روسیه می گوید واکسن COVID آن 95٪ موثر است. پس چرا هنوز مقاومت غربی ها در برابر آن وجود دارد؟

وقتی روسیه در این هفته اعلام كرد كه واكسن COVID-19 بسیار هیجان زده آن تا 95 درصد م effectiveثر است ، این خبر با تشویق قابل پیش بینی در روسیه و عدم اطمینان در بسیاری از اروپا و آمریکای شمالی روبرو شد.

کریل دیمیتریف ، رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه ، که میلیون ها دلار مالیات روسیه را برای تولید واکسنی که در ابتدا اسپوتنیک V برچسب آن بود ، ریخته است ، گفت: “این یک خبر عالی برای روسیه و یک خبر خوب برای جهان است.”

اینکه V مخفف “پنج” است یا به سادگی حرف “V” هرگز به طور کامل توضیح داده نشده است ، اما به هر صورت این ارتباط مشخص است: ماهواره اصلی اسپوتنیک بیش از 60 سال پیش برنده مسابقه فضایی روسیه شد و این اسپوتنیک جدید ایجاد خواهد کرد روسیه نخست در این مسابقه جدید برای شکست همه گیری است.

دولت پوتین با اعلامیه های هذلولی خود و یک برنامه بلند پروازانه – بعضی ها می گویند غیرقابل دستیابی است – تلاش کرده است تا نشان دهد توسعه Sputnik V روسیه را به یک ابرقدرت واکسن تبدیل کرده است.

تماشا کنید | روسیه ادعا می کند واکسن COVID-19 آن بسیار موثر است:

روسیه می گوید نتایج اولیه واکسن COVID-19 آن ، Sputnik V ، میزان کارآیی 95 درصدی را پس از آزمایش بر روی بیش از 18000 داوطلب نشان می دهد. 1:54

در حال حاضر ، روسیه در میان “اولین” های مشهور ادعا می کند: اولین واکسن COVID در جهان ثبت شده است. اولین واکسن در هر کجا که به عنوان بخشی از یک کمپین ملی واکسیناسیون اعلام می شود. و نتایج آزمایشی که از نظر کارآیی رتبه اول را به خود اختصاص می دهد.

فراموش نکنید ، وقتی Pfizer و BioNTech اولین تولید کننده واکسن غربی شدند که نتایج امیدوار کننده را با 90 درصد کارایی اعلام کرد ، چند روز بعد سازندگان Sputnik V گفتند که واکسن آنها حتی با دو درصد بهتر است.

برخی از کارشناسان غربی در مورد فرآیند تأیید روسیه احساس ناروایی کرده اند ، همراه با عجله برای ثبت آن حتی قبل از شروع آزمایشات ، از همان ابتدا اعتبار واکسن را خدشه دار کرده است.

روسیه براساس آزمایشات اولیه که فقط 76 نفر در آن شرکت داشتند ، مجوز آن را صادر کرد ، در حالی که معمولاً بیشترین تأییدها پس از مطالعات مرحله 3 با ده ها هزار موضوع انجام می شود.

حتی پس از انتشار این نتایج اولیه در مجله معتبر پزشکی The Lancet ، گروهی متشکل از 37 دانشمند از 12 کشور ، این مقاله را زیر سال بردند.

مقامات روسی و صاحب نظران رسانه های دولتی این بدبینی را به عنوان شواهدی مبنی بر “سوگیری غربی” ذاتی علیه هرگونه روسی فریب داده و رسانه های آمریكا و انگلیس را به راه اندازی یك لشگركشی برای سرقت مشتریان بالقوه بین المللی متهم كرده اند.

نتایج مثبت

سریع منتظر این هفته و اخبار توسعه دهنده اسپوتنیک ، موسسه تحقیقات اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گاماله ، نتایج بسیار مثبتی از یک نمونه داده بسیار بزرگتر باشید.

در وب سایت Sputnik V آمده است که واکسن روسیه از تجزیه و تحلیل بیش از 18000 نفر 91.4 درصد کارایی دارد. اثر واکسن پس از 42 روز به 95 درصد رسید.

به علاوه ، تقریبا 20 دلار برای هر نفر ، Gamalyea می گوید واکسن روسی یکی از ارزان ترین واکسن های موجود در بازار است ، و این یک گزینه جذاب برای کشورهای فقیرتر با جمعیت زیاد است.

مانند واکسن تولید شده توسط دانشگاه آکسفورد و شریک آن AstraZeneca ، واکسن روسی از ناقلین آدنوویروس انسانی یا ژن های سرماخوردگی عمومی برای ایجاد پاسخ ایمنی در بدن استفاده می کند. شات اولیه سه هفته بعد با تقویت کننده دنبال می شود.

واکسن Sputnik V روسیه در تاریخ 19 نوامبر وارد فرودگاه بین المللی فرنس لیست در بوداپست ، مجارستان می شود. (ماتیاس بورسوس / وزارت امور خارجه مجارستان / رویترز)

اخبار مربوط به نتایج باعث تغییر لحن بسیاری از کارشناسان واکسن غربی شد.

“داده [is] سازگار با واکسن است که به طور منطقی موثر است ، “گفت: استفان ایوانز ، استاد فاراکوپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن.

“این نتایج با آنچه در مورد واکسن های دیگر می بینیم مطابقت دارد ، زیرا پیام بزرگ واقعاً برای دانشمندان بهداشت جهانی این است که این بیماری است [COVID-19] با واکسن می توان آن را برطرف کرد. “

ایان جونز ، استاد ویروس شناسی در دانشگاه ریدینگ ، با این نظر موافق است.

“من دلیلی نمی بینم که به آن شک کنم [the results]، “جونز در مصاحبه ای به سی بی سی نیوز گفت.

“من موافقم که نتایج اولیه آنها باعث ایجاد نگرانی شده است ، اما فکر نمی کنم به دلیل معتبر نبودن آنها باشد. آنها کمی زود آزاد شدند.

“من فکر می کنم این یک واکسن مفید خواهد بود.”

یک دستیار آزمایشگاه لوله ای را با واکسن Sputnik-V روسیه در موسسه ملی داروخانه و تغذیه در بوداپست در تاریخ 19 نوامبر نگه می دارد. (ماتیاس بورسوس / وزارت امور خارجه مجارستان / رویترز)

ارزیابی های مثبت آنها براساس این دانش است که روش زایمان آدنوویروس در پشت واکسن ساخته شده توسط Gamaleya بارها و بارها موفقیت آمیز به اثبات رسیده است.

آنچه مشخص نبود این بود که آیا ویروس COVID-19 مقاومت خواهد کرد یا خیر ، اما ایوانز می گوید نتایج مثبت دیگر شرکت های دارویی نشان می دهد که واکسن روسی نیز عملکرد خوبی خواهد داشت.

“ما اکنون چهار واکسن داریم که تا حدی کارآیی دارند [on COVID-19]، که فراتر از آن چیزی است که ما تاکنون برای اچ آی وی یا واکسن مالاریا داشته ایم. “

سوال اعتماد

در نهایت ، او می گوید که آیا کشوری برای خرید واکسن ساخت روسیه تصمیم می گیرد به این سوال برسد که آیا آنها به علم پشت آن اعتماد دارند و به تنظیم کننده هایی که آن را تأیید کرده اند اعتماد می کنند؟

ایوانز گفت ، واکسن روسی با شک بیشتری درمان می شود ، زیرا روند کار در ایالات متحده و اروپا بسیار بازتر و شفاف تر از روسیه است.

وی گفت: “ما نمی دانیم كه با چه دقت آزمایشات آنها نظارت می شود و با چه دقت گزارش می شوند. ما این را نمی دانیم.”

“اما کشورهایی که آن را خریداری می کنند با اعتماد به نفس اینکه روس ها چیزی تولید کرده اند ، آن را خریداری می کنند.”

انریکو بوچی ، زیست شناس ایتالیایی که بخشی از گروه اصلی دانشمندان بود که نتایج اولیه روسیه را زیر سوال می برد ، از جمله کسانی است که همچنان بر این باورند که توسعه دهندگان روسی در مورد داده های خود شفافیت کافی نداشته اند.

به عنوان مثال ، او می گوید ادعای موفقیت 91.4 درصدی فقط در 39 نفر از نمونه 18000 نفری مبتلا به COVID-19 استوار است.

بوچی به سی بی سی نیوز گفت: “این نمونه برای ادعای هر درصد از کارآیی بسیار کم است.”

علاوه بر این ، وی گفت ، مشخص نیست که این 39 نفر از کجا آمده اند ، چند سال دارند و آیا نتایج آزمایشات یک کشور با کسانی که از یک مکان دیگر هستند مخلوط شده است.

واکسن دانشگاه آکسفورد / AstraZeneca – که تقریباً 70 درصد موفقیت را گزارش کرده است – مورد انتقادات مشابهی در مورد نحوه ارائه داده های آزمایشات آن قرار گرفته است ، و توسعه دهندگان آن اکنون توافق کرده اند که مطالعات جدیدی را انجام دهند.

تاکنون مجارستان تنها عضو اتحادیه اروپا است که برای واکسن روسی ثبت نام کرده است ، اگرچه رسانه های روسی گزارش می دهند که 50 کشور یا قبلاً معاملات واکسن را امضا کرده اند یا در مرحله مذاکره هستند.

روز جمعه ، روسیه از همکاری با شرکت دارویی هند Hetero برای تولید 100 میلیون دوز واکسن تا پایان سال 2021 خبر داد.

واکسن AstraZeneca مانند ویروس کرونا با ویروس کرونا مبارزه می کند. (روترها)

کانادا توافقاتی با پنج تولید کننده واکسن امضا کرده است ، اما در این لیست Sputnik V وجود ندارد.

برآوردهای اولیه Gamalyea مبنی بر اینکه روسیه می تواند 200 میلیون دوز Sputnik V تا پایان ماه آینده تولید کند ، بسیار خوش بینانه بود. وزارت بهداشت اکنون می گوید در بهترین حالت ممکن است بتواند دو میلیون دوز تولید کند.

روس ها بلاتکلیف هستند

از تابستان ، وزارت بهداشت روسیه قول می دهد که یک برنامه واکسیناسیون ملی نزدیک است ، اما اجرای آن کند است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور گفت یکی از دخترانش اولین دختری است که این واکسن را دریافت کرده است ، گرچه کرملین این هفته اعتراف کرد که پوتین خودش این کار را نکرده است.

سخنگوی گفت که واکسن “غیرمجاز” برای رئیس دولت غیرمسئولانه است ، اگرچه تمایزی که مقام رسمی برای ایجاد واکسن ثبت شده از یک واکسن معتبر انجام می داد ، نامشخص بود.

در این تصویر که در 30 اکتبر گرفته شده است ، زنی یک بطری کوچک با برچسب ‘Coronavirus COVID-19 Vaccine’ و یک سرنگ پزشکی در مقابل پرچم روسیه در دست دارد. (دادو روویچ / رویترز)

شهردار مسکو گفته است که مقامات قصد دارند 300 مرکز واکسیناسیون را در ماه دسامبر ایجاد کنند و این برنامه برای بیشترین آلوده سازی افراد در پایتخت است.

نظرسنجی های مستقل افکار عمومی نشان می دهد که بسیاری از روس ها هنوز در مورد واکسن و اینکه آیا واقعاً آن را استفاده می کنند ، هنوز مطمئن نیستند. در اوایل ماه نوامبر ، گروه نظرسنجی مرکز لوادا گزارش داد که 59 درصد روس ها ممکن است از واکسیناسیون خودداری کنند.

با این حال ، در تلویزیون دولتی روسیه ، انتقاد یا س questionsال های احتمالی درباره هر یک از مفروضات اساسی ادعاهای دولت در مورد Sputnik V تا حد زیادی وجود ندارد.

همانطور که در برنامه های گفتگوی تلویزیونی استاندارد است ، بحث از لحاظ ژئوپلیتیک انجام می شود.

آنها 60 دقیقه برنامه (هیچ ارتباطی با برنامه ایالات متحده به همین نام) حتی به گزارش CBC News توسط ملی به عنوان اثبات ادعای تعصب غربی ، با میزبانی که این نمونه ای از “تبلیغات فعال” علیه Sputnik V است.

در واقع ، این گزارش حاوی نظرات پروفسور ایوانز ، متخصص انگلیسی بود ، که حاکی از اثربخشی واکسن بوده و به احتمال زیاد مineثر بوده است. اما کلیپ های او از آنچه در تلویزیون روسیه نشان داده شد بریده شد.