در زمستان امسال برای برخی از بچه های درخشان به دریاچه می روید؟ مطالعه جدید نشان می دهد کودکان بیشتری در اثر یخ ناپایدار در حال مرگ هستند

مارک چارتران به یاد می آورد که از میان یخ ها افتاده است.

در سال 2019 شب هالووین بود. هوا سرد بود ، اما خیلی سرد نبود و هنوز برف نیامده بود ، و آن را به یک شب ایده آل برای اسکیت روی دریاچه ماهی ، تقریباً 13 کیلومتری جنوب غربی وایت هورس تبدیل کرده است. او لذت بردن از اسکیت در نزدیکی ساحل ، که در آن یخ ضخیم ترین بود ، اما هنوز به اندازه کافی شفاف است که می تواند ماهی ها را در میان سنگ های زیر شنا کند.

اما در این روز خاص ، چارتران تصمیم گرفت که بیشتر از این اقدام کند. او که مسلح به یک چوب هاکی چوبی و یک پنجه بود ، دورتر از ساحل حرکت کرد ، صدای اسکیت هایش که از یخ عبور می کردند و از کنار دریاچه می گذشت.

و سپس ، ناگهان ، او با ترس تماشا کرد که پوک سیاه ناپدید شد. اسکیت با سرعت تمام و قادر به توقف نیست ، یخ زیر او ترکید. در یک ثانیه ثانیه ، او در آب سرد قرار گرفت.

چارترند به یاد می آورد: “وقتی من از بین رفتم ، دیگر واقعاً نمی توانستم ببینم.” “این واقعاً مثل یک سیاهچاله تاریک در زیر من بود.”

مارک چارتراند ، مانند بسیاری دیگر از یوکانرها ، از اسکیت روی دریاچه ماهی در نزدیکی وایت هورس لذت می برد. سال گذشته ، او درست در آب های آزاد اسکیت بازی کرد. او سرانجام توانست خود را به سمت ایمنی بکشاند ، و اکنون داستان خود را برای آموزش دیگران به اشتراک می گذارد. (جورج ماراتوس / CBC)

پس از آنكه یك دوست ناموفق تلاش كرد تا چارتراند را با چوب بیرون بكشد ، او مجبور شد كه خودش بخواهد بیرون برود. او سعی کرد خودش را بالا بکشد ، اما یخ فقط ترکید. او احساس می کرد قدرتش رو به اتمام است. با آخرین تلاش ، خودش را از آب یخ زده بیرون کشید.

در حالی که چارتراند خود را مقصر آنچه اتفاق افتاده است می اندازد – “صبر کردن چند روز دیگر صدمه ای نخواهد دید” – داستان های این چنین با گرمتر شدن زمستان های کانادا در حال رایج شدن است.

مطالعات اخیر نشان داده است که در سطح جهان ، دریاچه ها به دلیل تغییر آب و هوا در حال گرم شدن هستند و تحقیقات جدید نشان داده است که این چیزی است که می تواند عواقب وخیمی داشته باشد.

آ مطالعه منتشر شده در روز چهارشنبه در مجله PLOS One دریافت که کودکان و جوانان بیشتر در اثر یخ بی ثبات دریاچه ، عمدتا در آغاز و پایان زمستان در حال مرگ هستند.

تماشا کنید | محقق در مورد یافته ها خطر غرق شدن در زمستان های گرمتر بحث می کند:

دانشیار ساپنا شارما از دانشکده علوم دانشگاه یورک در مورد آنچه تیم تحقیقاتی وی در 10 تا 30 سال گذشته در مورد غرق شدن در زمستان و تغییر آب و هوا در 10 کشور مختلف یافته اند ، صحبت می کند. (دانشگاه اعتبار یورک) 1:55

تیم نویسندگان 4000 غرق شدگی را در 10 کشور از جمله کانادا ، روسیه ، آلمان ، سوئد و 14 ایالت در ایالات متحده بررسی کردند. این تحقیق شامل 30 سال داده در هر استان و سرزمین کانادا بود.

بیشتر غرق شدگان زمانی اتفاق افتادند که دما بین -5 درجه سانتیگراد و 0 درجه سانتیگراد بود. سایر عواملی که وارد عمل شدند نیز شامل حوادث انجماد ذوب ، باران و باد بود.

کودکان روی یخ

محققان از مینه سوتا به عنوان مطالعه موردی استفاده کردند. دولت اطلاعات مربوط به سن و منبع غرق شدگان را جمع آوری می کند.

آنها دریافتند كه كودكان زیر نه سال 44 درصد از غرق شدگان زمستانی را شامل می شوند كه شامل وسیله نقلیه نیست. جوانان از 15 تا 39 ساله نیز “آسیب پذیر” بودند زیرا مدت بیشتری را برای مثال در ماهیگیری روی یخ صرف می کردند و تمایل به انجام فعالیت های خطرناک داشتند.

یافته ها نگران کننده است نویسنده اصلی ساپنا شارما، استادی در گروه زیست شناسی دانشگاه یورک ، که در تمام دوران حرفه ای خود در حال مطالعه دریاچه ها بوده است.

شارما که مادر یک کودک پنج ساله است گفت: “من شروع به مرور این داده ها کردم و مثل این بود که” من نمی توانم این کار را انجام دهم “. “این ویرانگر است زیرا بچه ها چهار ، پنج ، شش ساله هستند.”

در مورد افرادی که هنگام استفاده از وسایل نقلیه مانند اتومبیل برفی جان خود را از دست داده اند ، بیشترین مرگ ها مربوط به افراد زیر 24 سال بوده است.

و گرچه این تحقیق شامل یک مطالعه موردی در کانادا نبود ، شارما گفت که داده ها الگوهای مشابهی را نشان می دهد.

وی گفت: “آب و هوا در حال تغییر است و زمستانها در حال گرم شدن است.” “و به عنوان یک فرد ، واقعاً دشوار است که آن را در تصمیم گیری روزمره خود قرار دهید. در کانادا فکر می کنید ،” اوه ، من به کانال Rideau در اتاوا می روم ، و همه در کانال Rideau اسکیت می روند. “

اما اگرچه ممکن است کانال در سال گذشته یا همین سالها قبل از آن یخ زده باشد ، اما نمی توان تصور کرد که همیشه اینگونه است.

و شارما به خصوص در مورد آنچه که ممکن است زمستان امسال با بیماری همه گیر به وجود آورد نگران است.

وی گفت: “من فکر می کنم این مسئله خصوصاً در سال جاری با COVID و افراد بیشتری که وقت خود را در خارج می گذرانند بسیار مهم است.” “ممکن است اولین سالی باشد که آنها بیرون می روند ، مانند کاوش در طبیعت ، زیرا هیچ کار دیگری برای انجام دادن وجود ندارد.”

مرگ در شمال

برای برخی از کشورها که در این تحقیق گنجانده شده اند ، تعداد غرق شدگان زمستانی از طریق یخ دریاچه 15 تا 50 درصد غرق شدگان سالانه آنها بوده است. کانادا با میانگین 70 به بالاترین سطح رسید – به ویژه در مناطقی که مردم از دریاچه های یخ زده به عنوان وسیله زندگی خود استفاده می کنند ، خواه شکار ، ماهیگیری یا وسیله حمل و نقل باشد.

و این شمال است که سریعترین گرم شدن را شاهد است.

مطابق با گزارش تغییر آب و هوا در کانادا، در سال 2019 منتشر شد ، متوسط ​​دمای سالانه تقریباً 1.7 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین سال 1948 گرم شده است. در شمال ، آن ناهنجاری 2.3 درجه سانتی گراد است و بیشترین گرمایش در زمستان رخ می دهد.

این مطالعه اهمیت ادغام دانش محلی در درک بهتر شرایط یخ را برجسته می کند و به طور خاص از تجربه شکارچیان کری که درجه حرارت هوا و بارش را برای ارزیابی شرایط یخ داخلی نظارت می کنند ، اشاره می کند.

در ماه مارس ، پنج گردشگر فرانسوی و راهنمای آنها پس از سقوط ماشین های برفی خود در یك یخ در لاك سن ژان كبك در ماه مارس جان خود را از دست دادند. در هنگام تلاش برای جستجو ، Sûreté du Québec در اینجا دیده می شود. (صفحه جولیا / CBC)

شارما گفت: “جوامع بومی … تجربه زیادی در استفاده از یخ دارند ، بنابراین من فکر می کنم ادغام دانش سنتی و جوامع بومی در چارچوب ایمنی بسیار مهم است.” “ما به آن دانش نیاز داریم.”

براساس این مطالعه ، می توان آژانس های بیشتری را نیز برای نظارت بر یخ و صدور چشم انداز یا مشاوره در مورد شرایط یخ اختصاص داد ، چیزی که آلمان و ایتالیا از آن استفاده می کنند ، که به کاهش غرق شدن یخ زمستانی آنها در اوایل و اواخر ماه های زمستان کمک می کند.

چارتراند تجربه خود را عمدتاً به عنوان هشدار به دیگران می گوید که دریاچه هنوز یخ زده نیست. آن روز ، او به یاد می آورد که بیش از دوازده نفر را روی یخ ، البته نزدیکتر به ساحل دیده بود ، از جمله مادری که کودک را روی یک تاشک می کشد. او هنوز معتقد است که اسکیت یا گذراندن هر زمان در دریاچه کاری است که همه باید انجام دهند ، اما فقط در شرایط مناسب.

وی گفت: “من همه را به رفتن تشویق می كنم.” “اما فقط شاید در نزدیکی ساحل بمانید ، یا شاید قبلاً آزمایشی انجام دهید.”

شارما گفت ، از همه مهمتر ، از آب و هوای روزهای قبل آگاه باشید. تغییرات آب و هوایی باعث نوسانات بیشتر دما به جلو و عقب می شود ، چیزی که متخصصان اقلیم آن را “عجیب و غریب زمستان” نامیده اند و می تواند یخ را ضعیف کند.

شارما برای کسانی که ممکن است فراموش کنند دمای 10 درجه سانتیگراد است فقط چند روز قبل از اینکه قصد اسکیت بازی را داشته باشند هشدار داده است: “یخ فراموش نمی کند.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>