دولت ایالات متحده ، پرونده های ضد انحصاری علیه فیس بوک را آغاز می کنند

رگولاتورهای آمریکایی روز چهارشنبه درخواست کردند که فیس بوک از خدمات پیام رسانی اینستاگرام و واتس اپ خود واگذار شود زیرا دولت ایالات متحده و 48 ایالت و منطقه این شرکت را به سوusing استفاده از قدرت بازار خود در شبکه های اجتماعی برای خرد کردن رقبای کوچکتر متهم کردند.

دادخواست های ضد انحصاری توسط کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده و دادستان کل نیویورک لتیتیا جیمز اعلام شد.

جیمز در یک کنفرانس مطبوعاتی با اعلام این دادخواست گفت: “واقعاً بسیار مهم است که ما جلوی این خرید غارتگرانه شرکت ها را بگیریم و اعتماد را به بازار برگردانیم.”

در دادخواست خود ، FTC به دنبال جدایی سرویس ها از فیس بوک است و می گوید فیس بوک برای از بین بردن رقابت خود ، از جمله با خرید رقبای کوچکتر آینده مانند اینستاگرام در 2012 و واتس اپ در 2014 ، “یک استراتژی سیستماتیک” را در پیش گرفته است. جیمز در کنفرانس مطبوعاتی خود این حرف را تکرار کرد و گفت: فیس بوک “از قدرت انحصاری خود برای شکست دادن رقبای کوچکتر و از بین بردن رقابت استفاده کرد ، این همه به هزینه کاربران روزمره بود.”

فیس بوک بزرگترین شبکه اجتماعی جهان با 2.7 میلیارد کاربر و شرکتی با ارزش بازار نزدیک به 800 میلیارد دلار آمریکا است. مدیر عامل شرکت مارک زاکربرگ پنجمین فرد ثروتمند جهان و عمومی ترین چهره بزرگ فناوری بزرگ است.

فیس بوک نظر فوری نداد.

جیمز ادعا کرد فیس بوک روشی برای باز کردن سایت خود به روی توسعه دهندگان برنامه های شخص ثالث داشته و سپس به طور ناگهانی توسعه دهندگانی را که به نظر آنها تهدید است قطع می کند. این دادخواست – شامل 46 ایالت ، گوام و ناحیه کلمبیا – فیس بوک را به رفتار ضد رقابتی و استفاده از سلطه خود در بازار برای برداشت داده های مصرف کننده و به دست آوردن ثروت درآمد تبلیغات متهم می کند.

“قدرت انحصار”

وکیل کارولینای شمالی گفت: “برای سالها ، فیس بوک از قدرت انحصاری خود به عنوان یک وب سایت شبکه اجتماعی برای خفه کردن رقابت و نوآوری و فروش مقادیر نگران کننده داده های کاربر برای کسب درآمد استفاده کرده است ، این هزینه به هزینه بسیاری از افرادی است که از سیستم عامل آن استفاده می کنند.” ژنرال جاش استین ، که در کمیته اجرایی وکلای عمومی بود که تحقیقات را انجام می داد ، در یک خبر منتشر شد.

یک تظاهرکننده در ماه نوامبر در بیرون از خانه زاکربرگ به دیگران پیوست تا اعتراض کند به گفته آنها ، انتشار اطلاعات غلط توسط فیس بوک در سانفرانسیسکو است. نهادهای نظارتی ایالات متحده روز چهارشنبه درخواست کردند که فیس بوک از سرویس های پیام رسانانه اینستاگرام و واتس اپ خود صرف نظر کند. (جف چیو / آسوشیتدپرس)

جیمز گفت که این ائتلاف با FTC همکاری مشترک داشته اما خاطر نشان کرده است که دادستان های کل تحقیقات خود را جداگانه انجام داده اند. جیمز گفت با اطمینان به اقدامات قبلی ، مانند AT&T ، به عنوان نمونه قبلی ، اطمینان دارند كه موفق خواهند شد.

فیس بوک یک میلیارد دلار آمریکا برای اینستاگرام پرداخت و یک ماه قبل از سهام عمومی شدن سهام آن ، باعث تقویت نمونه کارها در بستر شبکه اجتماعی شد. در آن زمان ، برنامه اشتراک عکس حدود 30 میلیون کاربر داشت و هیچ درآمدی هم نداشت. زاکربرگ متعهد شد که هر دو شرکت به طور مستقل اداره خواهند شد ، اما با گذشت سالها این سرویس ها به طور فزاینده ای با کاربران قادر به پیوند دادن حساب ها و به اشتراک گذاشتن محتوا از طریق سیستم عامل ها ادغام شده اند. اینستاگرام اکنون بیش از 1 میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد. فیس بوک WhatsApp ، یک سرویس پیام رمزگذاری شده رمزگذاری شده را با 19 میلیارد دلار آمریکا خریداری کرد.

فیس بوک شروع به ادغام اینستاگرام و واتس اپ کرده است ، اخیراً با پیوند دادن عملکردهای چت برنامه ها با سرویس پیام رسان خود.