اعتصاب نویسندگان آمریکا یک ماه پیش آغاز شد. در اینجا نحوه تأثیر آن بر صنعت کانادا آمده است

صنعت فیلم و تلویزیون انتاریو در سال 2022 رکوردشکنی داشت، با رشد قابل توجهی که بخشی از آن به لطف برنامه های تولید ایالات متحده است. سرگذشت ندیمه و پسر ها، که در کانادا فیلمبرداری می شود.

اما به گفته مارگریت پیگوت، کمیسر فیلم و مدیر صنعت سرگرمی این شهر، اما امسال در میان صحبت ها از اعتصاب نویسندگان آمریکایی که اکنون در حال انجام است، تنها 15 پروژه در تورنتو راه اندازی شد، در مقایسه با 25 پروژه در سال گذشته.

نویسندگان هالیوود برای امنیت شغلی، دستمزد، باقیمانده و محدودیت‌های هوش مصنوعی در استودیو یونیورسال در کالیفرنیا به راه افتاده‌اند.
کارگران و حامیان انجمن نویسندگان آمریکا در مقابل یونیورسال استودیو هالیوود پس از فراخوان اعتصاب نویسندگان سینما و تلویزیون در لس آنجلس در 3 می 2023 توسط مذاکره کنندگان اتحادیه، اعتراض کردند. (ماریو آنزوونی/رویترز)

پیگوت به سی‌بی‌سی نیوز گفت: “پیشاهنگی از ژانویه تا مارس کند شد، بنابراین ما کاملاً می‌دانستیم که چه چیزی را باید انتظار داشته باشیم. کل صنعت می‌دانست چه چیزی باید انتظار داشته باشد.”

اعتصاب یک ماه پیش آغاز شد – و صنعت کانادا خود را برای تأثیرات موج دار یک اقدام کارگری که تعداد زیادی از تولیدات فیلم و تلویزیون هالیوود را تعطیل کرده است، آماده کرده است.

اثری مشابه با آنچه پیگوت توصیف کرد در غرب کانادا نیز وجود داشته است. به گفته جما مارتینی، مدیر عامل استودیو فیلم مارتینی در لنگلی، بریتیش کلمبیا درست قبل از شروع اعتصاب به کمترین میزان تولید فعال خود یعنی 28 رسید – تقریباً نیمی از آنچه در آن زمان از سال بود.

پیگوت گفت در حالی که صنعت داخلی تورنتو همچنان قوی است، کارکنان فیلم و تلویزیون کانادایی که در آنسوی مرزها کار می کنند متحمل ضرر شده اند.

شکی نیست که افراد در صنعت درد را احساس می کنند، به خصوص افراد خدمه.

فیلم‌های بلند به ندرت بدون فیلمنامه کامل شروع به فیلمبرداری می‌کنند. تولیدات مستقل کانادایی که با اعضای انجمن نویسندگان کانادا کار می کنند از اعتصاب جنوب مرز دست نخورده اند.

اما تعداد زیادی از سریال های ایالات متحده، مانند ابوت ابتدایی، گزارش شده است که به تاخیر افتاده است. همینطور برای تولیدات مشترک کانادایی مانند Hulu’s سرگذشت ندیمه، که در تورنتو فیلمبرداری شده است و شبکه HBO آخرین ما، که فصل دوم خود را در ونکوور فیلمبرداری خواهد کرد.

پیگوت تاکید کرد که این مسئله این است که صنعت ایالات متحده چه زمانی به تورنتو بازگردد یا نه. خارج از انتاریو، شهرهای کانادا مانند مونترال، هالیفاکس و کلگری مکان‌های مناسبی برای فیلم‌برداری برای همسایگان آمریکایی ما هستند.

پیگوت گفت: «ما می دانیم که اعتصاب نویسندگان در مقطعی پایان خواهد یافت. “وقتی پایان یابد، قطعاً آن رونق وجود خواهد داشت.”

نویسنده کانادایی می گوید که همبستگی بر همه چیز غلبه دارد

مردی با ریش تیره کلاه بیسبال آبی سرمه ای می پوشد.
عبدالمالک، فیلمنامه نویس و سازمان دهنده سابق کارگری در ادمونتون، گفت که در همبستگی با اعتصاب نویسندگان، کار روی پروژه های ایالات متحده خود را متوقف کرده است. (گابریل براون/CBC)

بسیاری از نویسندگان کانادایی که پروژه هایی را در ایالات متحده توسعه داده اند، قلم خود را برای حمایت از اعضای انجمن نویسندگان آمریکا زمین گذاشته اند.

عبدالمالک، فیلمنامه‌نویس و سازمان‌دهنده سابق کارگری مستقر در ادمونتون، با شروع اعتصاب در ماه گذشته، تمام پروژه‌های خود در ایالات متحده را متوقف کرد.

او به سی‌بی‌سی نیوز گفت: “اگر نقش‌ها عوض می‌شد، می‌خواهم آمریکایی‌ها این کار را برای من انجام دهند، درست است؟ بنابراین همبستگی در این مورد همه چیز را تحت تأثیر قرار می‌دهد.”

مالیک که از آثارش می توان به درام پزشکی CTV اشاره کرد پیوند، سری Prime Video جریان ها از یک رودخانه می ریزند و درام جدید CBC اعلام شده است بیعت، گفت که دوره استریم منجر به ایجاد فرصت های مستقر در ایالات متحده برای نویسندگان کانادایی شده است.

او توضیح داد: «این بدان معنا نیست که کانادا در حال حاضر برای من پایدار نیست، اما اگر نویسندگان کانادایی بتوانند به آنجا برسند، وضعیت مثبت آمریکا واقعاً بالا است.

در همین حال، شبکه‌های ایالات متحده می‌توانند محتوای کانادایی را به عنوان یک حمله احتمالی برای تکمیل برنامه‌های پاییز خود مورد توجه قرار دهند. برای ثبت، شبکه CW چیدن Burbs را اجرا کنید، پسر کریچ، مهتاب و دیگر برنامه های کانادایی به نظر می رسد که ارتباطی با اعتصاب ندارند.

اگر نقش‌ها برعکس می‌شد، می‌خواستم آمریکایی‌ها این کار را برای من انجام دهند، درست است؟– عبدالملک

اما NBC اخیراً دو فصل دیگر را سفارش داده است پیوند. مالک گفت که ممکن است در طول تابستان شاهد معاملات بیشتری باشیم.

“من فکر می کنم شما می توانید یک فرض منطقی داشته باشید که بسیاری از شبکه های آمریکایی به محتوای با کیفیتی که ما در کانادا تولید می کنیم نگاه می کنند و با تولید کنندگان معامله می کنند تا آن را در ایالات متحده پخش کنند.”

مالک گفت که دوستانش در لس آنجلس سال هاست که کاهش شرایط کار را جذب کرده اند. او اضافه کرد که کاتبان کانادایی بسیاری از مسائل مشابهی را تجربه می‌کنند که گریبانگیر همتایان آمریکایی خود می‌شود: اتاق‌های نویسنده کوچک‌تر و جدول زمانی کوتاه‌تر برای توسعه پروژه‌ها با سرعت بیشتر.

“من فکر می‌کنم در سراسر حوزه رسانه‌ای کانادا منافعی وجود دارد که نویسندگان را در این کشور نگه دارند… این بدان معنا نیست که ما در اینجا هم فشار را احساس نمی‌کنیم.”

پروفسور می گوید نویسندگان به استودیوها «هدیه ای دادند».

استودیوهای هالیوود یک تهدید سه گانه در افق دارند – و نه از نوع بازیگر، رقصنده و خواننده.

انجمن کارگردانان آمریکا و انجمن بازیگران سینما با این استودیو قرارداد دارند که قرار است در 30 ژوئن منقضی شود – اتحادیه اخیر در این ماه یک رای مجوز اعتصاب برگزار خواهد کرد. بازیگران مطرحی مانند کالین فارل، مارک روفالو و جنیفر کولیج برای حمایت از نویسندگان در خط پیکت حضور یافته‌اند.

اسکات گالووی، استاد بازاریابی در دانشگاه نیویورک، گفت که آنها ممکن است در نبرد روابط عمومی پیروز شوند، اما اتحادیه نویسندگان “به طرز وحشتناکی اهرم خود را در برابر استودیوهای هالیوود اشتباه محاسبه کرده است”.

استودیوها روی مذاکره با نویسندگان موضع سختی گرفتند و گفتند که سودآوری آنها در حال کاهش است زیرا رقابت شدید محتوا و هزینه های بالا به نتیجه نهایی آنها آسیب می رساند.

گالووی به سی‌بی‌سی نیوز گفت: «استودیوها باید هزینه‌های خود را مجدداً تنظیم کنند، و نمی‌توانستند هدیه‌ای بزرگ‌تر از اتحادیه‌ای را تصور کنند که همه را مجبور به کاهش سرعت و کاهش هزینه‌ها به صورت چندجانبه کند».

از شبکه‌های سنتی مانند ABC گرفته تا غول‌های پخش جریانی مانند نتفلیکس، استودیوها خود را برای یک اکشن با ترکیب‌های به اصطلاح «ضد ضربه» آماده می‌کنند – که عمدتاً ترکیبی از نمایش‌های واقعیت بدون فیلمنامه، و سریال‌های بین‌المللی مانند CanCon فوق‌الذکر است. صادرات کره جنوبی و هند را نیز در الگوریتم شما مشاهده خواهید کرد.

مردی کچل با ریش خاکستری از عینک تیره با فریم ضخیم استفاده می کند.
اسکات گالووی، استاد بازاریابی در دانشگاه نیویورک، گفت که نویسندگان “به طرز وحشتناکی اهرم خود را در برابر استودیوهای هالیوود محاسبه کرده اند.” (دانشگاه نیویورک)

گالووی صریح بود: “واقعیت عملی این است که بانک محتوای این استودیوها بسیار عمیق تر از حساب های بانکی شخصی این نویسندگان است.”

او گفت که دشمن واقعی نویسندگان پلتفرم هایی مانند TikTok هستند که مخاطبان جوان را از سرگرمی های سنتی هالیوود دور می کند.

او گفت: “من فکر می کنم همه اهرم ها و همه انگیزه ها به یک چیز اشاره می کنند: زمستان هسته ای برای نویسندگان.”

مالک، نویسنده، گفت که با تحلیل گالووی مخالف است.

او معتقد است که شبکه‌ها از صفحه‌های «ضد ضربه» خود چشم‌ها را از دست می‌دهند، و TikTok و YouTube – در حالی که بخشی از یک اکوسیستم سرگرمی بزرگ‌تر هستند – به طور طبیعی برای پشتیبانی از نوع سرگرمی نمایشی که مردم دوست دارند، ساخته نشده‌اند. بریکینگ بد یا جانشینی.

او انتظار دارد که اعتصاب حداقل تا سپتامبر ادامه داشته باشد، اگر نه بیشتر از آن. او گفت، صرفاً این موضوع مهم است که چه کسی اول از همه دست برمی دارد: انجمن نویسندگان یا استودیوها.

“امیدوارم با آگاهی از این که آنها قرارداد قوی تری دارند و چیزهای بسیار بیشتری که برای من و دیگر نویسندگان کانادایی مانند من مفید است، به ایالات متحده خواهم رفت.”