک درون مجرایی (ITC) و سمعک تماما درون مجرایی (CIC): این نوع سمعک‌ها بسیار کوچک هستند و تماما یا تقریبا درون مجرای گوش جا می‌شوند. این سمعک‌ها که کوچک‌ترین گزینه‌ی ممکن هستند زیبایی و برخی مزایای شنیداری را برای کاربر فراهم می‌کنند. با این‌ حال ممکن است نگهداری، استفاده و تنظیم کردن‌شان برای بعضی افراد کمی سخت باشد.

سمعک‌ پشت گوشی (BTE): بیشتر قطعات در یک پوشش پلاستیکی کوچک قرار دارند که خود پشت گوش قرار می‌گیرد. این قطعه به قالب پلاستیکی لاله‌ی گوش یا لوله‌ای شفاف متصل می‌شود.

در این نوع سمعک گوش ، قالب پلاستیکی لاله‌ی گوش قابل تعویض است به همین دلیل معمولا برای کودکان استفاده می‌شود. زیرا گوش کودکان با رشدشان تغییر شکل می‌دهد.

سمعک‌های پشت گوشی از استحکام نسبتا بیشتری برخوردار هستند و استفاده کردن، نگه داری و پاکیزه نگه داشتن‌شان آسان است.

سمعک پشت گوشی کوچک (Mini BTE): نوعی از سعمک پشت گوشی است که کمی کوچک‌‌تر و ظریف‌تر است. خرید سمعک پشت گوشی کوچک پشت یا بالای لاله‌ی گوش جا می‌گیرد. با یک لوله‌ی باریک و تقریبا نامرئی به مجرای گوش وصل می‌شود.

امکانات اضافه‌ی سمعک‌های هوشمند

کاهش نویز: بعضی از انواع سمعک گوش می‌توانند تا حد مناسبی نویز و صدای پس‌زمینه – و در بعضی مدل‌ها حتی صدای باد – را کاهش دهند. این ویژگی به کاربر تجربه‌ی شنیداری لذت‌بخش‌تری ارائه می‌دهد.

میکروفون‌های جهت‌دار: با داشتن دو میکروفون، نه تنها در محیط‌های شلوغ شنوایی بهبود می‌یابد، بلکه حس جهت‌یابی‌ کاربر هم بهتر می‌شود.

باتری‌های شارژشدنی: بعضی سمعک‌ها باتری شارژی دارند. این ویژگی کاربر را از خرید و عوض کردن باتری بی‌نیاز می‌کند.

تله‌کویل (Telecoil): تله‌کویل صدای محیط را تقریبا حذف می‌کند و به صورت متمرکز صدا را از بلندگوی تلفن – تلفنِ سازگار با سمعک گوش – دریافت می‌کند. این ویژگی در هنگام شنیدن صدا از بلندگو و باندهای دیگر (هنگام تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی) هم تجربه‌ی بهتری برای کاربر به وجود می‌آورد.

کنترل از راه دور: بعضی‌ سمعک‌ها همراه خود یک کنترل از راه دور دارند. همچنین ممکن است برخی مدل‌ها نرم افزار موبایلی داشته باشند، در این صورت با استفاده از موبایل می‌توان تنظیمات دلخواه را روی سمعک اجرا کرد. قابلیت کنترل از راه دور باعث می‌شود که برای اعمال تغییرات بر روی سمعک نیازی به در آوردن آن و دوباره پوشیدنش نباشد.

ورودی مستقیم صدا: این قابلیت اجازه می‌دهد سمعک گوش با کابل به کامپیوتر یا دستگاه پخش موسیقی وصل شده و مستقیما صدا را از بلندگویش پخش کند.

داشتن برنامه‌های مختلف: قبل‌تر گفتیم که برخی سمعک‌ها می‌توانند با استفاده از برنامه‌نویسی، تنظیمات مختلفی داشته باشند. بنابراین یک سمعک هوشمند می‌تواند چندین برنامه در خود داشته باشد که هرکدام با توجه به محیط، عملکردی متفاوت ارائه دهند.باری خرید سمعک و قیمت خرید به (https://samakmehrazin.com/ultimate-guide-to-buy-hearing-aids) مارجعه نمایید تا تنوع سمعک و مدل های مختلف را بررسی کنید