محقق آلبرتا جایزه نوآوری ماسک روکش نمک را از آن خود کرد

یک نمکی که با لبه های تیز متبلور می شود ، عامل اصلی ایجاد ماسک قابل استفاده مجدد است ، زیرا هر قطره ویروس کرونا که روی آن قرار بگیرد ، به سرعت از بین می رود.

ایلاریا روبینو ، فارغ التحصیل دکترای اخیر خود از دپارتمان مهندسی مواد و مواد در دانشگاه آلبرتا ، گفت که یک محلول آب و نمک که لایه اول یا میانی ماسک را می پوشاند ، قطرات حل شده را قبل از نفوذ به پوشش صورت ، حل می کند.

روبینو گفت ، با تبخیر مایع از قطرات ، بلورهای نمک دوباره به صورت سلاح های تند رشد می کنند و در طی 5 دقیقه به باکتری ها یا ویروس آسیب می رسانند.

“ما می دانیم که پس از جمع آوری عوامل بیماری زا در ماسک ، آنها می توانند زنده بمانند. هدف ما توسعه فناوری ای بود که بتواند پاتوژن ها را در اثر تماس غیرفعال کند تا بتوانیم ماسک را تا حد ممکن م makeثر بسازیم.”

روبینو که با یک محقق در دانشگاه ایالتی جورجیا در آتلانتا برای پیشبرد پروژه ای که پنج سال پیش آغاز کرده همکاری داشت ، روز سه شنبه با جایزه نوآوری از طرف میتاکس ، یک سازمان غیرانتفاعی کانادایی شناخته شد. میتاکس بودجه ای را از دولت فدرال ، بیشتر استانها و یوکان دریافت می کند تا از محققان موسسات دانشگاهی تجلیل کند.

روبینو گفت ، ماسک قابل استفاده مجدد و غیر قابل شستشو از نوعی پلی پروپیلن ساخته شده است ، پلاستیکی که در ماسک های جراحی استفاده می شود و می توان چندین بار با ایمنی از آن استفاده کرد و بدون استفاده از مواد ضد عفونی از آن استفاده کرد.

وی گفت ، این ایده جایگزینی ماسک های جراحی است که معمولاً توسط کارکنان مراقبت های بهداشتی استفاده می شود و آنها باید پس از چند ساعت آنها را دور بیندازند. روبینو گفت این فناوری می تواند به طور بالقوه برای دستگاه های تنفس N-95 استفاده شود.

پیش بینی می شود ماسک روکش شده با نمک سال آینده پس از تأیید مقررات به صورت تجاری در دسترس باشد. روبینو گفت ، این دارو همچنین می تواند برای جلوگیری از شیوع سایر بیماری های عفونی مانند آنفلوانزا مورد استفاده قرار گیرد.

فناوری “هیجان انگیز”

دکتر کاترین کلاز ، متخصص اپیدمیولوژی و دانشیار پزشکی در دانشگاه مک مستر در همیلتون گفت که این فناوری “مهیج” مزایای متعددی خواهد داشت.

کلاز ، که یکی از اعضای مرکز تعالی تجهیزات و مواد محافظتی در بخش مهندسی در مک مستر است ، گفت وقتی روبینو کار خود را آغاز کرد ، تحقیقات زیادی در مورد تجهیزات محافظت شخصی انجام نشده است.

کلاز گفت: “این کار باعث می شود رد پای تولید و توزیع و سپس دفع هر ماسک کاهش یابد.”

آژانس بهداشت عمومی کانادا اخیراً ماسکهای غیرپزشکی را توصیه کرده است که حداقل از سه لایه تشکیل شده اند که یک لایه قابل جدا شدن و میانی از پارچه پلی پروپیلن غیر قابل بافت و قابل شستشو ساخته شده است تا فیلتراسیون را بهبود بخشد.

کانور روزیکی ، دانشمند آئروسل در بخش مهندسی مکانیک دانشگاه آلبرتا ، گفت که نوآوری روبینو به تحقیقات جدیدتر در مورد ماسک ها می افزاید زیرا موارد COVID-19 افزایش می یابد و کمبود پوشش صورت در سیستم مراقبت های بهداشتی می تواند دوباره به یک مشکل تبدیل شود.

روزیکی ، که در یک آزمایشگاه برای ارزیابی کارایی نفوذ مواد مختلف برای ماسک ها و ماسک های تنفسی کار می کند ، همچنین عضوی از گروه Masks4Canada به رهبری پزشکان آلبرتا است که خواستار اقدامات سختگیرانه همه گیر ، از جمله سیاست های کل استان در مورد ماسک های اجباری است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>