پیستون موتور چیست ؟

پیستون های آلومینیومی در نتیجه افزایش دما بیشتر از سیلندر های چدنی منبسط می شوند و همین امر ممکن است سبب از بین رفتن خلاصی پیستون شود . خرابی رینگها و نقص عملکرد آنها ممکن است در اثر نقص مونتاژ موتور باشد. بعد از آن خودرو دوباره مونتاژ می شود. یکی از دلایل روغن سوزی خودرو نیز نشت روغن در محفظه احتراق موتور خودرو می باشد. نشت زیاد بنزین از سر پیستون و استفاده از رینگ نامرغوب از عواملی هستند که سبب خراب شدن این قطعه در زمانی کوتاه خواهند شد. خراب شدن قطعات موتوری هیوندای سانتافه ، توسان، انواع خودروهای کیا و خودروهای داخلی، از مشکلاتی است که تمام خودروها در حال دست و پنجه نرم کردن با آن هستند. خراب شدن این قطعات در حقیقت به خارجی یا داخلی بودن خودرو شما چندان ارتباطی ندارد. رینگ پیستون به رینگ موتور نیز مشهور است. مهمترین و متداولترین نشانه خرابی بوش، پیستون رینگ، روغن سوزی موتور است که در این حالت دود آبی از اگزوز خارج می شود و روغن موتور در فواصل زمانی کوتاه کم می کند. اگر علاوه بر خروج دود آبی از اگزوز، صدای غیر عادی در کارکرد موتور وجود داشته باشد، و یا اینکه موتور بد کار کند (تک کارکند)، احتمال شکستن رینگ پیستون را نیز باید در نظر گرفت.

اگر متوجه دود غلیظی شدید که آبی-خاکستری یا سفید- خاکستری می زند، نشان دهنده این است که خودرو به روغن سوزی افتاده است. چدن خاکستری فلزی است که حساسیت کمی در برابر گرما از خود نشان میدهد. ابن نوع چدن برخلاف چدن معمولی خم میشود؛ اما نمیشکند. جنس این رینگها از چدن خاکستری است. قدرت انتقال حرارت در این قطعه بسیار مهم است، چرا که ممکن است بالا رفتن دمای آن تحت تاثیر دمای فضای احتراق منجر به چسبیدنش به دیواره سیلندر و اختلال در عملکرد موتور شود. این معضل نیز ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود. با توجه به اینکه فرآیند احتراق در محفظه احتراق به شدت پیچیده می باشد و کوچکترین برآمدگی یا فرورفتگی در پیستون ، بر شکل و نوع احتراق تاثیر می گذارد ، در بعضی از خودروها علاوه بر فرم هایی که در بالا به آن اشاره شد ، فرم های پیچیده و بهینه ای به سطح بالای پیستون می دهند. پیستون قطعه ای تقریبا استوانهای شکل است ؛ تقریبا از آن روی که سازندگان این قطعه ، به مقدار بسیار اندک به آن شکل بیضوی می دهند چرا که به دمای پیستون به هنگام حرکت خودرو به شدت بالا می رود و حتی ممکن است به دماهایی چون 2200 درجه سانتی گراد نیز برسد و همین امر باعث انبساط پیستون می گردد و در این وضعیت است که پیستون شکل استوانه ای به خود می گیرد .

مقاله جدید
Clearwater کنار گذاشتن گواهینامه زیست محیطی برای شیلات خرچنگ دریایی

پیستون ماشین چه مقدار حرارت را میتواند تحمل کند ؟ 1. متراکم کردن مخلوط هوا و سوخت (بدون اینکه این مخلوط از کنار پیستون فرار کند) و آماده کردن آن برای انفجار. 4. رینگ مانع از انتقال حرارت حاصل از انفجار به روغن موتور می شود. به خصوص اگر تعداد سیلندرها بیشتر شود. پیستون های آلومینیومی در نتیجه افزایش دما بیشتر از سیلندر های چدنی منبسط می شوند و همین امر ممکن است سبب از بین رفتن خلاصی پیستون شود.پیستون از جدار سیلندر بیشتر گرم می شود و همین امر سبب می شود که باز هم بیشتر انبساط یابد.اما اگر کف پیستون خیلی داغ شود ممکن است سبب خود سوزی شود در نتیجه ترتیب احتراق به هم می خورد و ممکن است موتور آسیب ببیند. علت اصلی این گرم شدن بیش از اندازه هم آن است که یا مخلوط سوخت و هوا خیلی رقیق است و یا اینکه اشکالی در کار سیستم خنک کننده موتور پدید آمده است. عمل چسبندگی این رینگها به دیواره سیلندر در حقیقت به دلیل نیرویی است که از انبساط رینگها و فشار احتراق در زمان سوختن سوخت در پشت پیستون به وجود میآید. به طوری که در دیده می شود قطر پیستون که در محور تکیه گاه گژن پین قرار دارد به اندازه 0.006 اینچ یا 0.15 میلی متر از قطر دیگر کوچک تر است و قطر پیستون در روی محور 45 درجه ای نسبت به محور 0.003 اینچ یا 0.075 میلی متر کوچکتر از بزرگترین قطر پیستون است .

پیستون خودرو (Piston) قطعه ای تقریباً استوانه ای شکل است که داخل سیلندر حرکت رفت و برگشتی انجام پیستون زدن موتور می دهد. وقتی که شما استارت میزنید و سوخت وارد سیلندر موتور میشود , پیستون زامیاد پیستون به وسیله میل لنگ به سمت بالا هل داده شده و بنزین یا گاز را به شدت در سر سیلندر متراکم میکند . همچنین گرمای احتراق قبلی نیز درون محفظه وجود دارد که به احتراق بعدی کمک میکند. 3. رینگ مانع از ورود روغن موتور به محفظه احتراق می شود.زیرا در اینصورت موتور دچار روغن سوزی شده و دود آبی از اگزوز خارج می شود. قدرت انتقال حرارت در این قطعه بسیار حیاتی است، چرا که ممکن است بالا رفتن دمای آن تحت تاثیر دمای محفظه احتراق منجر به چسبیدنش به دیواره سیلندر و اخلال در عملکرد موتور شود. پس از معرفی رینگ پیستون نوبت به بررسی وظایف این قطعه در خودرو میرسد. وقتی که پیستون و رینگ و بوش خودرو آسیب ببیند، فشار کاهش پیدا می کند. علائم خرابی بوش و رینگ پیستون مشابه می باشد.

مقاله جدید
بهترین مدرس ادبیات کنکور از نظر رتبه های برتر و مشاورین+ نمونه تدریس

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با وظیفه ی پیستون چیست وب سایت خود باشید.