کاربرد آمونیاک

کاربرد آمونیاک

آمونیاک به عنوان ماده ای غیر آلی و بی رنگ،  بسیار تحریک کننده با بوی تند و خفه کننده میباشد که فرم معمول آن به صورت مایع است.

تولید مواد شیمیایی مختلف مثل نیتریک اسید  و استفاده از آنها در صنایع مختلف از جمله کاربردهای آن است که در ادامه بصورت کامل تر به آن می پردازیم.

دانستن این نکته نیز حائز اهمیت است که آمونیاک ، بخشی از چرخه نیتروژن است و از فرآیندهای باکتریایی در خاک تولید می شود. آمونیاک همچنین به طور طبیعی از تجزیه مواد آلی ، از جمله گیاهان ، حیوانات و مواد زائد حیوانی تولید می شود.

در بدن انسان نیز غذاهای حاوی پروتئین به اسیدهای آمینه و آمونیاک تجزیه می شود ، سپس تبدیل آمونیاک به اوره رخ می دهد.

 وجود آمونیاک برای بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی ضروری است و از آن به عنوان پیش ماده ای برای سنتز اسیدهای آمینه و نوکلئوتید استفاده می شود.

در حال حاضر آمونیاک بخش اصلی صنایع نیتروژنی در سراسر جهان محسوب می شود و مصرف آمونیاک به منظور تولید کودهای نیتروژنی بیش از 80% از بازار آن را تشکیل می دهد. کودهای نیتروژنی پرمصرف ترین نوع کودشیمیایی در سراسرجهان است و تخمین زده می شود که نزدیک به 60% از کل کودهای شیمیایی تولیدی, کودهای نیتروژنی ( ازته ) هستند. به جزء چین که آمینیاک را به طور عمده طی فرایند گسیفیکیشن از زغال سنگ تولیدی می کند, در سایر نقاط جهان عموما از گاز طبیعی به عنوان خوراک واحدهای تولید آمونیاک استفاده می شود.

محلول آمونیاک خانگی چیست؟

محلولی از Ammonia است که در مصارف خانگی کاربرد دارد. این ترکیب را با افزودن آب به آمونیاک و کاهش غلظت آن، و در نتیجه آن تولید محلول آبی رقیق آمونیاک، تولید کرد. میزان غلظت حجمی این ترکیب ۵ تا۱۰ درصد است. از این محلول در مصارف خانگی به عنوان پاک کننده استفاده می شود.

درصورتی که مایل به کسب اطلاعات بیش تر در زمینه آمونیاک هستید، به سایت زیر سری بزنید. اطلاعات بسیار کامل و کاربردی در زمینه کاربرد آمونیاک در این سایت وجود دارد.

https://digishimi.com/index.aspx?Article=What-is-Ammonia