در آنتاکیای زلزله زده ترکیه، ساکنان تعجب می کنند که چرا شهر آمادگی بهتری نداشت

در شهر قدیمی آنتاکیا، کلیساها، مساجد، رستوران‌ها و هتل‌های باستانی در تپه‌هایی از آوار نشسته‌اند که از 6 فوریه، زمانی که دو زمین‌لرزه فاجعه‌بار تنها با فاصله 9 ساعت از هم رخ داد و بیش از 50000 نفر در ترکیه و سوریه کشته شدند، دست‌نخورده باقی مانده‌اند.

مهمت سیرکان سینجان، 50 ساله، در لبه یک خیابان تقریباً متروک در این شهر جنوب شرقی ترکیه، بیرون از مغازه عتیقه فروشی در حال فروپاشی خود همراه با برخی از کالاهای قدیمی خود نشسته است. او می گوید که هنوز برای تجارت باز است.

سینکان سیگاری روشن می کند و قهوه می نوشد. این شبیه یک روال عادی صبحگاهی است، با این تفاوت که او در شهری که توسط یک فاجعه ویران شده، توسط انبوهی از زباله های گچی رنگ احاطه شده است.

او می‌گوید که مقامات باید دهه‌ها به عقب برگردند تا آن‌ها را پاسخگو ببینند.

او گفت: “کسانی که چیزهای خوب ساخته اند… باید چیزی بپردازند.” “مردم مردند. بچه ها مردند. همه مردند.”

آنتاکیه که جمعیت آن پیش از زلزله حدود 200 هزار نفر بود، در استان هاتای در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد. در جریان زمین لرزه ها، این منطقه شاهد فروریختن بیش از نیمی از 400000 ساختمان آن بود یا به شدت آسیب دید.

علیرغم وعده رئیس جمهور رجب طیب اردوغان برای بازسازی خانه های منطقه زلزله زده ظرف یک سال، مقامات محلی می گویند ماه ها طول می کشد تا ساخت و ساز در آنتاکیا آغاز شود زیرا پس لرزه ها همچنان ادامه دارد و همچنین تخریب کل بلوک ها ادامه دارد.

مقاله جدید
هدرز پژو 206 و 207 موتور TU5 , وارداتی - کلام فارس

از آنجایی که ده‌ها هزار نفر از ساکنان در چادرها و تریلرها زندگی می‌کنند، هنوز خشم محسوسی در میان برخی وجود دارد که چرا منطقه آماده‌تر نبود، با توجه به اینکه خطر به خوبی شناخته شده بود. در پی ویرانی در جنوب شرقی، کارشناسان هشدار می دهند که ممکن است یک فاجعه مشابه در منطقه استانبول تکرار شود که به دلیل وقوع یک زلزله بزرگ است.

زنی از آتشی مراقبت می کند که حوض بزرگی از آب را گرم می کند.
Emel Atici شاخه‌های خشک را جمع‌آوری می‌کند تا آب را گرم کند تا افرادی که در کمپ می‌مانند بتوانند دوش هفتگی داشته باشند. آتیچی 61 ساله پسر، عروس و نوه خود را در زلزله آنتاکیا از دست داد. (Corinne Seminoff/CBC)

هنگامی که اولین زمین لرزه 7.8 ریشتری در ساعت 4:17 صبح رخ داد، سینکان با لرزش رعد و برق در آپارتمانی که با والدینش مشترک بود از خواب بیدار شد.

او فریادهای مادرش را شنید و در نهایت توانست با او و پدرش متحد شود، قبل از اینکه به خیابان برود تا سعی کند مردمی را که فریاد می‌زدند از زیر آوار نجات دهد.

او چشمانش را می بندد و سرش را تکان می دهد و به سی بی سی نیوز می گوید که اغلب به آن ساعت های پریشان پس از اولین زلزله فکر می کند.

در حالی که ساختمان آپارتمانش آنقدر آسیب دیده بود که نمی توانست در آن بماند، به طبقه دوم عتیقه فروشی اش نقل مکان کرد تا اینکه زلزله سومی رخ داد. 6.4 اندازه گیری شد، دو هفته بعد زده شد.

او در آن زمان در خیابان، نزدیک اعضای ارتش ترکیه ایستاده بود که همه آنها تا آنجا که می توانستند روی زمین خم شدند.

“من [thought] این بار داشتیم پایین می رفتیم، خیلی سخت بود.»

آوار ساختمان های ویران شده.
یک مجتمع آپارتمانی لوکس که به تازگی در سال 2019 در آنتاکیا افتتاح شد، در این سایت قرار داشت. پنج برج توسعه Guclu Bahce (باغ توانا) به عنوان ساخته شده با بالاترین استانداردها به بازار عرضه شد. ده ها تن از ساکنان کشته شدند. (دیمیتری کوزلوف/سی بی سی)

پس از چند ثانیه، آنها شروع به شنیدن صدای “بوم” بزرگ ساختمان هایی کردند که به زمین می خوردند، از جمله یک هتل چهار طبقه به سبک آپارتمان که آن طرف خیابان بود.

مقامات گفتند که شش نفر در این زمین لرزه کشته شدند که درست در زمانی که ماموریت امداد و نجات پس از پایان دو نفر اول رخ داد.

سفت کردن قوانین ساختمانی

ترکیه با توجه به نزدیکی به محل تلاقی صفحات تکتونیکی یکی از زلزله خیزترین کشورهاست. دو خط گسل از روی آن می گذرد و زمین لرزه های ماه فوریه از لغزش های گسل 700 کیلومتری آناتولی شرقی ناشی می شود.

کارشناسان می گویند که این کشور همچنین با توجه به اینکه صدها هزار ساختمان آن از یکپارچگی ساختاری ضعیف برخوردارند، در معرض خطر بزرگی برای تخریب شدید قرار دارد.

در سال 1998، این کشور قوانین ساخت و ساز خود را سخت‌تر کرد تا ساختمان‌ها در برابر زلزله مقاوم‌تر شوند. یک سال بعد، زمانی که زمین لرزه 7.4 ریشتری در شهر ازمیت در غرب شهر ازمیت جان بیش از 17000 نفر را گرفت، مقررات بیشتری برای اجرای آیین نامه طراحی و بازرسی ساختمان های جدید وضع شد.

اما حتی ساختمان‌های جدید و ظاهراً پیشرفته نیز در زلزله‌های فوریه فرو ریختند که منجر به اتهاماتی شد. تقلب و فساد.

مقامات بیش از 230 حکم بازداشت برای توسعه دهندگان و پیمانکاران صادر کرده اند.

آ تحقیقات نیویورک تایمز دریافت که یک توسعه‌دهنده پس از اهدای بیش از 270000 دلار به یک باشگاه فوتبال محلی، تأییدیه منطقه‌بندی یک مجتمع مسکونی پنج برجی در آنتاکیا را دریافت کرد.

چهار برج از پنج برج در اثر زلزله فرو ریخته و مقامات تحقیقات جنایی را آغاز کرده اند.

هنگامی که در سال 2019 افتتاح شد، به عنوان ساخته شده با بالاترین استاندارد به بازار عرضه شد.

شهردار هاتای، Lütfü Savaş، با در دست داشتن یک جفت قیچی طلایی به افتتاح رسمی ساختمان ها کمک کرد.

او امروز با درخواست هایی برای استعفا و برکناری آنها مواجه است.

“همه مسئولیت دارند”

ساواش در مصاحبه‌ای با سی‌بی‌سی نیوز در 16 می گفت که بسیاری از ساختمان‌های هاتای ویران شده‌اند زیرا «مقاومت کردن» در برابر شدت زلزله‌های پی در پی دشوار بود.

ساواش، یکی از اعضای اصلی اپوزیسیون حزب جمهوری خواه خلق، اذعان کرد که حتی ساختمان هایی که پس از تشدید قوانین زلزله ساخته شده اند “ممکن است نقص هایی داشته باشند.”

وی گفت: اما زمانی که ساخت و ساز انجام می شود، مهندسان، شرکت ها، پیمانکاران، ناظران، شهرداری، دولت… همه مسئولیت دارند.

مردی بیرون ایستاده است.
لوتفو ساواش، شهردار هاتای، در 16 مه در آنتاکیا دیده می شود. او می گوید تا زمانی که پس لرزه های کمتری رخ ندهد، بازسازی نمی تواند آغاز شود. (Corinne Seminoff/CBC)

او می‌گوید هنوز نمی‌توان در آنتاکیا بازسازی را آغاز کرد، زیرا در حالی که پس‌لرزه‌ها ادامه دارند، شروع به ریختن پی‌ها از نظر علمی درست نیست.

او می گوید مقامات همچنین در حال کار بر روی طرحی برای بازسازی این شهر باستانی هستند که در طول تاریخ 2400 ساله خود چندین بار در اثر زلزله ویران شده است.

او می گوید که این طرح شامل محدود کردن ارتفاع ساختمان ها و افزودن فضای سبز بیشتر در مرکز شهر است، جایی که خاک به ویژه ناپایدار است.

علائم هشدار دهنده

هشدارها و پیش بینی های زیادی از سوی کارشناسان در مورد آسیب پذیری هاتای وجود داشت.

یک ماه قبل از زلزله، شوکرو ارسوی، زمین شناس و رئیس مهندسی عمران دانشگاه فنی یلدیز استانبول، در مورد عدم آمادگی هاتای سخنرانی کرد.

او و دیگران سال‌ها در مورد موقعیت بد فرودگاه هاتای که بالای یک خط گسل و بستر دریاچه زه‌کشی شده ساخته شده بود، هشدار می‌دادند. به هر حال در سال 2007 ساخته و افتتاح شد که ارسوی آن را “یک تصمیم سیاسی” می دانست.

مردی مقابل یک ساختمان آسیب دیده ایستاده است.
شوکرو ارسوی، رئیس دانشکده مهندسی عمران در دانشگاه فنی یلدیز، در حال بازدید از آنتاکیا، جایی که اعضای خانواده اش را دارد، دیده می شود. او همچنین یک ماه قبل از زمین لرزه های بزرگ در ماه فوریه در آنجا بود تا در مورد اینکه چگونه منطقه برای چنین فاجعه ای آماده نشده بود، ارائه دهد. (ارسال شده توسط Şükrü Ersoy)

او گفت: «این یک مکان استراتژیک در خاورمیانه است، زیرا این فرودگاه تنها در 30 کیلومتری مرز سوریه قرار دارد.

در جریان زلزله تنها باند آن تخریب شد. در حالی که فرودگاه با پروازهای محدود راه اندازی شده است، مقامات در حال بحث هستند که آیا و کجا باید جابجا شود یا خیر.

ریسک بالا در استانبول

ارسوی، که یکی از کارشناسانی بود که در روزهای پس از فاجعه با اردوغان ملاقات کرد، اکنون هشدارهای خود را در مورد آنچه ممکن است رخ دهد تکرار می کند – زلزله در منطقه مرمره ترکیه، در نزدیکی شهر استانبول.

او می گوید دوره تکرار زلزله 250 سال است و آخرین زلزله بزرگ در امتداد آن بخش از خط گسل در سال 1776 اتفاق افتاده است.

وی گفت: به همین دلیل تنش بزرگی در دریای مرمره وجود دارد.

او انتظار دارد که در نهایت یک زلزله 7.0 یا حتی 7.5 رخ دهد که می تواند سونامی ایجاد کند. در منطقه ای با جمعیت 30 میلیون نفر، او معتقد است که مرگ و میر می تواند به 150000 نفر برسد.

به گفته اوزلم توت، سرپرست پروژه بازرسی ساختمان‌ها، در شهرداری استانبول، نزدیک به 70 درصد از کل ساختمان‌ها قبل از سال 2000 ساخته شده‌اند.

خیابانی مملو از ساختمان های آپارتمانی.
تقریباً 70 درصد از کل ساختمان‌های استانبول قبل از سال 2000 ساخته شده‌اند، یعنی زمانی که ترکیه مقررات جدیدی را برای اطمینان از اینکه خانه‌ها بهتر در برابر زلزله‌های بزرگ مقاومت می‌کنند، وضع کرد. (Corinne Seminoff/CBC)

در سه سال گذشته، خدمه شهری ساختمان‌ها را از نظر یکپارچگی سازه بازرسی کرده‌اند و متوجه شده‌اند که حدود نیمی از نزدیک به 30000 ساختمانی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند ممکن است در اثر یک زلزله بزرگ فرو بریزند.

کسانی که در ساختمان‌هایی زندگی می‌کنند که در معرض بالاترین خطر هستند، می‌توانند برای بازسازی درخواست کمک مالی کنند، اما توت به CBC News گفت که در ابتدا علاقه محدودی به این پروژه وجود داشت. او گفت که مردم می ترسند در صورت شکست در بازرسی، خانه هایشان تخریب شود.

با این حال، پس از زلزله، توت گفت که افزایش علاقه وجود داشته است و تیم او بیش از 150000 درخواست دریافت کرده است. اما تعداد محدودی از خدمه برای انجام کار وجود دارد.

سینکان که به آنتاکیا برگشته می‌خواهد شاهد بازگشت زندگی باشد، اما اذعان می‌کند که شهر قدیمی احتمالاً مانند قبل نخواهد بود.

او در داخل مغازه عتیقه فروشی خود نقشه ای از خطوط گسل ترکیه را به دیوار آویزان کرده است. او می گوید که تصمیم گرفت آن را تنها شش ماه قبل از زلزله ها نصب کند.

او گفت: «برای من شاید یک پیام بود. “بیدار شو… اتفاق بدی در راه است.”

تماشا | مقابله ساکنان استان هاتای با پیامدهای زلزله 20 فوریه:

ترکیه و سوریه را زلزله قدرتمند دیگری لرزاند

با از سرگیری تلاش های امداد و نجات در ترکیه و سوریه پس از زمین لرزه مهیب دیگر، تماس های ناامیدانه برای کمک صادر می شود. زمین لرزه روز دوشنبه پس از زلزله شدیدتر دو هفته پیش که بیش از 47000 نفر را کشت.