نویسنده اسکاتلندی داگلاس استوارت برای شوگی بین برنده جایزه بوکر می شود

نویسنده اسکاتلندی داگلاس استوارت روز پنجشنبه برنده جایزه بوکر برای داستان شد شوگی بین، داستان بلوغ آشفته پسری در 1980s گلاسکو دشوار است.

استوارت 44 ساله برای اولین رمان منتشر شده خود ، محصول یک دهه کار ، جایزه معتبر 50،000 یورویی (تقریباً 86،700.00 دلار سی دی) را بدست آورد. وی تنها نویسنده متولد انگلستان در لیستی از شش نامزد نهایی جایزه تحت سلطه ایالات متحده بود که برای رمان های انگلیسی زبان از سراسر جهان باز است.

استوارت که یک طراح مد در نیویورک مستقر است ، برای داستان شوگی جوان و رابطه اش با مادر الکلی اش ، اگنس ، تجربیات خود را در زمینه بزرگ شدن همجنسگرایان در گلاسکو از دوران اقتصادی تاچر به دست آورد. استوارت کتاب را وقف مادر خود کرد که در 16 سالگی درگذشت.

استوارت که برای پیروزی خود “کاملا مبهوت” اعلام کرد ، گفت: “مادرم در هر صفحه از این کتاب است ، و بدون او من اینجا نبودم و کارم اینجا نبود.”

جارو ، شخصیتهای زنده و نگاه بی ادبانه رمان به فقر با کارهای چارلز دیکنز مقایسه شده است.

ناشر و سردبیر مارگارت باسبی ، رئیس هیئت داوران ، گفت شوگی بین در جستجوی رابطه جنسی در حال رشد شوگی و رابطه پیچیده اما دوست داشتنی بین مادر و پسر ، صمیمی و گیرا بود ، چالش برانگیز اما امیدوار کننده بود.

مقاله جدید
باربری کاشانی - اتوبار کاشانی - 44440426 - 28% تخفیف ویژه

وی گفت: “سخت است كه از آن كتاب دور شوید بدون اینكه فكر كنید” این یك كلاس كلاسیك خواهد بود “.

برخلاف سال گذشته ، وقتی قضات در بن بست جایزه را بین مارگارت اتوود کانادایی تقسیم کردند عهدین و برناردین اواریستو انگلیس برای دختر ، زن ، دیگر، تصمیم امسال سریع و به اتفاق آرا بود.

باسبي گفت: “هيچ مزاحمتي” در بين داوران وجود ندارد ، كه شامل لمن سيسايي شاعر و لي چايلد ، نويسنده ماجراجو است.

استوارت از میان فهرست کوتاهی که تحت تأثیر نویسندگان مستقر در ایالات متحده از زمینه های مختلف قرار دارد ، انتخاب شد. مدعیان آمریکایی شامل The Shadow King توسط Maaza Mengiste؛ داستان دیستوپیک دایان کوک بیابان جدید؛ داستان مادرانه و مادرانه آوینی دوشی در هند شکر سوخته؛ و رمان پردیس براندون تیلور زندگی واقعی، که نژادپرستی و همجنسگرایی را در دانشگاه کشف می کند. رقیب دیگر بود این بدن عزادار، توسط Tsitsi Dangarembga ، نویسنده زیمبابوه ای.

استوارت اولین برنده اسکاتلندی در بیش از 25 سال

گرچه برندگان انگلیسی جایزه بوکر بسیار بوده اند ، بیشتر آنها انگلیسی ، استوارت اولین پیروز اسکاتلندی از زمان دریافت جایزه 1994 جیمز کلمن با چقدر دیر بود ، چقدر دیر – کتابی را استوارت الهام گرفته است.

باسبی گفت ملیت در ملاحظات داوران نقشی نداشته است.

وی گفت: “ما به کتاب پاداش می دادیم.” “ما سعی نمی کردیم جعبه ها را علامت بزنیم یا فکر کنیم مردم قصد دارند در مورد اینکه ما این را انتخاب کرده ایم و نه آن را بیان کنیم.”

مقاله جدید
شیرآلات قهرمان و بقیه شیرآلات ایرانی از لحاظ کیفیت و قیمت

ویروس کرونا ویروس شام سنتی کراوات سیاه بوکر در گیلد هال قرون وسطی لندن را شکست داد. در عوض ، اعلامیه برنده به صورت آنلاین و از رادیو از محل هنر Roundhouse لندن با حضور مجازی کامیلا ، دوشس کرن وال و باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا پخش شد.

در یک پیام ویدئویی ، اوباما قدرت داستان را ستایش کرد “” خود را جای دیگران قرار دهیم ، مبارزات او را درک کنیم و روش های جدیدی را برای مقابله با مشکلات پیچیده و تأثیرگذاری تغییر دهیم “.

نگاه به جلو: جایزه بوکر درها را باز می کند

جایزه بوکر معمولاً رشد چشمگیری در فروش و نمایندگی برای پیروز به وجود می آورد و اغلب بحث در مورد وضعیت صحنه ادبیات انگلیسی زبان را برمی انگیزد.

شش نامزد نهایی امسال شامل چهار رمان نویس اول – دوشی ، کوک و تیلور ، و همچنین استوارت بود – و کتاب های برجسته ، از جمله آینه و نور ، نتیجه گیری از سه گانه تحسین شده Tudor هیلاری مانتل. مانتل برای هر دو پیشینیان خود برنده بوکر شد ، تالار گرگ و بدن ها را بالا بیاورید، و مورد علاقه بسیاری قرار گرفت تا هت تریک کند.

این جایزه در سال 1969 تاسیس شد و برای نویسندگان انگلیسی زبان از هر ملیت مجاز است ، اما تا سال 2014 فقط نویسندگان انگلیسی ، ایرلندی و مشترک المنافع واجد شرایط بودند.

تغییر آن سال باعث ترس برخی از انگلیسی ها مبنی بر تبدیل شدن آن به یک جایزه تحت سلطه آمریکا شد ، گرچه هنوز این اتفاق نیفتاده است. دو برنده آمریکایی ، پل بیتی ، برنده شده اند فروشنده در سال 2016 و جورج ساندرز لینکلن در Bardo در سال 2017

مقاله جدید
قاضی دوم مانع ممنوعیت TikTok توسط ترامپ است