طرح صفر خالص لیبرال ها کاملاً یک استراتژی نیست – اما ممکن است شروع یک برنامه باشد

تعهد به صفر خالص – و قرار دادن این هدف در قانون – همان کاری نیست که برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کانادا به آن سطح انجام دهید. اما چیزی نیست

در واقع ، می تواند در نهایت یک چیز کاملاً مفید باشد. قانون پاسخگویی به میزان انتشار خالص صفر که دولت لیبرال صبح روز پنجشنبه ارائه کرد ، می تواند به هدایت 30 سال آینده سیاست های آب و هوایی در کانادا کمک کند.

هنوز هم بیشتر به اتفاقات بعدی بستگی دارد. اما اگر حرکت برای تغییر اوضاع واقعاً به نقطه اوج رسیده باشد ، نادیده گرفتن (یا حتی لغو) قانونی که اکنون از مجلس خواسته می شود تصویب کند برای دولت های آینده دشوار است.

این لایحه خود طرحی برای کاهش میزان انتشار نیست. این مجموعه مجموعه ای از سیاستهای خاص برای دستیابی به اهداف آب و هوایی بین المللی کانادا نیست.

آنچه که در این لایحه انجام خواهد شد ، تحمیل الزامات قانونی به دولت فدرال برای پاسخگویی به چگونگی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در کانادا است ، در حالی که یک هیئت مشاوره برای اطلاع رسانی به دولت ایجاد می کند و یک نظارت مستقل برای پیگیری پیشرفت دولت دارد.

جاناتان ویلکینسون ، وزیر محیط زیست و تغییرات اقلیمی ، و نخست وزیر ، جاستین ترودو ، روز پنجشنبه ، 19 نوامبر 2020 ، یک نشست خبری در باغ های زینتی در اتاوا برگزار کردند. (شان کیلپاتریک / مطبوعات کانادایی)

در عرض نه ماه از زمان قانونی شدن تصویب این لایحه ، وزیر محیط زیست جاناتان ویلکینسون ملزم به تعیین هدف جدید انتشار گازهای گلخانه ای برای سال 2030 و ارائه طرحی برای دستیابی به آن هدف خواهد شد (نخست وزیر جاستین ترودو قول داده است که کانادا از هدف موجود این کشور یعنی 30 درصد کمتر از سطح 2005). دولت پیشنهاد می کند که چنین طرحی فقط چند هفته دیگر باقی نماند.

بعداً در آینده ، وزیر محیط زیست موظف است مجموعه ای از اهداف را در فواصل پنج ساله برای دوره بین 2030 تا 2050 تعیین کند و برنامه هایی برای دستیابی به کاهش انتشارهای لازم ارائه دهد. وزیر باید گزارش پیشرفت حاصل شده در جهت رسیدن به هر هدف را ارائه دهد و در صورت از دست دادن هدف ، توضیح دهد كه چگونه دولت قصد دارد كشور را به مسیر درست برگرداند.

کمیساریای محیط زیست – یک افسر در دفتر حسابرس کل – مسئول بررسی اجرای برنامه دولت خواهد بود ، در حالی که یک هیئت مشاوره گزارش سالانه را با مشاوره برای وزیر ارائه می دهد. وزیر دارایی همچنین موظف است گزارشی سالانه درباره چگونگی مدیریت خوب دولت فدرال “ریسک های مالی و فرصت های مربوط به تغییر اقلیم” صادر کند.

مهلت 2030

ایده قانون پاسخگویی درباره تغییرات آب و هوایی موضوع جدیدی نیست. انگلستان از سال 2008 چنین قانونی دارد. در کانادا ، حزب دموکراتیک ملی فدرال چندین تلاش برای تصویب قوانین مشابه بین سالهای 2006 و 2011 انجام داد ، در حالی که لایحه ای از طرف لیبرال برای پروتکل کیوتو توسط نمایندگان مخالف در سال 2007 تصویب شد و سپس توسط استفان لغو شد دولت محافظه کار هارپر در سال 2012.

برخی از تحلیلگران و منتقدان (هر چند نه همه از آنها) روز پنجشنبه پیشنهاد داد كه لایحه جدید باید اصلاح شود تا دولت را مجبور كند كه هدف جدیدی را تا سال 2025 – پنج سال قبل از موعد مقرر در این لایحه تعیین كند. در حال حاضر ، اولین آزمایش لایحه جدید – و آزمون بزرگ بعدی دولت ترودو – الزام ارائه برنامه جدید و بلند پروازانه تر برای سال 2030 خواهد بود.

طرحی که ویلکینسون ارائه می دهد برای تعیین اینکه آیا کانادا سرانجام موفق به رسیدن به یکی از اهداف انتشار خود می شود کلیدی خواهد بود. مسیر رسیدن به سال 2050 با اتفاقی که طی 10 سال آینده رخ می دهد – یا اتفاق نمی افتد – تعیین می شود.

در حالی که وی به چندین روش برای تقویت اقدامات پاسخگویی در این لایحه اشاره کرد ، کاترین آبرئو از شبکه اقدام آب و هوایی کانادا هنوز ورود این قانون را “لحظه ای برای جشن گرفتن در تاریخ اقدامات کانادا در مورد تغییر آب و هوا و تلاش برای اطمینان” توصیف کرد. که تغییرات اقلیمی دیگر به عنوان یک فوتبال سیاسی حزبی در کانادا تلقی نمی شود. “

سازش عملی؟

طرفداران ممکن است هرگز دست از لگد زدن درباره جزئیات سیاست های آب و هوایی بر ندارند. اما منصفانه است که بپرسیم آیا قانون پاسخگویی به میزان انتشار خالص صفر و اهداف اساسی آن مواردی است که همه طرفین می توانند در آن توافق کنند.

عهد ترودو که در طول یک مبارزات انتخاباتی فدرال انجام شد ، عهد کرد که کانادا متعهد به انتشار خالص صفر تا سال 2050 باشد ، چیزی بود که به راحتی قابل رد بود. پرداخت چنین قولی برای لیبرال ها هزینه ای نداشت. و سه دهه طول خواهد کشید تا بدانیم که آیا کانادا این تعهد را انجام داده است یا خیر. کلیدهای اتاق کابینه فدرال قبل از آن چندین بار تغییر می کنند.

اما تعهد صفر خالص مطابق با آنچه هیئت بین دولتی تغییر اقلیم می گوید برای محدود کردن گرم شدن کره زمین بیشتر ضروری است. با تعهد به آن ، کانادا به کشورهایی مانند انگلیس ، فرانسه ، آلمان و ژاپن می پیوندد. و سیاستمداران چپ مرکز نیز تنها کسانی نیستند که ایده اصلی را شایسته می دانند – در میان کسانی که قانون جدید دولت را در روز پنجشنبه تحسین می کنند ، بود شل کانادا، غول نفت و گاز.

سخت عبور کردن ، کشتن سخت تر

با این وجود ، همانطور که ترودو نمی تواند 30 سال آینده اقدامات فدرال در مورد تغییرات آب و هوایی را تعیین کند ، او نمی تواند اطمینان حاصل کند که قانون پاسخگویی در برابر انتشار خالص صفر توسط برخی از دولت های آینده لغو نخواهد شد. و از آنجا که لیبرال ها اکثریت مجلس را ندارند ، وی نمی تواند تضمین کند که دولت خودش قبل از تصویب یا اجرای این لایحه سقوط نخواهد کرد.

اما اگر این لایحه بتواند قبل از انتخابات بعدی به مجلس و سنا راه یابد ، آیا می تواند مانند دوام سایر ساختارهای دولت های قبلی که برای بررسی و بررسی دقیق اقدامات سیاسی روز ساخته شده اند ، با دوام باشد؟

با اکثریت موظف در مجلس ، یک دولت سواره نظام می تواند همه کارها را برای تضعیف ساختارهای موجود انجام دهد – برای مثال با لغو قانون تعارض منافع ، یا تخلیه دفاتر بازرس کل و افسر بودجه مجلس . یک مانع مهم برای جلوگیری از این اتفاق اکنون خشم ناشی از آن است – و محاسبه ساده اینکه ارزش سر و صدا ندارد.

پاسخگویی – حداقل برای ابتدایی ترین موضوعات مربوط به سیاست فدرال و رفتار سیاسی – موضوعی است که همه طرفها بر آن توافق دارند.

طول عمر قانون پاسخگویی به میزان انتشار خالص صفر ممکن است به آزمایشی تبدیل شود که آیا اقدامات در جهت رسیدن به آن هدف صفر خالص ، و تلاش برای پاسخگویی به این اقدامات ، مقدس می شوند – یا حداقل مواردی که همه طرف ها مایل به زندگی با آنها هستند.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>