تغییرات آب و هوایی بر الگوهای مهاجرت پرندگان تأثیر می گذارد. این چیزی است که ما می دانیم

پروژه تغییر آب و هوای چمنزار یک ابتکار مشترک بین CBC Edmonton و CBC Saskatchewan است که بر آب و هوا و آب و هوای در حال تغییر ما تمرکز دارد. کریستی کلیمنهاگا، هواشناس، صدای متخصص خود را به گفتگو می آورد تا به توضیح پدیده های آب و هوا و تغییرات آب و هوایی و چگونگی تأثیر آنها بر زندگی روزمره کمک کند.


بهار فرا رسیده است و این بدان معناست که پرندگان پروازهای بین المللی دوسالانه خود را از سر می گیرند.

در کانادا تقریباً سه چهارم پرندگان ما مهاجر هستند.

در حالی که برخی از این پرندگان، مانند خرچنگ‌ها و اوریول‌ها، مسافت‌های باورنکردنی را تا آمریکای جنوبی طی می‌کنند، برخی دیگر نزدیک‌تر می‌مانند و از سرما در ایالات متحده فرار می‌کنند – خروس‌ها، پرندگان سیاه ما و پرندگان آبی مانند اردک‌های اردک.

مهاجرت چیزی است که می توانیم در کانادا روی آن حساب کنیم، اما با افزایش میانگین دمای ما و مشاهده تغییرات شدید آب و هوا، دوستان بالدار ما از این تغییرات مصون نیستند.

بنابراین، چگونه تغییرات آب و هوایی تا کنون مهاجرت به دشت‌ها را تغییر داده است و در آینده چه انتظاری داریم؟

روندهای آلبرتا

آلبرت ها با هوای سرد بیگانه نیستند و بسیاری از گونه های پرندگان ما در ماه های زمستان به آب و هوای گرم تر می روند.

جف هولروید، رئیس رصدخانه پرندگان بیورهیل در شرق توفیلد، آلتا، می‌گوید: «تنها سرسخت‌ترین پرنده‌ها مانند زاغی‌ها و حتی با وجود کوچک بودن آنها، راه‌هایی برای مقابله با سرما دارند».

چند صد گونه وجود دارد که مهاجرت می کنند.

تصویری نزدیک از سر شاهین شاهین.
شاهین های شاهین از جمله پرندگان مهاجر آلبرتا هستند که در زمستان به مکزیک و آمریکای جنوبی می روند و در بهار بازمی گردند. (ناتان گراس/سی بی سی)

این پرندگان مهاجر از آب و هوای محلی یا ساعات روشنایی روز سرنخ می گیرند تا بدانند چه زمانی به جنوب مهاجرت کنند و چه زمانی برگردند، بسته به اینکه چقدر باید بروند.

مسیرهای آنها ممکن است تحت تأثیر کوه ها، رودخانه ها، شهرها و آب و هوای نامناسب باشد.

اما با تغییر اقلیم ما، این الگوهای مهاجرت قطع می شوند.

“[Some] هولروید که حدود چهار دهه است در مورد پرندگان آلبرتا مطالعه کرده است، گفت: پرندگان زودتر به دلیل دمای اولیه بهار ما … پرندگان آبی کوهستانی ما اکنون 19 روز زودتر از 60 سال پیش می‌رسند.

و در پاییز، هولروید گفت که متوجه روندهای بعدی در خروج پرندگان شده است.

او گفت: “جغدهای اره ای که ما در رصدخانه پرندگان بیورهیل خود می گیریم، دیر مهاجرت می کنند… یک و نیم روز در هر دهه بعد.”

جغدی روی درخت نشسته است
به گفته جف هولروید، جغدهای اره ای دیرتر از گذشته مهاجرت می کنند، زیرا دمای پاییز ملایم تر است. (ارسال شده توسط کریس رایان)

به گفته هولروید، خطرات ناشی از این تغییرات با آب و هوای متغیر ما همراه است.

او گفت: “اگر پرندگان آبی زودتر به زمین برسند و با طوفان برفی دیرهنگام برخورد کنند، ممکن است دچار مشکل شوند. این می تواند آنها را بکشد.”

در مورد جغدها، اگر در پاییز با طوفان برف اولیه گرفتار شوند و فریب خورده باشند که می توانند بمانند و بعداً مهاجرت کنند، این نیز می تواند آنها را به دردسر بیاندازد.

هولروید می‌گوید پاییز گذشته در آلبرتا نمونه‌ای عالی بود، با دمای گرم بی سابقه در ماه اکتبر و سپس سرمای شدید در اوایل نوامبر.

“اگر پرنده ای باشد که در آن گرما غرق می شود و ناگهان خود را در سرما می بیند، ممکن است ذخایر انرژی برای بیرون آوردن از اینجا را در صورت لزوم داشته باشد یا نداشته باشد.”

همه چیز در مورد زمان بندی

زمان مهاجرت برای گونه ها حیاتی است، به خصوص زمانی که پرندگان در بهار به کانادا برمی گردند.

باربارا فری، دانشمند پژوهشگر محیط زیست و تغییرات آب و هوایی کانادا که متخصص مهاجرت پرندگان است، گفت: “این مسابقه ای است برای رسیدن به مکان های برتر برای تولید مثل، برای بدست آوردن بهترین قلمرو.”

فری گفت برای پرندگانی که مسافت‌های طولانی‌تری را طی می‌کنند و تکامل یافته‌اند تا از طول روز برای مهاجرت به شمال استفاده کنند، دیر می‌رسند و در نتیجه به آن عدم تطابق می‌گویند.

این بدان معناست که آنها در مقایسه با زمان به پایان رسیدن بهار در حال حاضر، در زمان رسیدن بهار اشتباه می کنند.

او گفت: “تغییراتی که ما در آب و هوای خود می بینیم بسیار سریعتر از تکامل اتفاق می افتد.”

“آنها در اوایل بهار به چیزی که انتظار دارند می رسند … و متوجه می شوند که گاهی اوقات هفته ها تاخیر می کنند و نمی توانند به اندازه کافی سریع به نتیجه برسند.”

پرنده زرد (Canada Warbler) روی شاخه ایستاده است.
واربلور کانادایی یکی از مهاجران مسافت دور ما است که در زمستان هزاران کیلومتر را به سمت آمریکای جنوبی طی می کند. (ارسال شده توسط الکساندر ژاردین)

فری گفت که این پرندگان اغلب قادر به ساختن سریع لانه خود نیستند. آنها با تلاش برای پرورش سریع بچه های خود برای برخورد به اوج جمعیت حشرات جبران می کنند. و دما می تواند بسیار گرم باشد.

او گفت: “برخی از گونه ها فقط سعی می کنند با رفتن بیشتر و بیشتر به سمت شمال با این مشکل مقابله کنند.”

“گاهی اوقات آنها به سمت مکان هایی می روند که زیستگاه مناسبی برای آنها ندارند.”

او گفت که برخی از پرندگان در جستجوی دمای پایین‌تر به سمت کوه‌ها حرکت می‌کنند، اما این تغییرات در مکان می‌تواند به معنای خطرات و رقابت جدیدی برای آنها باشد.

“این نوع از عدم تطابق ادامه دار – درست مانند یک پازل است که در آن شروع به انتخاب قطعات می کنید و بعد از مدتی دیگر تصویر کامل را ندارید.”

چالش های فراتر از مهاجرت

فری گفت که همراه با تغییرات مهاجرت، خود پرندگان شروع به تکامل به دمای گرمتر می کنند.

او گفت: “آنها کوچکتر می شوند و بال های بلندتری دارند.” شاید آنها را در پرواز بهتر می کند، شاید آنها در تنظیم گرمای خود در این شرایط واقعاً گرم بهتر هستند.”

این نوع تغییرات می توانند جوانب مثبت و منفی داشته باشند. به گفته هولروید، پرندگان ممکن است توانایی پرواز بهتری در دماهای گرمتر داشته باشند، اما انرژی ذخیره کمتری نسبت به آنچه در طول تاریخ داشتند، داشته باشند.

زیستگاه این پرندگان نیز در حال تغییر است، از جمله اینکه چه حشرات و چه نوع درختانی در اطراف وجود دارند.

فری گفت که این اثرات هم به هم پیوسته و هم تجمعی هستند.

“وقتی یک لایه، یک لایه و یک لایه را در بالا قرار می دهید، آن لایه ها چگونه برهم کنش می کنند؟ و چگونه گونه ها می توانند با همه آن چالش های مختلف به طور همزمان مقابله کنند؟”

حرکت رو به جلو

فری گفت در حالی که تغییر در حال حاضر اتفاق می افتد، راه هایی برای کمک به پرندگان برای گذر از این چالش ها وجود دارد و شهرهای ما جلوتر و مرکز هستند.

او گفت: “شهرها در حال حاضر به دلیل نورهای ما پرندگان را جذب می کنند. بنابراین ما می دانیم که پرندگان به نوعی به شهرها منتقل می شوند که از این مناطق مهاجرت می کنند.”

این شهرها می‌توانند خطراتی را برای پرندگان، مانند ساختمان‌ها و گربه‌ها به همراه داشته باشند، اما شهرها همچنین می‌توانند پناهگاهی برای پرندگان در هنگام عبور فراهم کنند.

او گفت: «مناطق سبزی که در شهرها داریم، نوعی محل استراحت برای این پرندگان است که در حال حاضر با این چالش‌های مختلف مواجه هستند.

ما می‌توانیم این حفاظت‌های کوچک را فراهم کنیم که به مقابله با برخی از این چالش‌های مقیاس بزرگ، مانند تغییرات آب‌وهوایی، که پرندگان با آن مواجه هستند، کمک می‌کند.»

هولروید اضافه می کند که درک پرندگان ما و تغییرات مهاجرت آنها کلید نظارت بر تغییرات مقیاس بزرگتر است که در چشم انداز ما اتفاق می افتد.

مردی با کلاه بژ و دستکش های تیره رنگ از دوربین دوچشمی استفاده می کند.
جف هولروید، رئیس رصدخانه پرندگان بیورهیل، از طریق یک دوربین دوچشمی به پرندگانی که در دریاچه بیورهیل پرواز می کنند نگاه می کند. (CBC)

او گفت: «ما هزاران پرنده‌نگار داریم که می‌توانند آنچه را که می‌بینند گزارش کنند و سپس آن داده‌ها را می‌توان تحلیل کرد.

به گفته هولروید، این بدان معناست که دانشمندان بهتر می توانند درک درستی از آنچه برای پرندگان ما می افتد و آنچه در مورد بقیه اکوسیستم می گوید به دست آورند.

او گفت: “این نشانه آسانی است از اتفاقاتی که برای درختان، خاک ما، و زندگی حشرات می افتد که نظارت بر آنها دشوارتر است، زیرا افراد کمتری آنها را زیر نظر دارند.”

پرندگان مانند قناری ضرب المثلی در معدن زغال سنگ هستند که به ما در مورد تغییرات آب و هوایی و تأثیر آن بر محیط زیست می گویند.


سیاره ما در حال تغییر است. روزنامه نگاری ما هم همینطور. این داستان بخشی از ابتکار CBC News با عنوان “سیاره در حال تغییر ما” برای نشان دادن و توضیح اثرات تغییرات آب و هوایی است. با آخرین اخبار ما همراه باشید صفحه آب و هوا و محیط زیست.