یک ابزار جدید DNA به کشف یک مورد سرماخوردگی مونترال کمک کرد. می تواند به حل دیگران کمک کند

در 29 مارس 1975، خانواده شارون پریور منتظر بودند تا یک نوجوان 16 ساله قابل اعتماد برای شام در محله پوینت-سنت-چارلز مونترال به خانه بیاید. او هرگز انجام نداد.

چهار روز بعد، جسد پریور در یک زمین متروکه در لونگویل، در ساحل جنوبی مونترال پیدا شد. او به طرز وحشیانه ای مورد تجاوز جنسی و قتل قرار گرفته بود.

برای نزدیک به نیم قرن، هویت قاتل او از کارآگاهان پلیس و خانواده شارون فرار کرد.

اما اکنون، ابزارهای جدید آزمایش DNA به طور قطعی ثابت کرده اند که این فرانکلین رومین است – یک آمریکایی که در زمان قتل در مونترال زندگی می کرد.

این اولین بار است که تجزیه و تحلیل کروموزوم Y و تبارشناسی ژنتیکی به این روش در کبک استفاده شده است: برای حل یک پرونده قتل سرد.

نیکلاس ترمبلی، زیست شناس پزشکی قانونی در آزمایشگاه ملی کبک گفت: «این لحظه هیجان انگیزی برای ما به عنوان دانشمندان است که بتوانیم این فناوری جدید را به افسران اجرای قانون، سیستم قضایی و همچنین خانواده هایی که منتظر هستند ارائه دهیم. برای آن نیز.”

چگونه این کار را انجام دادند

پلیس ده‌ها سرنخ را تعقیب کرد و با صدها نفر در طول تحقیقات چند دهه‌ای خود مصاحبه کرد و نام رومین هرگز به میان نیامد.

آنها شواهدی در دست داشتند: آنها توصیفی از قاتل و تصوری تقریبی از نوع ماشینی که او در حال رانندگی است داشتند. آنها همچنین مقداری لباس در محل جنایت باقی مانده بودند که بعداً ردی از DNA قاتل را نشان می داد.

DNA کد ژنتیکی انسان است – در تمام سلول های ما وجود دارد و کد هر فرد منحصر به فرد است.

مقاله جدید
داده های باکس آفیس کانادا به راحتی در دسترس نیست. آیا از اشتراک گذاری آن چیزی به دست می آید؟

اما برای چندین دهه، ردپای DNA به جا مانده در صحنه جرم مفید نبود – اول، زیرا تجزیه و تحلیل DNA پزشکی قانونی در مراحل اولیه فناوری خود بود، و خیلی بعد، زمانی که تکنیک ها به حدی پیشرفت کردند که DNA را می توان آزمایش کرد، زیرا این کار انجام نشد. با هر کسی در پایگاه داده پلیس مطابقت ندارد.

در سال 2022، دانشمندان در آزمایشگاه پزشکی قانونی استان، آزمایشگاه علوم قضایی و پزشکی قانونی کبک، تصمیم گرفت چیز جدیدی را امتحان کند.

آنها می دانستند DNA باقی مانده در صحنه متعلق به یک مرد است. مردان بیولوژیکی دارای چیزی هستند که کروموزوم Y نامیده می شود، قطعه ای از DNA که از پدر به پسر منتقل می شود.

آنها تصمیم گرفتند آن کروموزوم Y را با چیز دیگری که اغلب از پدر به پسر منتقل می شد تطبیق دهند: نام خانوادگی.

آنها از یک پایگاه داده DNA جدید برای مقایسه آنچه در صحنه جرم پیدا شده بود با DNA که قبلاً با خطوط پدری خاصی مطابقت داده بود، استفاده کردند.

تماشا | چگونه دانشمندان و پلیس Longueil این پرونده سرد را حل کردند:

چگونه روش های جدید DNA و تبارشناسی یک مورد سرماخوردگی 48 ساله را حل کرد؟

سی‌بی‌سی توضیح می‌دهد که چگونه پلیس در نهایت بدون هیچ تردیدی تشخیص داد که چه کسی مونترالر شارون پریور 16 ساله را در سال 1975 کشته است، علیرغم اینکه هیچ مدرک جدیدی به آنها ارائه نشده است.

2 برادر زنده

استفاده از این روش لزوماً به یک تطابق دقیق منجر نمی‌شود، اما می‌تواند به آنها برتری بدهد.

مقاله جدید
قهوه فوری نسکافه Gold All 'Italiana

کار کرد. وقتی کروموزوم Y قاتل را از طریق سیستم عبور دادند، به دو خط احتمالی پدری رسیدند: نام خانوادگی رومین یا رومین.

تصویری از مردی ژولیده با موهای مجعد در سال 1977.
پلیس با قطعیت به این نتیجه رسیده است که فرانکلین رومین، که در سال 1982 درگذشت، قاتل شارون پریور بوده است. قتل این نوجوان آنقدر وحشیانه بود که رسانه های آن زمان مظنون را «هیولا» نامیدند. (سرویس پلیس د l’aglomération de Longueuil)

Éric Racicot، کارآگاه پلیس Longueuil که این پرونده را بررسی می کند، مشخص کرد مردی به نام فرانکلین رومین وجود دارد که در سال 1975 در مونترال زندگی می کرد، زمانی که شارون کشته شد.

در حالی که Racicot در حال ردیابی فرانکلین رومین بود، تبارشناسان ژنتیکی در کبک در حال ردیابی شجره خانوادگی رومین با استفاده از داده هایی بودند که به طور داوطلبانه در سایت های اجدادی ارائه شده بود تا آن را به DNA صحنه جرم متصل کنند.

آنها دریافتند که فرانکلین رومین در سال 1982 درگذشت، اما او دو برادر زنده داشت – که هر دو بعداً موافقت کردند که یک نمونه DNA ارائه کنند. برادران رومین همچنین گفتند که فرانکلین مردی خشن بود که سابقه تجاوز جنسی به زنان را داشت.

به گزارش راسیکوت، یکی از آنها به طور خودجوش به پلیس گفت که برادرش “احتمالا شارون را کشته است.”

DNA برادران رومین شک راسیکو را تأیید کرد – احتمالاً فرانکلین قاتل بوده است.

پیدا کردن بسته شدن

هنگامی که کارآگاه پلیس Longueuil شروع به اتصال نقطه ها کرد، جرقه ای از هیجان را احساس کرد. راسیکو گفت که متوجه شده است در حال نزدیک شدن به قاتلی است که دهه ها در سایه مانده بود.

در ابتدا، او نمی توانست آن را باور کند.

در آن زمان است که باید به فناوری تکیه کنید، و همانطور که می بینید، واقعاً کار می کند.

ایوان پریور پوستر گم شده دخترش شارون را در سال 2012 در دست داشت که 37 سال قبل در لونگویل مرده پیدا شد.
ایوان پریور پوستر گمشده دخترش را در سال 2012، 37 سال پس از پیدا شدن جسد شارون پریور در زمینی متروکه در لونگوئل، در ساحل جنوبی مونترال، در دست دارد. (CBC)

این شواهد باعث شد که مقامات در اوایل این ماه اجازه نبش قبر استخوان های رومین را برای آزمایش بدهند.

وقتی نتایج به دست آمد، دیگر هیچ شکی وجود نداشت: DNA بقایای آن با DNA یافت شده در صحنه جرم مطابقت کامل داشت.

این خبر باعث شد تا خانواده شارون تا حدودی بسته شوند.

دورین پریور، یکی از خواهران کوچکتر شارون، در یک کنفرانس خبری گفت: «حل کردن پرونده شارون هرگز شارون را برنمی‌گرداند». اما دانستن اینکه قاتل او دیگر روی این زمین نیست و دیگر نمی تواند بکشد، ما را تا حدودی به یک بسته شدن می رساند.