جزایر کیمن ، کوبا در مسیر اتا پس از طوفان باعث کشته شدن حداقل 50 نفر در آمریکای مرکزی است

به گفته الخاندرو جیاماتئی ، رئیس جمهور این کشور ، بقایای طوفان اتا باران های سیل آسا و سیل فاجعه باری را در آمریکای مرکزی به راه انداخته و حداقل 50 کشته و خیابان ها را به رودخانه های گواتمالا تبدیل کرده است.

آژانس امدادرسانی به بلایای طبیعی Conred روز پنجشنبه گفت ، در شهر سان کریستوبال وراپاز گواتمالا ، واقع در حدود 193 کیلومتری شمال شهر گواتمالا ، 15 خانه “احتمالاً” تحت پوشش لجن قرار گرفته است که احتمالاً 75 نفر را تحت تأثیر قرار داده است.

جیاماتئی در اوایل شب تقریباً نیمی از 22 اداره کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

اتا یکی از شدیدترین طوفان ها طی چند سال اخیر در آمریکای مرکزی بوده است ، نیکاراگوئه را به عنوان طوفان دسته 4 در روز سه شنبه با وزش باد 241 کیلومتر بر ساعت قبل از تضعیف در یک رکود گرمسیری هنگام حرکت به داخل کشور و هندوراس همسایه ، مورد حمله قرار داد.

در هر دو گواتمالا و پاناما گزارش شده است که چندین نفر مفقود شده اند ، در حالی که در هندوراس صدها نفر در پشت بام ها گیر کرده و منتظر نجات هستند زیرا سطح آب همچنان ادامه دارد.

تصاویر تلویزیونی و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که خانواده ها در خیابان های سیل زده شهر سن پدرو سولا در شمال هندوراس عبور می کنند ، در حالی که اتومبیل ها تقریباً در مناطقی از شهر سان پدرو کارچا در مرکز گواتمالا غرق شده بودند.

پس از طوفان اتا در Planeta در روز پنجشنبه ، ساکنان از جاده آبگرفتگی عبور می کنند. طوفانی که روز سه شنبه به عنوان طوفان رده 4 به نیکاراگوئه برخورد کرد ، بیشتر به طوفان بارانی گرمسیری تبدیل شده بود ، اما آن چنان آهسته پیش می رفت و باران زیادی را می ریخت که بسیاری از آمریکای مرکزی در حالت آماده باش بود. (دلمر مارتینز / آسوشیتدپرس)

ناامید از کمک

رئیس جمهور هندوراس ، خوان اورلاندو هرناندز ، رئیس تلویزیون هندوراس به تلویزیون HCH ، با اشاره به گزارش های افراد گرفتار یا گیر کرده در پشت بام خانه های سیل زده ، به تلویزیون HCH گفت: “وضعیت جدی است. این شوک آور است و باید با آن به سرعت و به صورت حرفه ای برخورد شود.”

یک زن ناشناس از لا لیما ، شهرداری در جنوب شرقی سان پدرو سولا ، خواستار کمک در تلویزیون هندوراس شد.

وی گفت: “من پنج فرزند در پشت بام خانه ام دارم و هیچ کس به من کمک نمی کند تا آنها را پایین بیاورد.”

هرناندز گفت ، خسارت و تخریب در “اکثریت قریب به اتفاق” هندوراس گسترش یافته است و قایق های تندرو و هلی کوپترها برای نجات مردم در مناطق صعب العبور فرستاده می شوند.

مرکز ملی طوفان ایالات متحده (NHC) اعلام کرد که اتا در حال حرکت از شمال هندوراس به سمت کارائیب با سرعت 13 کیلومتر در ساعت است. باران های شدید ادامه داشت و وزش بادهای شدید طوفان تا 56 کیلومتر در ساعت رسید.

پیش بینی می شود که اتا به دریا برگردد و به عنوان یک طوفان گرمسیری حرکت خود را بازیابد و احتمالاً طی روزهای آینده به جزایر کیمن ، کوبا و جنوب فلوریدا برسد.

مقاله جدید
مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی