سوخت های فسیلی رو به زوال است اما همچنان در استفاده از انرژی کانادا در سال 2050 نقش اصلی را حفظ می کند: گزارش

رگولاتور انرژی کانادا می گوید که رسیدن به میزان خالص انتشار گازهای گلخانه ای طی 30 سال آینده به انتقال بسیار تهاجمی به دور از نفت و گاز نیاز دارد.

گزارش سالانه انرژی آینده که روز سه شنبه منتشر شد ، تنها چند روز پس از ارائه لایحه ای برای تصویب قانون برای دستیابی به میزان خالص انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2050 توسط دولت فدرال ارائه می شود.

اما این گزارش پیش بینی می کند که حتی با وجود سیاست های بسیار بیشتر برای مهار انتشار گازهای گلخانه ای بیش از آنچه در حال حاضر اعمال می شود ، نفت و گاز هنوز هم سه دهه دیگر تقریباً دو سوم منابع انرژی را تشکیل می دهند.

در این گزارش آمده است: “دستیابی به انتشار خالص صفر (گازهای گلخانه ای) تا سال 2050 به سرعت شتابان گذار به دور از سوخت های فسیلی نیاز دارد.”

صفر خالص به این معنی است که یا هیچ گونه انتشار آلاینده ای تولید نمی شود ، یا هر نوع تولیدی توسط طبیعت یا فن آوری جذب می شود بنابراین دیگر به جو اضافه نمی شود ، جایی که در گرم شدن کره زمین نقش دارد.

تماشا کنید | برنامه کانادا برای رسیدن به صفر خالص

دولت فدرال برنامه خود را برای كاهش انتشار خالص كربن كانادا تا سال 2050 در تلاش برای دستیابی به اهداف تغییر آب و هوا اعلام كرد ، اما نگرانی هایی وجود دارد كه این طرح فاقد پاسخگویی است. 2:02

مدیرعامل رگولاتور ، جیتانه دی سیلوا در مصاحبه ای با مطبوعات كانادایی گفت كه هدف این گزارش اظهارنظر در مورد سیاست موجود نیست ، بلكه ایجاد تصویری از محل پیش رفتن اوضاع با استفاده از پیش فرضهای مختلف است.

وی گفت: “واقعاً ، امید ما این است که این اطلاعات به اطلاع روند ادامه روند سیاست کمک کند.”

گزارش 104 صفحه ای دو سناریوی بالقوه برای استفاده از انرژی در کانادا را بررسی می کند. یکی شامل تنها استفاده از سیاست های آب و هوایی موجود است. “سناریوی در حال تکامل” دیگر تأثیرات گسترش این سیاست ها را افزایش می دهد ، از جمله افزایش مالیات کربن ، پایین آمدن قیمت های نفت و گاز و هزینه های پایین تر برای انتقال به انرژی های تجدیدپذیر مانند باد و خورشید.

مالیات کربن فعلی افزایش در سال 2022 با 50 دلار در هر تن تولید گازهای گلخانه ای متوقف می شود. دولت قرار است در آن مرحله آن را بررسی کند. گزارش تنظیم کننده بررسی می کند که اگر مالیات کربن تا سال 2050 به 125 دلار در هر تن افزایش یابد ، چه اتفاقی می افتد.

طبق سناریوی وضع موجود ، تقاضا برای نفت و گاز طی سه سال آینده تقریباً ثابت است.

در “سناریوی در حال تکامل” ، تقاضای نفت و گاز در سال 2019 به اوج خود رسید. این تقاضا تا سال 2050 35 درصد کاهش می یابد اما هنوز 64 درصد کل انرژی مصرفی را تشکیل می دهد.

کانادا در حال حاضر حدود یک ششم انرژی خود را از طریق برق تأمین می کند که حدود 20 درصد آن از طریق سوختن فسیلی تأمین می شود.

در سناریوی سیاست در حال تکامل ، این گزارش پروژه برق بیش از یک چهارم انرژی کانادا را تا سال 2050 تولید می کند و سوخت های فسیلی حدود 10 درصد آن را تأمین می کند.

دارن کریستی ، اقتصاددان ارشد تنظیم کننده انرژی کانادا ، می گوید COVID-19 عدم اطمینان بیشتری را به پیش بینی های امسال اضافه کرد ، زیرا در محدودیت های همه گیر مصرف و تولید سوخت به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

بیماری همه گیر “نقطه شروع ما را تغییر می دهد”

وی می گوید همچنین کاملاً مشخص نیست که چگونه و یا اگر عادت های کاری و رفت و آمد کشور به حالت عادی قبل از همه گیری برگردد.

وی گفت: “این واقعاً نقطه شروع ما را تغییر می دهد.”

به طور کلی مصرف انرژی به دلیل همه گیری شش درصد کاهش یافته و تولید نفت در کانادا حدود هفت درصد کاهش یافته است.

پروژه های سناریوی در حال تکامل حاکی از آن است که تولید نفت خام و گاز طبیعی هر دو تا سال 2039 بین 17 تا 18 درصد رشد خواهد کرد ، اما پس از آن شروع به سقوط می کند و در سال 2050 هفت یا هشت درصد کاهش می یابد.

تماشا کنید | چرا بخش نفت و گاز کانادا خواهان جبران کربن است

جانت آنسلی ، هاسکی انرژی توضیح می دهد که چگونه جبران خسارت می تواند به شرکت ها در رسیدن به اهداف آب و هوایی کمک کند. 1:47

دی سیلوا خاطرنشان می کند که اگر سه خط لوله نفت و گاز در دست ساخت – Keystone XL ، Trans Mountain و Enbridge Line 3 – به پایان برسند ، آنها با هم خطوط لوله نهایی هستند که کانادا برای ساختن رشد پیش بینی شده و تولید سوخت های فسیلی نیاز به ساخت دارد. کاهش می یابد.

این گزارش حاکی از آن است که کانادا نیز برای دستیابی به اهداف فعلی خود باید به طور جدی سرعت وسایل نقلیه الکتریکی را افزایش دهد. حتی طبق سناریوی در حال تکامل ، این گزارش پیش بینی می کند که تنها نیمی از وسایل نقلیه مسافری فروخته شده تا سال 2050 ، یک دهه پس از آنکه کانادا می خواهد همه آنها برقی باشد ، الکتریکی خواهند بود.

کریستی گفت ، راننده بزرگ این هزینه باتری های ماشین الکتریکی است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>