ال نینو در آستانه ماست، اما همه یکسان خلق نشده اند. بنابراین برای کانادا چه معنایی دارد؟

یک پدیده آب و هوایی جهانی در راه است.

اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA) است پیش بینی ال نینو در چند ماه آینده، با احتمال 90 درصدی که تا زمستان نیمکره شمالی ادامه یابد.

ال نینو یک گرمایش غیرعادی در اقیانوس آرام است که همراه با جو می تواند باعث افزایش دمای جهانی شود. همچنین می تواند بر الگوهای آب و هوا در سراسر جهان تأثیر بگذارد.

Jon Gottschalck، رئیس شعبه پیش بینی عملیاتی آب و هوا مرکز پیش بینی آب و هوا NOAA گفت: “این 100 درصد نیست. هیچ چیز 100 درصد نیست.” اما در حال حاضر، بیشتر مشاهدات و پیش‌بینی‌های مدل واقعاً چنین تصویری را ترسیم می‌کنند که با ورود به ماه‌های تابستان یا اواسط تابستان، به رویداد ال نینو خواهیم رفت.»

همچنین، پیش‌بینی ال نینو می‌تواند ملایم باشد، یا می‌تواند قوی باشد، مانند آنچه در سال‌های 1997-1998 و 2015-2016، که هر دو برخی از بالاترین دمای جهانی ثبت شده را ثبت کردند.

در حالی که مطمئناً پیش‌بینی‌ها در چند دهه گذشته بهتر شده است، این سؤال همیشه باقی می‌ماند که برخی از پیامدهای بالقوه می‌تواند برای کشورهایی که قبلاً با گرم شدن جهان روبرو هستند، به‌ویژه کانادا، که چه چیزی می‌تواند داشته باشد. دو برابر نرخ جهانی گرم شد.

مشکل این است که همه ال نینوها برابر نیستند. چندین نوع مختلف وجود دارد، از جمله ال نینو ساحلی، که در سواحل پرو رخ می دهد، یا خط تاریخ/Modoki El Niño، که در آن گرم شدن عمدتا در اقیانوس آرام استوایی مرکزی یافت می شود. و هر یک از اینها پیامدهای متفاوتی را برای مناطق مختلف جهان به همراه دارد.

مقاله جدید
خرید لباس دختر کفشدوزکی

از آنجایی که سیاره به دلیل افزایش CO2 در جو ما به گرم شدن ادامه می دهد، ال نینو بالقوه اقلیم شناسان و هواشناسان را دنبال می کند، به ویژه زمانی که ما از لانینا “سه گانه” بیرون آمده ایم. سه سال چیزی که اساساً برعکس ال نینو است – جایی که منطقه در اقیانوس آرام خنک می شود – هنوز هم شاهد بودیم. برخی از گرمترین دمای جهانی ثبت شده.

و یک ال نینو بالقوه قدرتمند یا “فوق العاده” می تواند دمای جهانی را بیشتر از 1.2 درجه سانتیگراد گرمایش فعلی در مقایسه با دوران پیش از صنعتی شدن افزایش دهد.

کل سیستم ال نینو/لا نینا – که به آن نوسان ال نینو- جنوبی (ENSO) گفته می شود – خود در حال تغییر بوده است. لا نیناها، مانند ال نینو و دوره بینابینی مشاهدات خنثی، گرم شده است.

تماشا | ال نینو و لا نینا توضیح دادند:

سیمون دانر، دانشمند آب و هوا و استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا، می گوید: «آنچه در این مورد جالب است و فکر می کنم یادآوری آن بسیار مهم است، گرم شدن همه این رویدادها است. “اگر ما به یک رویداد قوی ال نینو پایان دهیم، اگر همان رویداد در دهه 1800 اتفاق بیفتد، به سادگی گرم نخواهد بود و تأثیرات آن به آن قوی نخواهد بود.”

فقط به سال 2021 نگاه کنید، زمانی که در خلال لانینا “خنک”، غرب کانادا شاهد امواج گرمای ویرانگر بود که به مرگ حدود 600 نفر. رکورد بالای دمای 49.6 درجه سانتیگراد در کانادا در لیتون، پیش از میلاد ثبت شد که عملاً در طول یک فصل آتش سوزی فاجعه بار از روی نقشه پاک شد.

مقاله جدید
چگونه طرح تغییرات آب و هوایی کبک از حومه شهرها در برابر انتخاب های سخت محافظت می کند

تلاش برای تعیین ریزش بالقوه از نظر رویدادهای شدید آب و هوایی در چرخه ENSO به ویژه در زمان گرم شدن کره زمین دشوار است.

انواع مختلف ال نینو

ال نینو برای اولین بار در سال 1983 به آگاهی عمومی رسید، زیرا اولین مورد بزرگ در تاریخ اخیر بود که سیل و خشکسالی شدید را در نقاط مختلف جهان به همراه داشت. اما در سال های 1997-1998 بود که ال نینو واقعاً در صحنه ظاهر شد.

در آن فصل، باران‌های شدید بخش‌هایی از کالیفرنیا را غرق کرد و در نتیجه آن‌ها شدید شدند خسارات کشاورزی که بالغ بر 1 میلیارد دلار آمریکا بوده و 19 نفر را کشته است. در سراسر جهان، بیش از 23000 نفر جان خود را از دست دادند. تصاویری از رانش زمین و سیل روی صفحه های تلویزیون پخش شد. حتی برچسب هایی روی سپر وجود داشت که روی آن نوشته شده بود: “من را سرزنش نکن! ال نینو را سرزنش کن!”

خانه ای بزرگ از تپه ای گل آلود به پایین سر می خورد.
خانه‌ای مجلل در حومه لاگونا نیگل در حومه اورنج کانتی در ۱۹ مارس ۱۹۹۸ از دامنه تپه‌ای می‌لغزد که در اثر باران‌های شدید ال‌نینو فرسایش یافته است. (وینس بوچی/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ)

از آنجایی که اقلیم شناسان از آن به عنوان “ابر ال نینو” یاد می کنند، و از آنجا که یکی از اولین مواردی بود که به طور دقیق پیش بینی شد، امروز ال نینو در آگاهی جمعی ما قرار دارد – حتی اگر ما به طور کامل چرخه پیچیده را درک نکنیم.

ما چندین ال نینو دیگر داشته‌ایم که به آن قوی نبوده‌اند، اما آن‌ها تقریباً به اندازه ال‌نینوهایی که «فوق‌العاده» هستند، توجه عمومی را برانگیخته نمی‌کنند، زمانی که گرم شدن اقیانوس آرام از 1 تا تقریباً تقریباً تعریف می‌شود. 3 درجه سانتیگراد گرمتر از حد متوسط ​​(معیار NOAA برای ال نینو سه ماه دمای سطح دریا 0.5 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین دمای سطح دریا در منطقه خاصی از اقیانوس آرام است، اما همه آژانسهای هواشناسی از این معیار استفاده نمی کنند).

یک گیف اقیانوس آرام را بیشتر در رنگ‌های سفید و آبی نشان می‌دهد، و یک ناحیه قرمز قوی از شرق اقیانوس آرام بیرون می‌آید و به سمت غرب حرکت می‌کند.
آب با گرم شدن منبسط می شود و باعث بالا آمدن سطح اقیانوس می شود. این تصویر ارتفاع اقیانوس آرام را نشان می دهد که با توسعه آب های گرم ال نینو در سال 2015 افزایش می یابد. (نقشه رصدخانه زمین ناسا توسط جاشوا استیونز/آکیکو کایاشی و بیل پاتزرت/تیم توپوگرافی سطح اقیانوس ناسا/JPL)

دانر گفت و این می تواند مشکل ساز باشد.

او گفت: “چیزی که من در مورد این موضوع نگران هستم این است که وقتی همه رویدادهای ال نینو را با هم گروه بندی می کنیم، در نهایت مردم را در مورد آنچه که در آن قسمت از جهان انتظار دارند گمراه می کنیم.” “این مانند حرکت در جایی است که سنگ ها در یک جویبار هستند: شما سنگ ها را حرکت می دهید، جریان آب در اطراف آن سنگ ها تغییر می کند.”

در کانادا چه انتظاری داریم؟

به طور معمول، ال نینو در زمستان و بهار کانادا را تحت تاثیر قرار می دهد و دماهای ملایم تری را به خصوص در شمال غرب، غرب و مرکز کانادا به ارمغان می آورد. در حالی که معمولاً شرق کانادا را تحت تأثیر قرار نمی دهد، می تواند تعداد طوفان ها را کاهش دهد.

روز پنجشنبه، NOAA چشم انداز طوفان خود را منتشر کرد و احتمال 40 درصدی را پیش بینی کرد که فصل طوفان اقیانوس اطلس تقریباً عادی باشد، خبر خوبی برای آتلانتیک کانادا. آنها در یک کنفرانس مطبوعاتی گفتند که ال نینو 33 تا 38 درصد از تغییرات در حوضه اقیانوس اطلس را تشکیل می دهد. با این حال، عوامل دیگری مانند بادهای موسمی آفریقا می توانند بر این پیش بینی تأثیر بگذارند.

در طول ال نینو، دمای سالانه در کانادا نیز ملایم تر است.

Gottschalck از NOAA گفت: “برخی رویدادها وجود داشته است که … آمریکای شمالی در طول برخی از رویدادهای قوی ال نینو بالاتر از حد طبیعی بوده است.” بنابراین یکی دیگر از دلایلی که من فکر می کنم مردم از ال نینو استفاده می کنند این است که معمولاً بارش برف کمتر است و بسیاری از مردم برف را دوست دارند یا به آن علاقه مند هستند.

در سال 2015-2016، که ابر ال نینوی بعدی را به ارمغان آورد، زمستان هواشناسی (دسامبر، ژانویه و فوریه) 1 تا 5 درجه سانتی گراد گرمتر از حد معمول در همه استان ها و مناطق بود، به ویژه در یوکان، پریری های مرکزی و کبک.

در سطح جهان، سال 2016 گرم ترین سال ثبت شده بود.

دانر: «اگر واقعاً به داده‌های چند دهه گذشته نگاه کنید، می‌بینید که در رویدادهای واقعاً قوی ال نینو – مانند رویدادهای سوپر ال نینو – گرما و نوعی خشکی تقریباً تا انتاریو کشیده می‌شود. گفت.

غرب و مرکز کانادا که تا انتاریو کشیده می‌شود، معمولاً زمستانی خشک و زمستانی معتدل غیرمعمول را تجربه می‌کند که معمولاً تا بهار امتداد دارد.»

توجه به این نکته مهم است که جهان با یا بدون کمک ال نینو در حال گرم شدن است. از 10 سال گرمترین سال جهانی ثبت شده، 9 سال از سال 2014 اتفاق افتاده است. و در این دوره، چرخه ENSO یا عمدتاً خنثی بوده یا با La Niñas بوده است.

دانر گفت که بزرگترین چالش برای پیش بینی در کانادا این است که این رویداد ال نینو چه نوع رویدادی خواهد بود.

او گفت: «زیرا در حال حاضر، همه آژانس‌های بزرگ هواشناسی در جهان و همه مدل‌ها می‌گویند ما به سمت شرایط ال نینو می‌رویم، اما آنها از یک سیستم پیش‌بینی استفاده می‌کنند که انواع مختلف ال نینو را با هم مخلوط می‌کند.»

“و اگر ما به یک رویداد کلاسیک و قدرتمند ال نینو مانند 2015-2016 پایان دهیم، می توان گفت کاملاً مطمئن است که در اینجا در کانادا زمستانی خشک و معتدل خواهیم داشت. اگر در نهایت به یکی از این گونه ها برسیم. رویدادهای ال نینو در اقیانوس آرام مرکزی یا آنچه ژاپنی ها ال نینو مودوکی می نامند، تأثیرات آن در آب و هوای کانادا کمتر قطعی است.