اشکال کردن! امضای عطر شما می تواند کلیدی برای دور نگه داشتن پشه ها باشد

کویرک ها و کوارک ها16:33دانشمندان کشف می کنند که چه چیزی شما را جذاب می کند – برای پشه ها

این سوال میلیون دلاری است که هر تابستان مطرح می شود: بهترین راه برای دور نگه داشتن پشه های خونخوار چیست؟ نتایج دو مطالعه جدید ما را به این پاسخ نزدیک‌تر می‌کند به نحوی که بهتر منعکس‌کننده آنچه در محیط‌های طبیعی اتفاق می‌افتد، می‌شود.

به نظر می رسد آنچه که آهنربا پشه را از ماده دافع متمایز می کند، رایحه شخصی آنهاست – ترکیبی از مواد شیمیایی تحت تاثیر ورزش، محصولات آرایشی و بهداشتی که استفاده می کنیم و شاید حتی رژیم غذایی ما.

با شناسایی مواد شیمیایی موجود در بوی انسان‌هایی که کمتر ترجیح داده می‌شوند، شاید بتوانیم از آن مواد شیمیایی برای تقویت آن استفاده کنیم. [or strengthen] کانر مک منیمن، محقق، گفت: اثرات دافع حشرات موجود کویرک ها و کوارک ها میزبان باب مک دونالد

مک منیمن که استادیار میکروبیولوژی مولکولی و ایمونولوژی در دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ در موسسه تحقیقات مالاریا است، گفت: هدف از مطالعه او این بود که محیطی ایجاد کند تا عطرهای خاصی را که پشه های شکار شب و حامل مالاریا در آفریقا در وعده های غذایی خون خواب خود ترجیح می دهند، ایجاد کند.

او گفت: “من دوست دارم این عطر را بزرگترین عطر پشه در جهان بدانم.”

بیشتر آنچه در مورد رفتار پشه ها می دانیم از محیط های آزمایشگاهی می آید، بدون توجه به اینکه چگونه دسته گل های عطر انسان می تواند در طول روز تغییر کند. به همین دلیل است که تیم مک‌منیمن محفظه‌ای به اندازه پیست یخی در زامبیا ساخت که حدود 2000 برابر بزرگ‌تر از یک تونل باد آزمایشگاهی معمولی است که در آن دانشمندان معمولاً ترجیحات بوی پشه‌ها را آزمایش می‌کنند.

یک چادر تک نفره سبز ارتشی روی پایه های فلزی بالای یک پد بتنی با یک تهویه مطبوع طولانی مانند لوله مجرای نصب شده است که آن را به محفظه ای که عطر پخش می شود متصل می کند.
برای مطالعه ترجیحات بوی انسان در مورد پشه های مالاریا آفریقایی، محققان 6 چادر تک نفره را در اطراف محفظه ترتیب دادند تا آزمایش طعمی از ترجیحات بویایی پشه ها را ارائه دهند. (کانر مک منیمن)

محققان این محفظه را بسیار شبیه به آزمایش چشایی کور راه‌اندازی کردند: آن‌ها چادرهای تک نفره را در خارج از محفظه قرار دادند و از مجرای تهویه مطبوع بازسازی‌شده استفاده کردند تا بوهای هر فرد در حال خواب را به یک صفحه داغ گرم شده با دمای پوست انسان منتقل کنند. پشه ها روی بشقاب های داغ با خوش طعم ترین عطرها فرود می آمدند.

در حالی که سوژه‌های آزمایش آن‌ها چرت می‌زدند، مک‌منیمن گفت که تیمش از دوربین‌های دید در شب برای تماشا، منتظر ماندن و مستندسازی اتفاقات شش شب متوالی استفاده کردند.

مک منیمن می‌گوید: «ما واقعاً هیجان‌زده بودیم که شب‌به‌شب، افراد خاصی برای پشه‌ها جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

به طور خاص ثابت شد که یک فرد ترجیح واضحی برای پشه های مالاریا آفریقایی دارد. مشخصات بوی آن شخص حاوی مقادیر بسیار بالاتری از اسیدهای کربوکسیلیک بود که متابولیت‌هایی هستند که توسط باکتری‌ها در میکروبیوم‌های پوست و غدد موجود در پوست ما تولید می‌شوند که ترشحات روغنی را برای آبرسانی و محافظت از پوست ما آزاد می‌کنند.

گروهی از پشه ها از گونه آنوفل.
گونه های پشه Anopheles gambiae ناقل اصلی مالاریا در جنوب صحرای آفریقا هستند. (مالاریا هدف)

بوی افراد متفاوت بیشتر یک دافع طبیعی برای پشه ها بود.

مک منیمن افزود: «بسیار قابل توجه است که این فرد دارای مشخصات بوی بدنی بود که واقعاً با سایر افراد متفاوت بود.

مشخصات بوی آن شخص تقریباً از اسیدهای کربوکسیلیک خالی شده بود، اما با اکالیپتول غنی شده بود – ترکیبی که در گیاهان مختلف یافت می شود.

McMeniman فرض می‌کند که رژیم غذایی گیاهی فرد ممکن است با رایحه بسیار متفاوت آنها ارتباط داشته باشد. او می‌گوید که امیدوارند در مطالعات آتی آن را آزمایش کنند، همراه با اینکه چگونه میکروبیوم فرد ممکن است در آن نقش داشته باشد.

یک سریال صابون پشه

در یک مطالعه جداگانه، محققان ویرجینیا تک آزمایش کردند که چگونه شستن با صابون از چهار برند – Dial، Dove، Native و Simple Truth – چگونه جذابیت مردم را برای پشه ها تغییر داد.

این ایده به ذهن محقق Chloé Lahondère هنگام مطالعه نحوه تعامل پشه ها و گیاهان در آزمایشگاه او در ویرجینیا Tech رسید.

لاهوندر گفت: “همه گونه‌های پشه‌ها خون‌دهنده نیستند. نرها فقط از منابع قند تغذیه می‌کنند، بنابراین به دنبال شهد و میوه‌ها می‌روند.” کویرک ها و کوارک ها.

پشه‌های ماده از خون تغذیه می‌کنند تا تخم‌هایی را که قرار است بعد از آن بگذارند بالغ کنند.

پشه ها دارای حس بویایی قوی هستند که از آنها برای یافتن گیاهان – و افراد استفاده می کنند. اما وقتی از محصولات آرایشی با مواد شیمیایی مشتق شده از گیاه استفاده می کنیم، ممکن است ناخواسته عطرهای بیشتری به پشه ها اضافه کنیم.

دست های پوشیده از فوم یک نوار سبز رنگ از صابون را در سینک نگه می دارند
در یک مطالعه جدید، محققان آزمایش کردند که چگونه امضای بوی داوطلبان پس از شستن دست‌های خود با چهار برند مختلف صابون تغییر می‌کند و چگونه این تغییرات بر جذابیت آن‌ها برای پشه‌ها تأثیر می‌گذارد. (دیوید دانلی/سی بی سی)

برای دیدن واکنش پشه‌ها به بوی صابون، لاهوندیر و تیمش از داوطلبان خواستند که یک دست را با یکی از صابون‌ها بشویند و بازوی دیگر را شسته نشوند. آنها بوهای هر دو بازو را با استفاده از یک آستین جاذب مخصوص جمع آوری کردند و آن را در اتاقی جداگانه به پشه ها ارائه کردند.

از چهار صابونی که آنها آزمایش کردند، پشه ها به سه تای آنها جذب شدند، در حالی که چهارمی به عنوان دافع عمل کرد.

“با نگاهی به ترکیب آن شستشوی بدن خاص، متوجه شدیم که از مشتقات نارگیل ساخته شده است.” شواهد موجود لاهوندیر گفت که رایحه نارگیل پشه ها را دفع می کند.

او هشدار می دهد که نتایج یکسان ممکن است برای همه صدق نکند.

“این ترکیبی از امضای میزبان است [scent] با استفاده از صابونی که قرار است باعث انزجار یا جذابیت شود.

بنابراین، برای کسانی که می‌خواهند پشه‌ها را در تابستان امسال دور نگه دارند، لاهوندیر توصیه می‌کند آزمایش‌های خود را با آزمایش صابون‌های مختلف انجام دهید – اما همچنین سایر اقدامات پیشگیرانه مانند پوشیدن لباس‌های رنگ روشن با آستین‌های بلند و شلوار و استفاده از اسپری حشرات را فراموش نکنید.


نویسنده و تهیه کننده سونیا بایتینگ و اولسی سوروکینا.

مقاله جدید
هدرز پارس Elx - انجین آرتز