این تجارت ادعا می کند که مدل پیش بینی COVID-19 بهتری ایجاد کرده است اما نمی تواند دولت را به گزند وادارد

در حالی که COVID-19 همچنان در سراسر کشور موج می زند ، یک شرکت کانادایی می گوید این نرم افزار برای پیش بینی بهتر نحوه انتشار ویروس و کمک به کند شدن موج دوم ایجاد کرده است ، اما نمی تواند بروکراسی را شکسته و به مسئولان بهداشت نشان دهد که چگونه می تواند کمک کند.

پاول مینشول ، مدیرعامل شرکت اسکارسین گفت: “همه آنقدر واكنش نشان می دهند كه دویدن داشته باشند ، حتی نمی نشینند و نگاهی جدی به نوآوری ایجاد كرده اند.”

Scarsin ، مستقر در ماركام ، انتاریو ، شمال تورنتو ، متخصص در ایجاد پیش بینی هایی برای صنعت داروسازی برای پیش بینی چگونگی تأثیر درمان های مختلف بر نتایج بیماران در سرطان ، دیابت و بیماری های عفونی است. مشتریان این شرکت سازندگان داروهای چند ملیتی Bayer ، Eli Lilly ، Gilead ، Jansen و Pfizer هستند.

مینشول گفت: “ما در انجام این نوع کارها یکی از شرکت های برتر در جهان هستیم.” “500 شركت جهانی كه همه ما را استخدام می كنند ، دقیقاً بر مواردی كه امروز كانادا در همه گیر همه نیاز دارد ، متمركز هستند.”

بنابراین در بهار گذشته ، هنگامی که دولت فدرال خواستار صنعت برای مبارزه با COVID-19 شد ، با استفاده از “قدرت ابتکاری محققان و مشاغل کانادایی، “اسکارسین همه چیز را کنار گذاشت تا به مبارزه با بیماری همه گیر کمک کند.

این یک سوم از کارکنان خود را ، از جمله اختصاص داده است دکترا که تجربه قبلی مدل سازی همه گیری را داشته است – آنفولانزای خوکی H1N در سال 2009 – برای ارائه یک مدل پیش بینی بهتر برای COVID-19.

مدل های پیش بینی ، مبتنی بر آمار جمعیتی ، آزمایش اعداد ، میزان مثبت و بیشتر می تواند به رهبران کمک کند تا اقدامات مربوط به حاوی ویروس را انتخاب کنند. مدلسازی همچنین می تواند پیش بینی کند که بیمارستانها در چه شرایطی مملو از بیماران هستند.

Scarsin گفت که نرم افزار آن می تواند پیش بینی های محلی را برای 92 منطقه بهداشتی در سراسر کشور و تلفیق آنها برای ایجاد یک مدل ملی.

یک سکوی قدرتمند

چهار متخصص که پلت فرم Scarsin را برای CBC News بررسی کردند گفتند که هیچ مدل مشابهی را در کانادا ندیده اند.

برنامه COVID-19 این شرکت 70 پارامتر ممکن را ردیابی می کند که می توانند روزانه تنظیم شوند. نه انتاریو و نه اتاوا مدلی با طراحی مشابه یا تعداد ورودی منتشر نکرده اند.

این پارامترها شامل نرخ آزمایش ، مکان هایی که افراد آلوده شده اند ، سفر بین جوامع ، استفاده از ماسک ، آمار جمعیتی خانوار ، مداخلات و موارد دیگر.

همچنین می تواند پیش بینی کند که چند نفر بیماری خفیف را تجربه می کنند یا نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند و نتایج را توسط چهار گروه سنی مختلف تفکیک می کند.

حتی از داده های مکانی که توسط اپل ، فیس بوک و گوگل برای ارزیابی اینکه آیا مردم در تعامل با دستورالعمل های بهداشت عمومی ، تعاملات اجتماعی را کاهش می دهند یا خیر.

گفت: “به نظر می رسد یک رویکرد بسیار قدرتمند است.” کالین فرنس، یک اپیدمیولوژیست کنترل عفونت در دانشگاه تورنتو ، “[Scarsin has] بسیاری از انعطاف پذیری ، سازگاری وجود دارد. “

کالین فورنس ، متخصص اپیدمیولوژی با دانشگاه تورنتو ، می گوید که سیستم پیش بینی اسکارین “به نظر می رسد یک رویکرد کاملاً قدرتمند باشد” که به شما کمک می کند همه گیری را کنترل کنید. (اوان میتسویی / اخبار CBC)

اسکارسین گفت: تفاوت اساسی بین مدل آن و مدلهای منتشر شده توسط دولتها این است که سیستم این شرکت می تواند روشهای مختلفی را برای جلوگیری از گسترش ویروس مقایسه کند.

به عنوان مثال ، اسکارسین گفت: مدل پیش بینی آن می تواند پیش بینی هایی را برای مواردی از جمله چگونگی تعطیلی موقت مدرسه در تعاملات اجتماعی و میزان عفونت در مقایسه با تعطیلی مراکز تناسب اندام یا وعده های غذایی داخلی فراهم کند.

این شرکت گفت که مداخلات یک منطقه در مقایسه با منطقه دیگر برای کنترل COVID-19 بستگی به جمعیت منحصر به فرد جمعیت آن و ویژگی های مشاغل آن دارد.

ریوات دیونندان، یک متخصص اپیدمیولوژی در دانشگاه اتاوا ، گفت: توانایی پیش بینی اسکارسین در پاسخگویی در مقایسه مداخلات می تواند به رهبران بهداشت عمومی کمک کند تا تصمیمات بهتری برای کنترل بهتر COVID-19 بگیرند.

“این می تواند تأثیر قابل توجهی در مسیر همه گیری داشته باشد، ” گفت دئونندان.

اشلی تویت ، اپیدمیولوژیست بیماری های عفونی و مدل ساز ریاضی از دانشگاه تورنتو ، موافق است ، همچنین پیشنهاد می کند داده های محلی سازی شده قابل تنظیم به ویژه مفید باشد.

Raywat Deonandan ، متخصص اپیدمیولوژی از دانشگاه اتاوا ، می گوید پیش بینی ها مقایسه روش های مختلف برای کاهش انتشار ویروس می تواند به مقامات بهداشتی کمک کند تا تصمیمات بهتری برای کنترل COVID-19 بگیرند. (اوان میتسویی / اخبار CBC)

“من از واحدهای بهداشت عمومی محلی شنیده ام ، می دانید این اشتیاق برای داشتن مدل های سطح محلی وجود دارد و در این مرحله فقط ظرفیت آن وجود ندارد.”

وی این راه حل را برای استفاده آماده می داند و دوست دارد انتاریو در نظر داشته باشد كه سیستم اسكارسین را به مناطق بهداشتی و درمانی استان ارائه دهد.

منافع کوچک دولت

با این وجود ، تاکنون اسکارسین تلاش کرده است تا مقامات بهداشتی ، از اتاوا و آژانس بهداشت عمومی کانادا.

یک مدیر با PHAC در یک ایمیل به اسکارسین گفت که سعی دارد نرم افزار را توسط بخش وی بررسی کند “زیرا ما از آن استفاده می کنیم و توانایی انجام این کار را در داخل نداریم” ، اما عوض نشد.

اسکارسین همچنین به یک برنامه دولت فدرال متوسل شد و به دنبال نمونه های اولیه برای “کمک به مبارزه با شیوع فعلی و آینده ویروس کرونا

مقامات با این برنامه ، درخواست اسكارسین را رد كردند و گفتند كه ساخت و آزمایش مدل آن بسیار سخت و بالقوه برای مجوزها و فعالیتهای ادارات دولتی بسیار گران است.

پنج ماه طول کشید تا آن رد شدن حاصل شود.

تا آن زمان ، اسکارسین سیستم را به صورت خود ساخته و پرداخت کرده بود.

عبور شده توسط province

در ماه مه ، یک کارمند در وزارت بهداشت انتاریو در نامه ای به اسکارسین گفت که برنامه این شرکت “یک راه حل عالی است”.

گفته شد که ایده را به صندوق انتاریو با هم، یک برنامه 50 میلیون دلاری برای کمک به شرکت ها در پیشبرد ایده ها یا محصولات برای نبرد با COVID-19.

پنج ماه بعد اسكارسین هنوز تصمیمی در مورد برنامه یا بازخورد دریافت نكرده بود.

به این شرکت گفته شد که صندوق “در حال حاضر به دنبال تصمیم گیری در مورد بیش از 6000 پیشنهاد است” که به دولت ارائه شده است.

مینشول گفت: “این روند مانند بوروکراسی عادی پیش می رود.” “[It’s as though] من سعی می کنم یک پیاده رو را در یک زیرمجموعه جایگزین کنم. “

یک منطقه از نرم افزار استفاده می کند

اسکارسین همچنین با بیش از دوازده منطقه و شهر بهداشتی انتاریو از جمله تورنتو ، پیل و یورک تماس گرفت.

فقط منطقه یورک ابراز علاقه کرد و از ماه سپتامبر استفاده از مدل Scarsin را آغاز کرد.

این منطقه در شمال تورنتو شامل مارکام ، ریچموند هیل ، وان و شش شهر دیگر با جمعیت ترکیبی حدود 1.2 میلیون نفر است.

کاتارینا گارپنفلدت ، یک مقام مسئول در منطقه یورک در انتاریو می گوید که سیستم پیش بینی اسکارسین به جامعه در مدیریت بیماری همه گیر COVID-19 کمک می کند. (اوان میتسویی / اخبار CBC)

کاتارینا گارپنفلدت ، ناظر برنامه ریزی پیشرفته در مرکز عملیات فوریت های بهداشتی منطقه گفت: “من به چیزی که ظرفیت اسکارسین به ما نشان داده باشد ، برخورد نکردم.”

وی گفت: این مدل به پیش بینی چگونگی تأثیر همه گیری در جامعه كمك می كند و به مقامات بهداشتی اجازه می دهد “با متغیرها بازی كنند” تا ببینند كه مداخلات مختلف چگونه پیش می آید.

“اگر 25٪ از دانش آموزان برای یادگیری از راه دور تصمیم بگیرند ، به چه معناست؟ و ناگهان این تعداد به 40٪ از دانش آموزانی كه برای یادگیری از راه دور انتخاب می كنند ، افزایش می یابد؟ تعداد پرونده؟ “

یک پیش بینی اثبات شده

دولت انتاریو انتقادات شدیدی را برای این امر اتخاذ کرده است نادیده گرفتن توصیه های متخصصان بهداشت عمومی و محدودیت های آرامش بخش در مشاغل برای کمک به اقتصاد زیرا هفته ها بود که عفونت ها افزایش یافته بود.

جمعه گذشته ، پرونده های رکوردشکن ، انتاریو را مجبور به انجام این کار کرد به طور ناگهانی در طرح جدید کدگذاری شده خود برای محدودیت های COVID-19 تجدید نظر کنید.

با این حال ، مدل سازی اسکارسین دریافت که حتی “سختگیرانه ترین اقدامات” انتاریو – مناطق قرمز کنترل – برای کند کردن شیوع ویروس و جلوگیری از انسداد قفل کافی نخواهد بود.

این نمودار پیش بینی اخیر Scarsin را برای منطقه Peel در انتاریو نشان می دهد. (نمودار شرکت Scarsin)

یکی از پیش بینی های قبلی اسکارسین در مورد انتاریو پیش بینی شده بود.

در تاریخ 2 اکتبر ، در یک پست وبلاگ به نام “موج 2 در انتاریو دیرهنگام ، طولانی و محلی خواهد بود، “این شرکت پیش بینی کرد که انتاریو حداقل 1540 مورد جدید در روز تا روز یادبود داشته باشد.

انتاریو در 12 نوامبر به 1575 مورد رسید.

همكاری مدلسازی COVID-19 ، یك تلاش مشترک دانشمندان و پزشكان از دانشگاه تورنتو ، شبكه بهداشت دانشگاه و بیمارستان سانی بروك – كه به گروه متخصصانی كه دولت انتاریو برای اجرای سیاست های بهداشتی استفاده می كند ، اطلاع می دهد – پیش بینی می كند كه موج دوم در 1000 به اوج خود برسد موارد جدید در روز در اواسط تا اواخر اکتبر.

پیش بینی خوب موجب نجات جان افراد می شود

کریس Bauch ، استاد ریاضیات کاربردی در دانشگاه واترلو در انتاریو با تخصص در ساخت مدل های پیچیده در مورد انتقال بیماری های عفونی ، گفت: “من فکر می کنم زندگی ما به پیش بینی خوب بستگی دارد.”

“کل ایده مسطح سازی منحنی بر اساس مدل های ریاضی بود و بدون شک این باعث نجات جان هزاران نفر شد.”

Bauch ، که خودش دو مدل COVID-19 ساخته است ، گفت که او تعجب کرده که Scarsin به سرعت سیستم خود را توسعه داده و “این یک ابزار بسیار شگفت انگیز است.”

در طول همه گیر ، اهمیت داده ها و پیش بینی در مبارزه با بیماری های عفونی به طور فزاینده ای آشکار شده است.

علی رغم آن ، کارشناسان می گویند استراتژی کلی پیش بینی وجود ندارد.

در عوض ، تویت گفت ، پیش بینی معمولاً توسط گروه های كمی از كارشناسان انجام می شود كه درمورد مشكلات خاص با هم كار می كنند یا ممكن است توسط دولت ها به عنوان مشاور استخدام شوند ، همانطور كه ​​در مورد COVID-19 اتفاق افتاده است.

تویت توضیح داد: “من فکر می کنم مردم ممکن است تصور کنند که هر استان یا هر منطقه بهداشتی ، یا ، می دانید ، کشور این مدل اصلی را دارد که تمام داده های تولید شده را می خواند و پیش بینی های روزانه را که به روز می شوند تولید می کند ،” رویکردی کاملاً یکپارچه برای مدل سازی وجود ندارد یا تاکنون وجود نداشته است. “

کانادا ممکن است ضرر کند

اسکارسین گفت که 1.6 میلیون دلار برای مدل COVID-19 خود هزینه کرده است.

این شرکت پیشنهاد داد که این سیستم را با هزینه کمتر از 2 میلیون دلار برای دولت فدرال در سراسر کانادا مستقر کند.

مینشول گفت: “ما آن پروژه را در سطحی قیمت گذاری كردیم كه بتوانم به شما بگویم ، ما هیچ كاری از این بابت بدست نمی آوردیم.”

اکنون ، Scarsin شروع به پیگیری فروش در ایالات متحده و با شرکت های خصوصی برای بازیابی سرمایه گذاری خود کرده است.

اما ممکن است هنوز گزینه دیگری در خانه داشته باشد.

اکنون یک برنامه کمک هزینه فدرال 10 میلیون دلاری جدید برای محققان جهت توسعه ابزارهای پیش بینی در نظر گرفته شده است.

دولت فدرال آن را راه اندازی کرد زیرا – طبق وب سایت دولت – همه گیری روشن کرده است “که کانادا از متخصصان ماهر اضافی مدل سازی بهره مند خواهد شد.”

Scarsin ممکن است اعمال شود.

مینشول گفت: “برخی می گویند این شاید هوشمندانه ترین تصمیم به عنوان مدیر عامل نیست.” “اما نمی توانم این کار را انجام دهم.”