لایحه جدید آب و هوای فدرال بعید است بتواند مشکل کاهش گازهای گلخانه ای کانادا را حل کند – دلیل این امر چیست

این ستون نظر Kyle Hiebert ، تحلیلگر تحقیق در وینیپگ و معاون سابق ویرایشگر نظارت بر درگیری در آفریقا است. برای اطلاعات بیشتر در مورد بخش نظرات CBC ، لطفاً به س theالات متداول مراجعه کنید.

قانون مورد انتظار آب و هوا که دولت لیبرال اخیراً ارائه کرده است قوی ترین سهم کانادا در تلاش جهانی برای مهار تغییرات اقلیمی فراری است. این کشور کانادا را به طور رسمی در میان 126 کشور نمایندگی 51 درصد اقتصاد جهانی قرار داده است که قول داده اند تا سال 2060 یا زودتر از نظر کربن خنثی باشند. با این حال ، بیل C-12 به خودی خود فاقد جاه طلبی لازم برای هدایت کانادا به سوی یک آینده واقعاً پایدار است.

دولت فدرال تحت نظارت جاستین ترودو دائماً قول داده است که از هدف خود در سال 2030 یعنی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای 30 درصد زیر سطح 2005 فراتر رود. رسیدن به این هدف – که خود از دوران استیون هارپر باقی مانده است – به معنای کاهش انتشار از 730 مگاتن در 2005 ، به 511 مگاتون در سال 2030 است.

داده های دولت فدرال از دسامبر 2019 نشان داد که کانادا در تلاش است تا تقریباً 35 درصد ، یعنی 77 مگاتن ، این هدف را از دست بدهد.

در حال حاضر ، بیل C-12 بسیار منفعل به نظر می رسد تا بتواند فاصله را تا حد زیادی کاهش دهد.

جاناتان ویلکینسون ، وزیر محیط زیست و تغییرات آب و هوایی ، سمت چپ ، نخست وزیر جاستین ترودو و وزیر زیرساخت و جوامع کاترین مک کنا ابتکار آب و هوای فدرال خود را در باغ های زینتی در اوتاوا در 19 نوامبر اعلام کردند. (شان کیلپاتریک / مطبوعات کانادایی)

این لایحه نشان دهنده پیشرفتی در زمینه اقدامات اقلیمی کانادا است. این دستورالعمل است که دولت فدرال اهداف 5 ساله قانونی “الزام آور” برای کاهش انتشار را ایجاد کند و وزیر محیط زیست با یک نهاد مشاور غیرحزبی 15 عضو در مورد چگونگی رسیدن به صفر خالص مشورت کند.

این لایحه همچنین نظارتی مستقل ایجاد می کند و دولت را ملزم می کند درمورد مواجهه با خطرات مالی مرتبط با تغییرات آب و هوایی شفافیت بیشتری داشته باشد ، در نتیجه رفتارهای خصوصی را برای الگوبرداری از بخش خصوصی الگوبرداری می کند.

با این حال ، در مقایسه با برنامه های آب و هوایی سایر کشورهای صنعتی ، رنگ پریده است و منتقدان به درستی برخی از ایرادات آشکار را شناسایی می کنند.

هیچ مکانیزم اجرایی وجود ندارد – دولتی که نتواند اهداف خودساخته خود را برآورده کند فقط باید بپذیرد که در این کار کوتاهی کرده است و سپس برنامه ای برای عملکرد بهتر ایجاد کرده است – و هیچ بودجه اختصاص داده شده ای برای انجام ممیزی عملکرد محیطی ندارد.

این قانون همچنین از هر ساختار مشخصی برای نقشی که استانها باید در موفقیت هرگونه استراتژی ملی آب و هوا در آینده داشته باشند ، صرف نظر می کند. این به تنهایی می تواند خوش فکرترین برنامه ها را غرق کند ، همانطور که نشان می دهد آینده سیاست دولت آب و هوای ترودو ، مالیات کربن ، اکنون به تصمیم دادگاه عالی پس از چالش های قانونی توسط آلبرتا ، ساسکاچوان و انتاریو بستگی دارد.

لایحه C-12 فاقد هرگونه ساختار مشخص برای نقشی است که استانها باید در موفقیت هرگونه استراتژی ملی آب و هوا در آینده داشته باشند. (گراهام هیوز / مطبوعات کانادایی)

پس از آن زمان مهمی برای از دست دادن وجود دارد ، با توجه به اینکه هدف اصلی برای یک دهه دیگر در سال 2030 تعیین شده است. گلوب و ایمیل با خشکی خاطرنشان کرد: “ترودو طرح انتشار صفر خالص را پیشنهاد می دهد – برای دولت بعدی.”

این باید باعث نگرانی جدی شود. اگرچه درست است که انتشارات کانادا به طور کلی بخش کوچکی از انتشار جهانی را نشان می دهد ، اما به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان و دومین سرانه ساتع کننده بیشتر ، اقتدار اخلاقی ارزشمند کانادا در صحنه جهانی به دلیل عدم وجود سیاست متناسب آب و هوایی در حال فرسایش است. .

در همین حال ، جوامع کانادایی بیشتر در معرض تأثیرات مخرب تغییرات آب و هوایی قرار دارند ، از افزایش به اصطلاح “سیل 100 ساله” که میلیاردها دلار خسارت به اموال و زیرساخت ها وارد می کند ، تا بدتر شدن آتش سوزی در سال های قبل از میلاد گرم شدن گرمایش در قطب شمال اتفاق می افتد با سرعت دو تا سه برابر سریعتر از بقیه جهان ، چیزی که دانشمندان دولت فدرال می گویند “در واقع غیرقابل برگشت” است. سرزمین های peat کانادا ، لایه های انبوهی از پوشش گیاهی نیمه پوسیده که قسمتهای وسیعی از کشور را پنهان می کند ، به عنوان “جعبه های قهوهای مایل به زرد” توصیف شده است که می توانند در دنیای خشک تر شعله ور شوند.

این واقعیت نیز نتیجه می گیرد که هرچه کانادا بیشتر پذیرفتن یک انتقال سبز را به تأخیر بیندازد ، مشاغل و صنایع کانادایی بیشتر فرصت های مالی عظیمی را که این انتقال نشان می دهد از دست می دهند.

این مبلغ شامل 3/5 تریلیون دلار سرمایه گذاری بالقوه سالانه برای امکان انتقال جهانی فقط در بخش انرژی است. تقریباً 135 میلیارد دلار از آن صرف جذب و ذخیره کربن و همچنین فن آوری های سوخت های زیستی است ، دو منطقه ای که صادرات انرژی پاک کانادا با وجود حمایت بی دریغ کانادا از بخش نفت و گاز ، از صادرات سوخت فسیلی بهتر عمل می کند.

مردم در 21 نوامبر در تظاهرات تغییر آب و هوا در مونترال شرکت می کنند. تحلیلی که اوایل دسامبر توسط Climate Action Tracker منتشر شد ، می گوید اهداف توافق نامه پاریس با توجه به تعداد کشورهایی که اکنون متعهد شده اند به نتیجه برسند ، هنوز هم قابل دستیابی است. تا اواسط قرن انتشار صفر. (گراهام هیوز / مطبوعات کانادایی)

سازمان ملل در سال 2018 هشدار داد که جهان فقط 12 سال فرصت دارد تا از گرم شدن کره زمین جلوتر بماند تا زیر متوسط ​​افزایش 2 درجه سانتیگراد باقی بماند و فاجعه بارترین اثرات تغییرات آب و هوایی را جلوگیری کند. با این حال سیاست های فعلی آب و هوا جهان را در مسیر گرم شدن 2.7 تا 3.1 درجه تا پایان قرن قرار داده است. و گرچه این مهلت 12 ساله با جمع بیش از حد صفر تا حدی گمراه کننده است ، اما نیاز به اقدامات آب و هوایی بسیار شدیدتر به وضوح مشهود است.

دولت لیبرال با قول تعهد بخش قابل توجهی از 100 میلیارد دلار هزینه محرکه اعلام شده در به روزرسانی مالی پاییز هفته گذشته نسبت به زیرساخت های سبز ، این راه را در پیش گرفته است. همچنین در به روزرسانی پول جدیدی برای مقاوم سازی منازل و ایستگاه های شارژ خودروهای برقی در نظر گرفته شد.

تجزیه و تحلیل منتشر شده در اوایل دسامبر از Climate Action Tracker ، یک پروژه نظارت بر محیط زیست مستقل ، استدلال می کند که اهداف توافق نامه پاریس با توجه به تعداد کشورهایی که اکنون متعهد شده اند تا اواسط قرن به خالص انتشار برسند ، همچنان در دسترس هستند. با این حال ، یکی از مشارکت کنندگان در Climate Action Tracker در گفتگو با BBC News یک کلمه احتیاط را ارائه داد: “اهداف بلند مدت آسان تر هستند ، بسیار دور هستند. اما اقدامات کوتاه مدت در حال حاضر اتفاق می افتد و آنها بر شهروندان تأثیر می گذارند ، بر رای دهندگان تأثیر می گذارند. و به همین دلیل این بسیار دشوارتر است. “

لایحه C-12 یک گام ضروری است ، اما به تنهایی برای تحریک اقدامات معنادار در ابتکارات کوتاه مدت کافی نیست.

همانطور که لیبرال های ترودو قبلاً نشان داده اند ، دادن وعده های بزرگ آسان است – اما اگر اقدامات فوری و اغلب دشوار دنبال نشود ، وعده ها معنایی ندارند.