تندخوانی کتاب

 

تندخوانی کتاب

جهان امروز با سرعت دیوانه‌واری در حال پیشرفت و توسعه است. هر روز

تکنولوژی‌های جدیدی به زندگی ما اضافه می‌شوند که هرکدام این قابلیت را دارند که سبک زندگی ما را به طور کلی تغییر دهند. اما مهمترین چیزی که به ما کمک می‌کند تا خودمان را همگام با این سرعت پیش ببریم، آموزش دیدن است. مهارت‌های بسیار زیادی وجود دارند که یادگیری آن‌ها برای همه ما جذاب و تا حدود واجب است. اما بدون شک قبل از آموزش هر مهارتی، ابتدا می‌بایست روش های موثر یادگیری را فرا‌‌بگیریم. یکی از بهترین و موثرترین روش‌های روز دنیا که در تمامی کشورهای پیشرفته جهان از جمله امریکا و ژاپن تدریس می‌شود، تندخوانی است. آموزش تندخوانی شما را قادر می‌سازد که بدون افت کیفیت مطالعه خود، سرعت خواندن خود را افزایش دهید.شما علاوه بر آشنایی با این مهارت، فرصت استفاده از آموزش

تندخوانی کتاب

 

آموزش تندخوانی کتاب

تندخوانی رایگان را هم خواهید داشت.

همانطور که می‌دانید آموزش تمامی تکنیک‌های تندخوانی در یک مقاله ممکن نیست. برای همین هم پیشنهاد ما این است که علاوه بر مطالب گفته شده در این مقاله، بهتر است در یک دوره آموزش تندخوانی، مثل دوره تندخوانی فوق پیشرفته تایفون نیز شرکت کنید. این کار باعث می‌شود که شما به طور کامل بر روی این مهارت مسلط شوید. برای درک بهتر این موضوع قصد داریم در این مقاله به طور کامل به معرفی و بررسی تمام جوانب تندخوانی و نحوه آموزش آن بپردازیم. از همین رو نگاهی می‌کنیم به بخش‌هایی که در ادامه درباره آنها خواهید خواند:

• تندخوانی کتاب چیست؟ (تاریخچه تندخوانی)

• آیا تندخوانی واقعی است؟

تندخوانی کتاب

• فواید و مزایای آموزش تندخوانی

• تندخوانی و تقویت حافظه

• تندخوانی و تمرکز

• روش‌ها و ترفندهای تندخوانی

رکورد داران تندخوانی کتاب

• بهترین اساتید تندخوانی و دلیل برتری آن‌ها

• کتاب های مربوط به تندخوانی

تندخوانی کتاب

خب، وقت آن رسیده که قبل از هرچیز، به سراغ سرگذشت و تاریخچه تندخوانی برویم. پس بیایید با هم ببینیم که حرف حساب آن چیست!

 

 

تندخوانی کتاب چیست؟

همانطور که گفتیم، وظیفه اصلی تندخوانی افزایش سرعت مطالعه شما بدون افت کیفیت است. اما این اتفاق چگونه می‌افتد؟ یا اصلا بهتر است بپرسیم، تندخوانی از کجا شروع شد و چگونه به شکل امروزی‌اش درآمد؟

پیدایش، شروع و تاریخچه تندخوانی

همه معلم‌ها ترجیح می‌دهند با دانش‌آموزانی کار کنند و به آنها درس بدهند که در کلاس عملکرد بهتری دارند. خانم اولین وود هم دقیقا همین شرایط را داشت. وود معلم یک دبیرستان بود که تقریبا همه از او به عنوان مخترع تندخوانی یاد می‌کنند. اما اولین وود چگونه فهمید که می‌توان بدون افت کیفیت، سرعت مطالعه خود را بالا برد؟ داستان زیر به ما می‌گوید که راز پیدایش تندخوانی چیست:

روزی خانم وود به همراه سایر دانش‌آموزان به اردویی در خارج از مدرسه رفته بودند. اولین وود که شیفته مطالعه بود و همیشه یک کتاب همراه داشت، تصمیم گرفت که زیر یک درخت مطالعه کند. اما تنها کمی بعد مجبور شد کتابش را همان جا رها کند تا به بچه‌ها سری بزند. زمانی که او برگشت تا مطالعه‌اش را ادامه دهد، با برگ‌هایی روبرو شد که روی کتابش افتاده بودند. همانطور که اولین وود سعی در کنار زدن آن برگ‌ها و تمیز کردن کتابش داشت، متوجه شد که زمانی که دستش در کنار خطوط کتاب قرار می‌گیرد و رو به پایین حرکت می‌کند، سرعت مطالعه او افزایش می‌یابد.

همین سبب شد که این روش را بارها و بارها تکرار کند تا از اثرگذار بودن آن اطمینان حاصل کند. سپس او این موضوع را بر روی دانش‌آموزان خود هم امتحان کرد و زمانی که تاثیر مثبت آن را دید، دوره های آموزش تندخوانی را در سراسر کشور به راه انداخت.

تندخوانی کتاب

سفر تندخوانی از دبیرستانی کوچک به ریاست جمهوری

 

خب، دیدید؟ گاهی وقت‌ها خوشبختی و سعادت درست در همی نزدیکی ما است. شاید روزی ۱۰ بار هم به آن نگاه کنیم. درست مثل اولین وود و شاید خیلی از شما که از انگشتتان برای خط بردن استفاده می‌کنید. اما باید اعتراف کرد که خط بردن اولین وود با همه ما فرق داشت. چرا؟ چون او در مدت زمان کوتاهی دوره های آموزشی خود را در سرتاسر امریکا شروع کرد. سپس طولی نکشید که آوازه این دوره‌ها به حدی در امریکا پیچید، که حتی روسای جمهور آن‌ها هم به آموزش مهارت تندخوانی روی بیاورند. ریچارد نیکسون و جان اف کندی، دو رئیس جمهور سابق امریکا هستند که هر دو خیلی زود در کلاس های خانم وود شرکت کردند. پس از این به مرور زمان دانش تندخوانی در سایر کشورهای دنیا هم مثل امریکا با استقبال مواجه شد.

تندخوانی کتاب 

آیا تندخوانی واقعی است؟

شاید حالا این سوال برای شما پیش بیاید که ” آیا چنین چیزی واقعا ممکن است؟” “اصلا مگر می‌شود که با سرعت ۳ تا ۴ برابر گذشته مطالعه کنیم، درحالی که همه چیز را مثل گذشته یا حتی بهتر از آن متوجه می‌شویم؟
اگر شما هم مشتاق هستید که بدانید آیا تندخوانی کتاب واقعیت دارد اصلا نگران نباشید، چرا که ما در این مقاله به تمام سوالات شما در مورد آموزش تندخوانی پاسخ خواهیم داد. (راستش رو بخواید، اگر غیر از این بود قطعا به خودمان زحمت نمی‌دادیم که چنین مقاله بلند بالایی بنویسیم!)

 

افراد تندخوان نیروی جادویی ندارند!

اولین چیزی که شاید لازم است بدانید این حقیقت است که تندخوانی هم مثل بسیاری از مهارت‌های دیگر فقط و فقط با تمرین و ممارست به ثمر می‌نشیند. پس این غیرممکن است که یک نفر ظاهر شده، برای شما ” اجی مجی لا ترجی” بخواند و بووم، سرعت مطالعه شما چند برابر شود! چنین چیزی حتی در فیلم‌ها هم دیده نمی‌شود. به همین دلیل هم تمام افرادی که توانسته‌اند بر تندخوانی و ترفندهای مختلف آن مسلط شوند، موفقیت خود را مدیون تمرین و ثبات هستند. هنوز هم قانع نشدید که تندخوانی کاملا واقعی است؟ اشکالی ندارد، بگذارید یک مثال را با هم بررسی کنیم.

رانندگی کردن کاری است که به تمرکز و دقت زیادی نیاز دارد، درست مثل درس خواندن. اما سوال اینجاست که ما در کدام حالت توجه بیشتری به رانندگی خود داریم و به اصطلاح حواسمان بیشتر جمع است، زمانی که پای خود را روی پدال گاز قرار داده و آن را تا انتها فشار می‌دهیم، یا وقتی که با کمترین سرعت ممکن در حال رانندگی و شاید حتی لذت بردن از مناظر دور و برمان هستیم؟

خب، مسلما در حالت اول، چرا؟ چون باید مدام مراقب این باشیم که با خودرو دیگری تصادف نکنیم. در حالی که وقتی در جاده‌ای سرسبز و خلوت در حال رانندگی هستیم، بیشتر از هرچیز سعی می‌کنیم از مناظر اطراف خود لذت ببریم. این دقیقا تفاوت میان تندخوانی و کندخوانی است. افراد کندخوان معمولا حواسشان راحتتر پرت می‌شود و تمرکز پایین تری دارند. در حالی که فرد تندخوان مجبور است که با تمرکز بیشتری متن را مطالعه کند. چرا؟ چون سرعت بیشتر نیازمند دقت بیشتر هم هست. پس می‌توان گفت که تندخوانی تاثیر کاملا مثبتی بر روی افزایش تمرکز و کنترل ذهن ما دارد. در ادامه این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

 

فواید و مزایای آموزش تندخوانی

 

تندخوانی فایده های زیادی دارد که هر یک از آنها می‌توانند مشکلات خیلی از ما را حل کنند. در واقع اصلی‌ترین دلیل ما برای طراحی دوره تندخوانی تایفون هم همین فواید چند جانبه تندخوانی بر زندگی افراد بوده است. اما اگر بخواهیم آنها را دسته بندی کنیم تقریبا به شکل زیر در‌می‌آیند:

  1. فواید تندخوانی کتاب در زندگی تحصیلی و حرفه‌ای
  2. فواید تندخوانی برای جامعه
  3. فواید تندخوانی برای افراد
  4. نقش تندخوانی در قبولی داوطلبان کنکور

 

 

 

فواید تندخوانی کتاب در زندگی تحصیلی و حرفه‌ای

مسلما هیچ کسی نیست که از ترفیع درجه و پیشرفت در کار و تحصیل بدش بیاید. یکی از مهمترین عوامل پیشرفت هم بالا بردن اطلاعات است. این کار باعث می‌شود که ما همیشه به روز باقی بمانیم. اینگونه هروقت با چالشی روبرو شویم، آمادگی مقابله با آن را داریم. چرا که از قبل انتظارش را می‌کشیدیم. اما بهترین راه کسب اطلاعات بیشتر چیست؟

کتاب‌ها هنوز هم بهترین منابعی هستند که برای تکمیل اطلاعات خود در زمینه‌های گوناگون استفاده کنیم. حال اگر آموزش تندخوانی را جدی گرفته باشیم، شانس و فرصت بیشتری برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر خواهیم داشت. تندخوانی با پایین آوردن زمان مطالعه ما، کمک می‌کند که از زمانی که در اختیار داریم بهترین استفاده را ببریم. وقتی این اتفاق بیافتد، در اصل ما با یک تیر دو نشان زده‌ایم. یعنی هم با افزایش اطلاعات خود، در تحصیل و کار از رقبایمان جلو زده‌ایم، و هم با تندخوانی کردن، مطالب بیشتری را در طول زمانی که در اختیار داشته‌ایم مطالعه کردیم.

فقط برای یک بار که شده تمام لحظات شب بیداری و درس خواندن در شب را برای امتحان به یاد بیاورید. استرس و فشاری که روی خود حس می‌کردید. عقربه‌های ساعت که در حال گذر بودند. اما دیگر لازم نیست که نگران باشید، چرا که با آموزش تندخوانی یاد خواهید گرفت که چگونه از زمان خود به بهترین شکل برای مطالعه استفاده کنید.

 

فواید تندخوانی برای جامعه

همه ما از وضع اسفناک مطالعه و کتابخوانی در کشورمان مطلع هستیم. بسیاری از افراد در طول یک سال هم حتی یک صفحه کتاب نمی‌خوانند. این فاجعه بزرگ دلایل بسیار زیادی دارد. مثلا یکی از مهمترین مشکلاتی که شاید خیلی از ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، مشکل نداشتن زمان است. این کمبود زمان سبب شده است که قید مطالعه و کتابخوانی را بزنیم. اما خب به لطف تندخوانی این مشکل هم قابل حل است. بسیاری از افرادی که تندخوانی را به عنوان یک مهارت یاد گرفته‌اند، به بهترین شکل ممکن زمان های خالی خود را با مطالعه پر می‌کنند. ولی چرا شما این کار را انجام ندهید؟ چرا از زمان های کوتاه و به اصطلاح مرده ای که دارید برای آموزش و یادگیری بیشتر استفاده نکنید؟

 

اما کسانی که کتاب خواندن را دوست ندارند چطور؟

آیا می‌دانستید اغلب افرادی که میل به مطالعه و درس خواندن ندارند، از  سرعت مطالعه خود بیزار هستند؟ بله، مسلما هر انسانی دوست نسبت به کاری که در انجام دادن آن خوب نیست، علاقه‌ای بروز نمی‌دهد. پس نتیجه می‌گیریم سرعت پایین مطالعه و آشنا نبودن با روش های نوین مطالعه مثل تندخوانی باعث می‌شود که افراد مطالعه کردن را دوست نداشته باشند. در حالی که حتی آموزش تندخوانی رایگان هم می‌تواند به همین افراد کمک کند که به مطالعه کردن علاقه مند شوند. به بیان دیگر، تندخوانی به مرور زمان موجب افزایش انگیزه برای درس خواندن و مطالعه کردن خواهد شد.

 

فواید تندخوانی برای افراد

بعد از اینکه تاثیر مثبت تندخوانی را بر اجتماع بررسی کردیم نوبت به آن می‌رسد تا ببینیم این مهارت چگونه بر روی زندگی شخصی هریک از ما تاثیر خواهد گذاشت. مسلما سرعت پایین مطالعه و عملکرد غیرقابل قبول در امتحان‌های مختلف برای بسیاری از ما ناراحت کننده اند. این موارد حتی می‌توانند در بسیاری از افراد موجب کاهش اعتماد به نفس شوند. در حالی که شخص تندخوان، با سرعت بالا و دقت خوبی که در هنگام مطالعه مطالب مختلف دارد، نگرانی از این بابت نخواهد داشت. به بیان دیگر، تندخوانی حتی می‌تواند موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد مختلف شود. این موضوع نه تنها در زمینه کاری و تحصیلی، بلکه تقریبا در تمام بخش‌های زندگی به افراد کمک خواهد کرد.  اعتماد به نفس بالا باعث می‌شود که شما قدر فرصت‌هایی که برایتان پیش می‌آیند را بهتر بدانید.

 

اما علاوه بر اعتماد به نفس، تندخوانی از جهات دیگری هم به رشد فردی ما کمک می‌کند. همانطور که گفتیم، تندخوانی به شکل‌گیری عادت مطالعه در افراد کمک می‌کند. این عادت خوب و پسندیده به ما کمک می‌کند تا زمان‌های خالی خود را به بهترین شکل ممکن پر کنیم. بدین ترتیب ما از زمان‌های به اصطلاح مرده خود برای افزایش اطلاعات استفاده خواهیم کرد. دلیل اصلی این اتفاق این است که تکنیک های تندخوانی به ما کمک می‌کنند تا اصول مطالعه صحیح را یاد گرفته و آنرا به کار بگیریم.

همچنین از آنجایی که برای خوب نوشتن، باید زیاد مطالعه کنیم، می‌توان این نتیجه را گرفت که تندخوانی حتی به تقویت مهارت‌های نوشتاری ما هم کمک خواهد کرد.

 

نقش تندخوانی در قبولی داوطلبان کنکور

کنکور همان غول بی شاخ و دمی است که خواب را از چشمان خیلی از ما گرفته است. فرقی ندارد که داوطلب کنکور کارشناسی هستید، ارشد یا حتی دکتری. در هر مقطعی که باشید، مسلما حجم زیادی از دروس پیش روی شماست که باید آن‌ها را مطالعه کنید. و بدتر از همه اینکه زمان محدودی هم برای رسیدن به هریک از آنها در اختیار دارید. مجموعه این عوامل اضطراب و تنش بسیار زیادی را در شما ایجاد خواهند کرد. اما به لطف تندخوانی، می‌توان تا حد زیادی از بار این تنش و نگرانی بر روی خود کاست. جالب است بدانید حتی استفاده از آموزش تندخوانی رایگان هم تا حد زیادی می‌تواند به شما در رسیدن به این مهم کمک کند.

 

بهره بردن ۳۰۰ درصدی از زمان!

همانطور که گفتیم، زمان عاملی تعیین کننده در قبولی یا عدم قبول شدن افراد در امتحان‌هایی مثل کنکور است. چه زمانی که برای مطالعه مطالب گذاشته‌ایم، و چه زمانی که در هنگام آزمون در اختیار ما قرار گذاشته می‌شود. هر دوی این زمان‌ها به یک اندازه برای ما مهم و حیاتی هستند. اینجا است که اهمیت آموزش تندخوانی بیش از پیش مشخص می‌شود. تندخوانی با بالا بردن سرعت مطالعه و درک مطلب شما، کاری می‌کند تا ۳ برابر بهتر از سایرین از زمانی که در اختیار شما قرار گرفته است استفاده کنید. این مهارت به شما کمک می‌کند که مطلبی را که قبلا در ۳ ساعت مطالعه می‌کردید و یاد می‌گرفتید را حالا تنها در یک ساعت بیاموزید. تازه خبر خوب این است که درک مطلب شما در این ۱ ساعت بیشتر از ۳ ساعتی بوده که قبلا برای آن صرف می‌کردید.

همانطور که دیدید، تندخوانی می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی روی ابعاد مختلف زندگی شما بگذارد. پس چرا از همین حالا به فکر یادگیری آن نباشیم؟ اگر دوست دارید با یادگیری این مهارت کیفیت زندگی خود را افزایش دهید، دوره تندخوانی تایفون انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

 

افزایش رضایت شخصی به کمک آموزش تندخوانی

دانستیم تندخوانی سبب افزایش اعتماد به نفس ما خواهد شد. حال، از آنجایی که داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس یکی از مهمترین عوامل قبولی در هر آزمونی مثل کنکور است، می‌توان روی این جنبه از تندخوانی هم برای بالا بردن بخت قبولی خود در چنین آزمون‌هایی نام برد. ضمن اینکه تندخوانی موجب تقویت حافظه شما و استفاده بهتر از آن خواهد شد. باور نمی‌کنید؟ پس پاراگراف بعدی را از دست ندهید!

 

آموزش تندخوانی و تقویت حافظه

 

خب، فرض کنید که شما توانستید که تمام مطالب را با سرعت نور بخوانید. حتی اگر بتوانید همه چیزی که خوانده‌اید را متوجه شوید و یاد بگیرید، تا زمانی که نتوانید آن را به خاطر بسپارید و به یاد بیاورید، چه ارزشی خواهد داشت؟ ای سوالی است که شاید تا همین جا هم در ذهن شما شکل گرفته باشد. بعد از اینکه مطمئن شدیم تندخوانی با درک مطلب همراه است، نوبت به آن می‌رسد که رابطه بین تندخوانی و تقویت حافظه را نیز درک کنیم. پس بیایید به این موضوع هم نگاهی بیندازیم.

سقراط، فیلسوف مشهور یونانی، می‌گوید ” یادگیری همان یادآوری است.” این یعنی شما تا زمانی که نتوانید چیزی را به یاد بیاورید، نمی‌توانید ادعا کنید که آن را یاد گرفته اید. یادآوری چیزهای که یاد گرفته‌ایم بدون شک یکی از مهمترین و بزرگترین دغدغه‌های ما در طول زندگی است.  دلیل اصلی آن هم این است که ما معمولا بر  حسب نیازهایمان چیزهای جدید را یاد می‌گیریم. مثلا اکثر افرادی که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی و قبولی در آزمون آیلتس هستند، به این فکر می‌کنند که شرکت در این آزمون چگونه می‌تواند زندگی آنها را تغییر دهد. اینجاست که حساسیت ما روی وقت و زمانی که برای یادگیری صرف می‌کنیم بیشتر خواهد شد. گرچه تندخوانی می‌تواند باعث افزایش سرعت مطالعه ما شود. اما در مورد به یاد آوردن مطالب چطور؟ تا چه اندازه می‌توانیم روی تاثیر مثبت تندخوانی بر روی حافظه خود حساب باز کنیم؟

 

 

یک حافظه تند و تیز!

خبر خوش این که تندخوانی به صورت کاملا مستقیم بر روی حافظه شما اثر گذار است، آن هم تاثیر مثبت. دلیل اصلی این اتفاق تلاش مغز برای هماهنگ کردن سرعت مطالعه شما، با سرعت پردازش و درک مطلب درون مغز شماست. مغز ما (مثل تمام اعضای بدن) با تمرین قوی تر خواهد شد. پس زمانی که شما با سرعت بیشتری نسبت به قبل مطالعه می‌کنید، به نوعی مغز خود را تحت فشار قرار داده‌اید. این فشار نه تنها برای مغز و حافظه شما خطرناک نیست، بلکه موجب تقویت حافظه کوتاه مدت ما هم خواهد شد. پس تمرینات تندخوانی به مرور زمان موجب بهبود عملکرد مغز و حافظه ما خواهند شد.

اما آیا داستان تندخوانی و فواید آن همین جا به پایان می‌رسد؟
قطعا خیر.
در ادامه شما را با برخی دیگر از فواید آموزش تندخوانی